Сторінка
4

Нафтопереробна, нафтова і газова промисловість України

За даними таблиці 3, починаючи з другої половини 70-х років, і до цього часу видобуток газу в Україні знизився на 73,5%.

Першою була освоєна Передкарпатська нафтогазоносна область. Тепер на неї припадає 3,1% всього видобутого газу в Україні. Цей район досить перспективний, оскільки газ тут видобувають переважно з незначних глибин. Розвідані його запаси становлять 94 млрд. м3 . У цілому в Західноукраїнському нафтогазоносному регіоні прогнозовані запаси нафти і газу становлять 600 млн т умовних одиниць палива, причому більш як половина їх сконцентрована в Івано-Франківській області, девони залягають на глибині 5-6 км, що є основною технічною проблемою промислового їх видобутку.

У Прикарпатті Дашавське родовище використовується для підземного зберігання газу, Більче-Волицьке газове родовище експлуатується з 1949 року, Комарнинське газоконденсатне родовище – з 1969 р. і є цінним для хімічної промисловості, його газоконденсат переробляють на Надвірнянському нафтопереробному заводі. Опарське, Угерське, Рудниківське родовища і газо виявів промислового значення (Судово-Вишнянське, Немирівське, Солотвинське, Мукачівське, Іршавське).

Зменшення видобутку газу в Передкарпатській нафтогазоносній області пояснюється вичерпанням його із старих родовищ, оскільки велика кількість газу залишається під землею. Нещодавно відкриті нові родовища або малопотужні, або не розробляється зовсім.

На думку фахівців, у Передкарпатті можна збільшити видобуток газу, якщо відновити запущені свердловини, поліпшити якість пошуково-розвідувального буріння свердловин на глибині 5-7 км.

Дніпровсько-Донецьку газоносну область виявлено поряд з покладами нафти в Дніпровсько-Донецькій западині. Основні її родовища стали відомими у другій половині 60-х років. Це найбільша в Україні нафтогазоносна область (93,8% загального видобутку газу в країні). Основні родовища природного газу в Харківській (Шабелинське,Хретищенське, Кичічевське, Дружелюбівське, Західнохрестищівське), Сумській (Рибальське, Качанівське), Полтавській (Солохо-Диканівське), Дніпропетровській (Перещетинське), та Чернігівській (Гнідинцівське) областях.

Всього тут виявлено 111 газових родовищ, запаси газу яких становлять 785,4 млрд м3 .

Найбільше із зазначених родовищ – Шебелинське (80% усіх запасів газу в Україні), на другому місці за запасами газу Західнохрестищенське газоконденсатне родовище, яке експлуатується з 1970 року, далі Гніздинцівське нафтоконденсатне родовище – одне з найпродуктивніших в Україні (діє з 1960р.).

Геологорозвідники й сьогодні виявляють нові родовища газу, в тому числі в Луганській і Полтавській областях, що свідчить про багатство надр Дніпровсько-Донецької западини.

У Причорноморсько-Кримській нафтогазоносній області відкрито і експлуатується 17 газових родовищ із загальними запасами газу 14,3 млрд м3 . Найбільші з них Галіцийське, Джанкойське, Глібовське, Оленівське, Задорненське, Стрілківське. На дні Чорного моря геологи виявили ряд перспективних газових підвищень (підземних і підводних структур).

Специфічною рисою розміщення газо видобувної промисловості і високий рівень її територіальної концентрації та орієнтації видобутку на найвигідніші умови експлуатації родовищ.

Приблизно 415 видобутого природного газу йде на потреби промисловості. Використання газу в комунальному господарстві має сезонний характер. Оскільки газ упродовж року подається рівномірно, актуальним завданням є будівництво газосховищ.

Супутні гази, які є на деяких невеликих нафтових родовищах, - дуже цінна сировина для промисловості органічного синтезу. З них на газо бензинових заводах виробляють бензин.

Певну роль у паливному балансі відіграють утилізація промислових газів та виробництво штучного газу з твердого палива. В Донбасі (Лисичанськ) здійснюється підземна газифікація вугілля.

Крім комунально-побутового сектора та автотранспорту важливим є використання природного газу в нафтохімії, продуктом якої є синтетичні матеріали. З 1 тони рідких вуглеводнів можна отримати 600-700 кг нафтохімічної сировини, вартість якої набагато перевищує ефект використання його як палива. На комунально-побутові послуги витрачається 17 млрд м3 , а на виробництво електроенергії – майже 34 млрд м3 газу на рік.

Через 9 областей України пролягає газопровід Уренгой (західний Сибір) – Ужгород і газопроводи внутрішнього значення: Шебелинка – Полтава – Київ; Шебелинка – Дніпропетровськ – Кривий Ріг; Шебелинка – Одеса; Дашава – Львів; Дашава – Київ та інші, які нині здебільшого перекачують імпортне газове паливо. Найбільшим підземним газосховищем є Богородчанське (Івано-франківська область) місткістю 15-17 млрд м3 газу.

Висновок

Розвиток і розміщення паливно-енергетичного комплексу відповідно до “Національно-енергетичної програми” пов`язані зі збільшенням масштабів геологічних та географічних досліджень на території України традиційних видів палива – нафти, газу в Донецько-Придніпровській западині, Причорноморськійнизовині, Прикарпатті і Закарпатті, зростання видобутку нафти у старопромислових районах за рахунок застосування сучасних технологій.

“Комплексною державною програмою енергозабезпечення України” (1997 рік) передбачені науковообгрунтовані потреби у паливі до 2010 року, можливі обсяги ресурсозбереження в галузях економічної та комунально-побутовому господарстві, заходи щодо модернізації галузей для того, щоб зменшити енергоспоживання, механізм реалізації програми та вирішення екологічних питань.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: