Сторінка
3

Розміщення продуктивних сил Індії

Східна Індія (Східний і Північно-Східний економічні райони) - порівняно відстала частина Індії. Проте тут знаходяться Калькутта (11,7 млн чоловік), що як і Бомбей, є провідним фінансовим та торговим центром країни, а також потужна вугільно-металургійна база Дамадарського басейну.

Південна Індія - головний район плантаційного господарства. Найбільшими містами тут є Мадрас (5,7 млн чоловік) і Бангалор (4,6 млн чоловік).

ВИСНОВКИ

Індія є однією з найбільших країн світу. Площа - 3,3 млн км2. Індія добре забезпечена сільськогосподарською сировиною. З-поміж мінераль­них ресурсів світове значення мають поклади залізної, марганцевої руди, слюди. Енергоресурси представлені головним чином вугіллям і гідроенергією. Рівень спо­живання енергії дуже низький. Майже 2/5 її одержують за рахунок непромислових джерел: дрова, гній, солома тощо. Найбільше ГЕС у Західних Гатах. Нафту добувають на шельфі поблизу Бомбея.

Демографічна ситуація в Індії подібна до інших країн, що розвива­ються. За кількістю жителів Індія поступається тільки Китаю. Середня густота на­селення становить 260 чол. на 1 км2 і є однією з найвищих у світі, а в долині Гангу і на прибережних низовинах зростає до 1000-1500 чол. на 1 км2.

Головними зерновими культурами країни є рис, пшениця і просо. Рис вирощують скрізь. Найбільша концентрація його посівів - на північному сході і при бережних низовинах. Місцями збирають до трьох врожаїв протягом ро­ку. Рисові райони дуже важливі для країни. Тваринництво має підсобне значення. За поголів'ям великої рогатої худо­би Індія посідає перше місце (1/5 світо­вого поголів'я), але худоба (воли, буйво­ли, корови) використовується переваж­но як тяглова сила. Дешева ручна праця ко­валів, теслярів, гончарів, ткачів забез­печує населення дешевими споживчими товарами. Так, з 8 млрд. метрів бавовняних тканин, які щорічно виробляє Індія тільки половина виготовляється на фабриках, решта - кустарним способом

Стара фабрично-заводська промисловість що виникла ще за колоніальних часів, зайнята переробкою сільськогосподарської сировини Її розміщення зумовлене відповідними сировинними зонами. За абсолютними розмірами валового національного продукту Ін­дія входить до перших 15 країн світу. Якщо ж його поділити на 950 млн чоловік, то країна опиниться серед найвідсталіших і найбідніших. В Індії є сучасні заводи і електростанції, космічна і атомна техніка, важка індустрія. Індія вивозить на міжнародний ринок чай, руди металів, вироби з бавовни, джуту. Але її участь у світовій торгівлі дуже мала. Країна має велику зовнішню заборгованість.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1.Индия / Под ред. А. Е. Борисова. – М.: Международные отношения, 2001.

2. Економічна та соціальна географія світу/ Б. П. Яценко. – К.: АртЕк, 2001.

3. Розміщення продуктивних сил / За ред. Ковалевського. – К., 2002.

4. Соціальна та економічна географія світу / За ред. Шаблій О.І. – Львів, 2002.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Розміщення продуктивних сил»: