Сторінка
1

Ринок слабоалкогольних напоїв

Слабоалкогольний бум в Україні був зафіксований приблизно півтора–два роки тому. Чи то під впливом британської моди, де слабоалкогольний ринок у великій шані, чи то завдяки зростанню доходів населення, але українці почали досить активно споживати «слабкі градуси» у напоях, змусивши виробників звернути на сегмент пильну увагу.

Виробники в 2003 році свідчали, що слабоалкогольний сегмент прискорено розвивається, хоча цього виявилося і недостатньо для насичення ринку. Восени 2002-го найбільший виробник слабоалкогольних напоїв кримська компанія «Союз-Віктан» розпочала виробництво нового продукту — газованого енергетичного коктейлю SV ICE energy міцністю 7% у пляшці 0,33 л. Водночас концерн «Орлан» запустив дві серії «слабоалкоголки» «Джинсер» і негазовані напої Bar.Net. А «Оболонь» до вже звичних «Ром-Коли», «Бренді-Коли» і «Джин-Тоніку» додала «Бирмікс Лимон» (являє собою гармонійне поєднання пива і лимонаду) і коктейлі «Джин-ананас» та «Шарм».

Не так давно і торговий дім «Мягков» оптимізував свій асортимент напоїв, відомих під торговельною маркою «220V». Відмовившись від деяких смаків, він почав випускати на потужностях Одеського першого лікеро-горілчаного заводу напої «Текіла-дракон», «Айс», «Віски-імбир», «Грейпфрут».

Одна починаючи з 2004 року ринок слабоалкогольних напоїв, всупереч оптимістичним очікуванням, ввійшов у фазу стагнації. Виробники значно завищили планку потенційної місткості ринку.

Минулий рік засвідчив, що потенціал українського ринку слабоалкогольних коктейлів був переоціненим. У багатьох компаній суттєво знизилися обсяги продажу, інші зменшили темпи виробництва, треті взагалі пішли з ринку, зосередившись на перспективніших для себе сегментах.

Наприклад, завод «Росинка», який ще 2003 року тримався у трійці лідерів, претендуючи на частку у 12-15%, торік скоротив розлив слабоалкогольної продукції після випуску нових напоїв під ТМ Fly. А лідер пивного ринку компанія «САН Інтербрю Україна», що вийшла на ринок слабоалкоголки чи не останньою з усіх виробників алкоголю, торік згорнула виробництво напоїв на солодовій основі під ТМ Chill.

Раніше компанія мала намір потіснити на ринку слабоалкоголки «Оболонь», яка до виходу напою конкурентів вже кілька років виробляла бірмікси, але слабка маркетингова й рекламна підтримка зробила цей сегмент ринку практично непомітним. Як повідомили Контрактам у САН Інтербрю, «випуск Chill був експериментальним, він не спричинив вибуху на ринку». Тому компанія відмовилася розвивати цей напрям, зосередивши свої зусилля на пивному ринку країни.

Про депресивний стан ринку свідчить і закритість виробників слабкого алкоголю — не надто вдалі результати своєї роботи на ринку за минулий рік Контрактам відмовилися назвати представники Оболоні, Nemiroff, корпорації «Олімп». Не повідомила обсяги продажу за підсумками року (відзначивши лише їх зростання) й компанія «Алкотрейд».

Хоча обсяги випуску слабоалкогольних напоїв торік суттєво зросли, однак до сьогодні більшість аналітиків ринку не можуть відповісти на питання, чи було 2005 року зафіксовано зростання споживання.

Головною причиною явної стагнації споживання слабоалкоголки є не так холодне літо минулого року, як завищені очікування гравців щодо потенційної місткості ринку. Вже зараз деякі учасники ринку погоджуються, що високі темпи зростання попиту на слабоалкоголку вже в минулому, а ринок фактично вичерпав себе. Успішніші виробники пояснюють уповільнення продажу слабоалкогольних напоїв малими, порівняно з іншими видами алкогольної продукції, витратами на виведення нових торгових марок, недоліками маркетингових стратегій і меншими, порівняно з пивом, можливостями рекламувати напої градусом до 8,5%.

Деякі експерти ринку ставлять під сумнів озвучене зростання продажу слабоалкоголки і в попередні роки, оскільки 2005 рік показав, що компанії виробляли слабоалкогольні коктейлі лише на папері, а частину спирту перетворювали на нелегальну горілку.

Утім, виробництво слабоградусних напоїв все ще залишається вельми рентабельним напрямом. Спокушає виробників і той факт, що продукція, яка містить до 8,5% алкоголю, не є підакцизною.

Саме тому, вважають експерти, рівень конкуренції на ринку наразі залишається доволі високим, про що свідчать і витрати деяких гравців на просування нових торгових марок, які подеколи сягають кількох десятків мільйонів гривень. Водночас зміна лідерів підкреслює слабкі позиції останніх.

Наприклад, в останні роки стрімко втрачає ринок лідер виробництва слабоалкогольної продукції ЗАТ «Оболонь». У середині 90-х «Оболонь» першою вийшла на ринок слабоалкогольних напоїв, запропонувавши споживачеві ТМ «Бренді-кола», «Ром-кола», «Джин-тонік». Однак наступні кроки компанії — випуск міксів «Бренді-лимон», «Шарм», «Черрі» та інших — збіглися в часі з агресивним виходом на ринок інших гравців, тому нові ТМ не здобули такої популярності, як марки-піонери. Якщо ще кілька років тому «Оболонь», за даними операторів ринку, виробляла практично половину вітчизняної слабоалкоголки, то за підсумками минулого року частка компанії становила трохи більш ніж 30%.

З другого на третє місце за підсумками минулого року було витіснено Союз-Віктан (ТМ «Лонгер»). Хоча влітку минулого року компанія випустила нову ТМ Shamany, яка, на думку експертів, допоможе виробнику зайняти стійкішу позицію на ринку.

Найдинамічніше розвивається Алкотрейд (ТМ Shake), який ставиться до виробництва слабоалкоголки як до одного з пріоритетних напрямів свого бізнесу. За словами бренд-менеджера ТМ Shake Василя Щура, Алкотрейд вважає слабоалкоголку напрямом, де зростання продажу може бути забезпечене за рахунок виведення на ринок принципово нових коктейлів. При цьому в Алкотрейді зазначають, що вільні ніші на ринку ще є.

На порядок меншими є обсяги слабоалкогольних напоїв, що випускаються під ТМ Samba і Fantasy (Олімп), «ё» (Мегаполіс), 220V (Одеський ЛГЗ № 1), SPY (Nemiroff).

Безпосередніми конкурентами слабоалкогольних напоїв вважаються ринки пива і сухих вин. Якщо останні не в змозі конкурувати з алкогольними коктейлями за ціною, то продукція на основі солоду становить безпосередню загрозу для виробників слабоалкоголки. Продаж пива в Україні за підсумками минулого року становив понад 170 млн дал — у півтора десятка разів більше, ніж споживання слабоалкогольних коктейлів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Різне»: