Сторінка
6

Грошова система: суть, форми, реформи. Сучасна грошова система України

Прихильники грошової реформи в Україні посилаються на високу ефективність реформи 1947 р. в ФРН. Як нещодавно в Україні, так і тоді в Німеччині магазини були порожні, дефіцитні товари видавалися за картками, панували спекуляція, чорний ринок і примітивний натуральний бартер. Це був період, коли після 12-річного тоталітаризму розпочався перехід від централізованих методів управління до ринкових важелів. І вже через короткий період було здійснено перехід від пошуків товарів до їхнього виробництва, ліквідовано окупаційні грошові знаки, які безсистемне випускалися в обіг командуючими трьох окупаційних зон. Унаслідок цього тогочасна незабезпечена маса грошей, що сягала 400% від необхідної кількості, була вилучена з обігу й обміняна за курсом 100 рейхсмарок = 6,5 нових марок. Отже, це була грошова реформа конфіскаційного типу. Вона була виправдана станом грошового обігу та значними руйнаціями післявоєнного часу в Німеччині. Водночас вона започаткувала нову валюту, яка допомогла здійснити економічні реформи й вивести країну в найрозвинутіші держави світу з стабільною й авторитетною валютою. Дбаючи про збільшення довіри до нинішньої марки, уряд завжди проводив і проводить сувору фінансову політику.

Навіть у період впровадження в обіг марки ніякого зниження життєвого рівня населення не сталося. Навпаки, лише за 1948-1955 рр. виробництво товарів широкого вжитку зросло вдвічі. Було створено такі суспільні умови, що спонукали людей вкладати гроші не в предмети споживання, а в інвестиції. Було відмінено заборону для підприємців брати кредити з поточних банківських рахунків, завдяки чому всі бажаючі почали брати кредити і вкладати їх у бізнес. Заохочувалися надурочні роботи, тому що доход із них не оподатковувався. Вже з 1950 р. стали понижувати податки. Як наслідок цього почалося зниження цін.

Отже, провідні гасла Л. Ерхарда - свобода і стабільність - швидко створили західнонімецьке "економічне чудо", в основі якого був ефективний і рішучий перехід до ринкових відносин без допущення зниження рівня життя народу.

Роль економічної санації виконала не лише економічна реформа Л. Ерхарда. У Західній Європі в повоєнний час економічне відродження почали з радикальних грошових реформ і інші країни. Лише за період 1945-1950 рр. тут було проведено 24 реформи. Їх досвід переконує, що назрілі реформи потрібно проводити ефективно і своєчасно. А досвід України, навпаки, показав, що затягування з проведенням необхідних реформ обертається величезними збитками для економіки і населення.

Дуже відповідально до здійснення грошової реформи поставилися в 1958 р. у Франції, замінивши старий франк на "важчий" новий. Однак ця акція мала скоріше психологічний, ніж економічний характер. Італія та Японія, дбаючи про довір'я й авторитет своїх національних валют, після військової поразки реформи не проводили. Навіть після бурхливої галопуючої інфляції тут знайшли дійові фінансово-економічні важелі, перебороли негативні тенденції й забезпечили вільну конвертованість своїх валют.

Грошова реформа не обов'язкова і не є єдиним способом стабілізації валюти. Не обов'язково також вона повинна мати конфіскаційний характер. Що стосується України, то інфляція вже в першій половині 1991 р. понад 30 млн. чоловік поставила за межу бідності, а в 1993 р. в такому становищі опинилося понад 90% населення. Тому грошову реформу було проведено з позицій захисту інтересів та нагромаджень населення, вона супроводжувалася диверсифікацією народного господарства, введенням в обіг української грошової одиниці, митниці та розширенням взаємовигідних стосунків з усіма країнами світу.

Література:

1. Мартос Б., Зозуля Я. Гроші української держави.- Мюнхен: , 1972.-

2. Гроші та кредит - Тернопіль: Карт-бланш, 2000.- 512с.

3. Лагутін Василь Дмитрович Гроші та грошовий обіг.- К.: Знання, 1999.- 181с.

4. Гриценко Олена Гроші та грошово-кредитна політика.- К.: Основа, 1997.- 180с.

5. Лагутін Василь Дмитрович Гроші та грошовий обіг.- К.: Знання, 2003.- 128с.

6. Алексійчук Володимир Миколайович Гроші та кредит в системі відтворення АПК.- К.: ІАУ, 1999.- 383с.

7. Швайка Михайло Андрійович Гроші України: труднощі з їх запровадженням і функціонуванням.- К.: КМУ, 2005.- 128с.

8. Гроші, банки та кредит: у схемах і коментарях.- Тернопіль: Карт-бланш, 2000.- 225с.

9. Александрова Марина Михайлівна,Маслова Світлана Олексіївна Гроші.Фінанси.Кредит.- К.: ЦУЛ, 2002.- 336с.

10. Загородній Анатолій, Вознюк Геннадій Гроші. Валюта. Валютні цінності.- Львів: БаК, 2000.- 184с.

11. Склярова Олена Вікторівна Методичні вказівки до виконання контрольної роботи з дисципліни "Гроші та кредит".- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 24с.

12. Кочетков Володимир Миколайович, Сироцинський Денис Георгійович, Андрушко Наталія Бріївна Гроші та кредит.- К.: Вид-во Європейського університету, 2002.- 84с.

13. Александрова, Марина Михайлівна Гроші.Фінанси.Кредит: Навч.-метод.посіб./ М.М.Александрова, С.О.Маслова.- 2-е вид.,перероб. і доп.- К.: ЦУЛ, 2002.- 336с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Фінанси»: