Сторінка
2

Договірні ощадні інститути як суб'єкти фінансового посередництва

В солідарних системах пенсійного забезпечення може застосовуватись метод послідовного створення резерву, який у спеціалізованій літературі також називають змішаним методом, оскільки він є гібридним по відношенню до двох попередніх методів. У разі використання зазначеного методу пенсійні внески на початку діяльності пенсійного фонду значно перевищують поточні витрати на сплату пенсій. Вільні кошти інвестуються з метою отримання додаткового доходу в різноманітні фінансові інструменти (нерідко це можуть бути й акції підприємств-роботодавців). У період, коли більшість учасників фонду досягає пенсійного віку, дефіцит поточних внесків покривається за рахунок капіталізованих внесків, які були здійснені раніше, та інвестиційних одходів, отримуваних від володіння пенсійними активами за період функціонування фонду. Крім того, практикується створення спеціалізованих установ щодо гарантування пенсійних виплат.

Схему взаємодії засновників та учасників недержавного пенсійного фонду, адміністратора, компанії з управління активами та зберігача наведено на рис. 20.

Рис. 20. Орієнтовний механізм функціонування недержавного пенсійного фонду

Рис. 20. Орієнтовний механізм функціонування недержавного пенсійного фонду

2. Види пенсійних схем. Розрахунок премій і пенсій

У діючих тривалий час пенсійних фондах накопичуються величезні кошти. Наприклад, активи пенсійних фондів країн Європейського союзу у 1993 р. складали більше 1,2 трлн. дол

За умовами фінансування пенсійні схеми, що практикуються у світі та в Україні, поділяються на:

• нефондовані (передбачається виплата пенсій з поточних надходжень); ці схеми не представляють великого інтересу у відношенні застосування кількісного фінансового аналізу;

• фондовані, або накопичувальні (для забезпечення виплати пенсій створюються цільові фонди);

• частково фондовані (цільові фонди створюються не для всіх учасників; наприклад, тільки для осіб, що виходять на пенсію).

До фондованих схем відносяться:

• ощадні (відмінні особливості: не враховуються ймовірності дожиття кожного учасника фонду, передбачається успадкування накопичень, відсутня солідарність учасників у забезпеченні виплат, оговорюється конкретний термін виплат); даний метод забезпечення старості представляє собою купівлю індивідуальної фінансової ренти;

• страхові (солідарність учасників, немає успадкування накопичень, ураховуються ймовірності дожиття застрахованих);

• змішані ощадно-страхові схеми.

В українських НПФ одержали розповсюдження як страхові, так і ощадні пенсійні схеми. У методичних цілях аналіз зручніше розпочати з останніх. У таких схемах платежі (внески, пенсії) не пов’язуються з ймовірностями їх виплат, тому немає необхідності застосовувати таблиці смертності й комутаційні числа, де аргументом є вік.

Для розрахунку премій, вочевидь, слід застосовувати формули, що визначають сучасну вартість ренти, якщо премія сплачується єдино разовим внеском, або розміри членів обмежених постійних рент, якщо премії сплачуються в розстрочку.

Розглянемо приклади розрахунку суми єдиноразового внеску і розмірів послідовних внесків до фонду на протязі низки років.

Нехай необхідно визначити розміри премій, необхідні для забезпечення виплат страхової пенсії. Пенсійні виплати, відкладені на n років, повинні складати R тис. грн. на рік, пренумерандо. Строк виплат t років. На внесок нараховуються відсотки за ставкою і. Очевидно, що єдиноразовий внесок дорівнює сучасній вартості майбутніх виплат. Загальна формула для його розрахунку має вигляд:

http://almamater.com.ua/uploads/smartsection/content/12032007/120307im/image015.gif

(7.1)

Е = А*v-n

де v – дисконтний множник за ставкою і

v = 1+і

А – сума, накопичена на індивідуальному рахунку учасника фонду на початок виплат пенсії

А = R[1-(1+i)-t]/i (1+і)

http://almamater.com.ua/uploads/smartsection/content/12032007/120307im/image014.gif

Нехай ці дані представлені наступними значеннями:

n

R

t

i

20

10

15

0,09

Таким чином, виплати представляють собою відкладену на 20 років, річну фінансову ренту, розмір якої дорівнює 10 тис. грн.

v= 1+0,09 = 1,09

А = 10000 грн. х [1-(1+0,09)-15]/0,09 х 1,09 = 87861,5 грн.

Е = 87861*1,09-20 = 15677 грн.

Таким чином, аби одержати бажаний розмір пенсії через 20 років, необхідно на сплатити внесок у розмірі 15677 грн.

Рішення можна проілюструвати наступним графіком:

Рис. 21. Накопичення і сплата пенсії

Рис. 21. Накопичення і сплата пенсії

Розглянемо інший приклад. Необхідно визначити єдиноразову нетто-премію, що сплачується при укладенні страхового пенсійного контракту з чоловіком N1 років. Розмір річної пенсії P тис. дол., виплати пренумерандо з N2 років довічно. Норматив доходності – q %.

Визначимо цей самий показник у випадку, коли пенсія сплачується не довічно, а на строк N3 років.

Для скорочення запису страхових ануїтетів і спрощення розрахунків застосовують так звані комутаційні функції. Зміст цих чисел важко, хоча й можливо, змістовно інтерпретувати. Їх простіше сприймати як чисто технічні, допоміжні засоби (детальніше див. Тему 2).

http://almamater.com.ua/uploads/smartsection/content/12032007/120307im/image014.gif

Нехай аналізовані дані представлені значеннями:

N1

N2

N3

P

Q

40

60

15

1

9

В цьому випадку маємо відкладений, пожиттєвий ануїтет пренумерандо. Для наявних даних одержимо (скориставшись таблицею комутаційних функцій):

Е40 = 1 тис. дол. х N60/D40 = 1х3082,2/2939,5 = 1,0485 тис. дол.

Якщо пенсія страхується не довічно, а на строк 15 років, то розмір нетто-премії складе:

Е40 = 1 тис. дол. х (N60-N75)/D40 = 0,8158 тис. дол.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: