Сторінка
6

Особливості організації і функціонування підприємств різних форм власності

Підтримка розвитку малих і середніх підприємств є важли­вою складовою промислової політики багатьох країн і особливо тих, які розвиваються. Значення малого бізнесу в ринковій економіці дуже велике. Без малого бізнесу ринкова економіка ні функціонувати, ні ефективно розвиватися не має можливості, а тому підтримка його становлення і розвитку є однією з основних проблем економічної політики будь-якої держави. У більшості розвинутих країн малий бізнес визначає не тільки темпи економічного зростання, а й навіть структуру та якість валового національного продукту.

Виникнення і розвиток кластерної моделі підтримки регіонального розвитку окремих галузей промисловості має довгу історію. Вражаючі приклади ефективності функціонування окремих кластерів свідчать про перспективність використання такої моделі для об'єднання підприємницьких структур у різних областях і регіонах. Особливо ефективними і своєчасними вони можуть бути для вітчизняних підприємств у часи виходу України з затяжної економічної кризи. Впровадження даної концепції можливе на будь-якій території і в будь-якій галузі про­мисловості. А досягнення успіху ґрунтується на цілому ряді переваг, що їх одержують розрізнено діючі підприємства, об'єднуючись в кластер.

Кластер, поєднуючи незалежні та неформально пов'язані підприємства й установи, являє собою міцну організаційну форму, що одержує значну кількість переваг за рахунок високої продуктивності, ефективності та гнучкості в процесі організації економічної діяльності.

Кластерна модель об'єднання підприємств пропонує новий спосіб одержання переваг від таких факторів, як географічне розташування, співробітництво, спеціалізація, кооперація, інновація тощо. Американський вчений Майкл Портер визначив можливості збільшення конкурентоздатності підприємств, що поєднуються в кластери, за трьома напрямками:

1. Кластери підвищують продуктивність компаній, ви­користовуючи переваги тих, хто працює в одній гео­графічній зоні.

2. Кластери, спрямовуючи свою діяльність на високо-технологічні інноваційні проекти, досягають більш істотного економічного зростання, ніж їхні конкуренти.

3. Кластери стимулюють створення нових підприємств, що у майбутньому стають учасниками тих же кластерів, і тим самим підсилюють їх.

Лоурен Янг також виділяє ряд переваг галузевих кластерів, причому як на рівні окремих фірм, так і на рівні суспільства. Так, підприємства, що об'єднуються в кластери, одержують переваги за рахунок росту в них якості робочої сили, різного роду досліджень і більш швидких змін у технології. Крім того, позитивний ефект дає здешевлення первинних факторів виробництва, внаслідок більш ефективного використання новинок і зростання продуктивності за рахунок обміну ідеями між учасниками кластера, і широкого вибору (швидкого набору) кадрів для фірм із відкритими вакансіями.

Створення й ефективне функціонування кластерів дає переваги і суспільству. А саме: зростають можливості одержання роботи для великої кількості працездатного населення, що певною мірою вирішує проблеми безробіття; посилюється економічний розвиток регіонів, що сприяють створенню і розвитку кластерів; відбувається вдосконалення бази оподаткування за рахунок залучення місцевої влади для лобіювання заходів щодо підтримки розвитку підприємництва в регіоні [10, с. 285].

Разом з тим великий світовий і невеликий вітчизняний досвід показують, що переваги кластерної моделі ще більш значні. Так, спеціалізація і кооперація, що відбуваються в кластерах, забезпечують розподіл ринку на сегменти і ци­вілізовану спеціалізацію підприємств на певних асортиментних групах продукції, що зменшує транспортні витрати, забезпечує раціональний поділ праці, обмін знаннями, технологіями, кваліфікованою робочою силою.

Крім того, кластери, стримуючи зовнішню конкуренцію і прискорюючи інновації на підприємствах, можуть утримувати певну частину ринку через диференціацію продукції всередині кластера й усередині регіону. Конкуренція ж, у свою чергу прискорюючи маркетингові інновації на підприємствах, може забезпечити відданість споживачів торговій марці підприємств, шо входять у кластер.

Кластери завжди намагаються вдосконалити свої засоби виробництва, впроваджувати новітні технології, забезпечувати високі стандарти якості продукції. Ця форма залучає капітали і кредити на вигідних умовах від фінансових установ, шо конкурують в обслуговуванні процвітаючих секторів про­мисловості. Тому об'єднання підприємств у кластери відкриває більш реальні можливості одержати інвестиції і для невеликих фірм, учасників відповідних об'єднань.

Крім того, членство в громадській організації, що поєднує кластери, і в самих кластерах дає можливість одержувати допомогу експертів-консультантів з питань технологічної модернізації виробничої діяльності підприємств; експертів із зовнішньої торгівлі щодо впровадження торгових знаків і експортних стандартів; експертів юридичних установ щодо реєстрації й оформлення відповідних документів тошо.

Для учасників кластерів розширюється доступ до інформації щодо різних аспектів діяльності, відкривається можливість створення комп'ютерного центру і використання Іпіегпеі для одержання інформації про наявні вільні матеріальні ресурси, ринки збуту, можливості виходу на закордонні ринки, на­лагодження зв'язків з партнерами по виробництву, а також одержанню інформації про конкурентів як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках. Крім того, участь у кластерах відкриває широкий доступ до робочої сили і до постачальників продукції.

Значні переваги учасникам кластера дає загальна закупівля і продаж. Загальна закупівля оснащення, комплектуючих, матеріалів веде до зменшення ціни за рахунок збільшення обсягів закупівель. Крім того, для учасників об'єднання істотно зменшуються витрати на маркетингові дослідження, рекламу, страхування, впровадження сертифікатів якості, участь у промислових виставках, торгових ярмарках і конференціях, поїздках бізнесменів у більш розвинуті країни для вивчення передового досвіду тощо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Підприємництво»: