Сторінка
2

Шляхи реалізації творчого потенціалу мистецтва писанкарства на уроках трудового навчання в початковій школі

Яйце, апліковане текстильним матеріалом.

Для аплікації використовуємо різні декоративні стрічки, куски тканини, нитки.

Для аплікації не потрібно фарбувати яйце. Тонко заструганим олівцем ділимо поверхню яйця вздовж надвоє, можна поділити і впоперек.

По поздовжній лінії наклеюємо декоративну стрічку. Якщо яйце ділили і впоперек, то і по цій лінії наклеюємо стрічку, бажано вузьку. Поверхня яйця поділена стрічкою на 2 або 4 частини.

Вирізаємо з тканини деталі орнаменту і наклеюємо.

Можна використовувати також нитки для вишивання, наклеюючи їх по контурах орнаменту.

Декоративне яйце, оздоблене флорамозаїкою.

Для виготовлення цього виробу беремо дерев’яне яйце. Наносимо на нього шар пластиліну товщиною 2-3 мм. Для роботи можна використати насіння різних рослин: огірків, пшениці, гарбузів, льону, половинки насіння квасолі, та ін. Не придатне велике насіння.

З насіння можна викласти будь-який орнамент. Використання цієї техніки на уроках сприяє розвитку фантазії, а також акуратності, сторонності, культури праці.

Зберігання писанок. Правила безпечної праці при виготовленні писанок.

Шкаралупа яйця тонка і швидко псується, тому багато писанок минулого не збереглися і не дійшли до нас.

Одним із способів збереження є видування внутрішнього вмісту яйця. Писанки можна запікати. Це роблять так: готові писанки кладуть у розігріту духовку або піч на 10-15 хв. Такі писанки зберігаються не довго.

В 1972 р. в Коломийському музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття Л.Кречковським та М. Баледзюк був розроблений оптимальний спосіб консервації писанок з використанням пап’є-маше. Готову писанку спочатку розбивають на 2 половинки вичищають усередині, потім змащують стінки яйця києм ПВА, обклеюють папером і з’єднують дві половинки.13 Така писанка вічна.

Щоб уникнути травмування при писанні писанок, потрібно дотримуватися відповідних правил.

1. Потрібно перевірити, чи добре закріплений писачок. При набиранні воску бути обережним, щоб не торкнутися руками до гарячої посудини. Яйце в руках тримати обережно.

2. Усі інструменти повинні лежати так, щоб не заважали під час роботи. На робочому столі не повинно бути зайвих предметів.

3. Підчас нагрівання воску слід дотримуватися правил користування нагрівальними та електронагрівальними приладами.

4. Під час фарбування користуватися спеціальною ложкою і цей процес здійснювати подалі від гарячого воску (при попаданні води у віск утворюються бризки, які можуть спричинити опіки.

5. При оздобленні яйця нетрадиційними способами потрібно дотримуватися правил роботи з ножицями і голкою.

Висновки

На жаль, в початкових класах творчий потенціал мистецтва писанкарства реалізується досить обмежено. На уроках використовують переважно нетрадиційні техніки, наприклад, оздоблення яйця аплікацією з паперу, тканини чи соломки, а також такі види традиційної писанки, як дряпанка, крашанка. Ці способи, оздоблення яєць найбільш легкі і доступні доля дітей. Виготовлення писанки традиційним способом, а також складніші нетрадиційні техніки. (обплетення бісером, оздоблення мозаїкою з бісеру та ін.) використовується переважно в гуртковій роботів, бо їх виготовлення займає більше часу.

Мистецтву писанкарства, на мою думку, потрібно приділяти більше уваги. Адже цей вид роботи сприяє не тільки розвитку творчого мислення, уяви, фантазії, а й ознайомленню з народними традиціями, особливостями цього мистецтва. Це особливо важливо в наш час, коли майже кожна дитини, йдучи до школи, вже знайома з комп’ютером, захоплюється кримінальними фільмами, бере приклад з людей, які приносять у світ зло, кривду, а народні традиції і звичаї вважає пережитками минулого. Звичайно, дитині без допомоги дорослих важко зорієнтуватися в сучасному світі. Тому важливо, щоб в сім’ї шанували народні традиції, але також велика роль у прищепленні любові до народного мистецтва покладена на вчителя, керівника гуртка. Секрети виготовлення традиційних писанок їх символіку знають здебільшого старші люди, справжніх майстрів цього мистецтва стає все менше. Страшно навіть подумати, що воно може колись зникнути і ніхто більше створюватиме цього маленького дива.

Тому дуже важливо пробудити в дитячій душі інтерес і любов до писанкарства. Цього можна досягти, влаштовуючи виставки, конкурси дитячих робіт і завдяки яким в учнів розвивається прагнення до самовдосконалення та досягнення естетичного ідеалу.

Дуже важливо, щоб діти зрозуміли, що їхнє завдання – не відтворити показний вчителем зразок, а на його основі створити свій власний орнамент. Таким чином в дитини розвивається творче мислення, фантазія, формується естетичний смак. Діти вчаться підбирати потрібний матеріал, гармонійно поєднувати кольори.

Щоб урізноманітнити заняття з писанкарства, зробити їх цікавішими, можна організувати зустрічі з народними умільцями.

На цих зустрічах учні матимуть змогу детальніше ознайомитися з символікою орнаменту і кольорів писанки. З їх регіональними особливостями і секретами зберігання. Учням буде цікаво послухати легенди про походження писанки. Під час оздоблення яєць нетрадиційним способом діти мають можливість реалізувати свою уяву, фантазію, творчі задуми, а також самостійно вибрати матеріал, з яким хочуть працювати.

Творчий потенціал мистецтва писанкарства справді невичерпний. Адже кожна писанка неповторна, особлива. Навіть якщо дитина старається скопіювати орнамент, все одно він вийде іншим, ніж на зразку. Поступово набираючи навичок, дитина створює свій власний маленький шедевр. І хоч він буде і не зовсім вдалий, але зате створений своїми руками, до нього докладено стільки праці й старання.

Дуже важливо, щоб дитини зберегла свою першу писанку.

Потрібно не тільки показати дітям елементи писанкового орнаменту, а й пояснити їхнє значення. Знаючи, що символізує той чи інший значок, учень більше дізнається про традиції предків, відкриває для себе таємниці їх звичаїв і вірувань. Розкриваємо не тільки символіку орнаменту, а й кольорів. Використовуючи ці знання, учень може розписати писанку, яка вважається оберегом оселі чи символізує силу й здоров’я (використовуючи певні кольори й орнамент).

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: