Сторінка
2

Медовий листок

Від поверхні субстрату до верхнього краю ящика або стелажа має бути не менше 10–15 см вільного простору, щоб створити стійкіший температурний режим і стабільну вологість повітря. Перед висаджуванням живців ємності із підготовленим субстратом інтенсивно поливають, щоб вода пройшла через усі шари субстрату. За день до висаджування живців субстрат дезінфікують 0,01% розчином марганцевокислого калію.

Температуру на час укорінення живців підтримують на рівні 20…25°С. За вищої температури живці притіняють і короткочасно провітрюють (до початку легкого прив’янення листків).

За оптимальних умов початок укорінення живців настає на 10–12 день після живцювання, а масове — на 15-20-й. Після масового укорінення живці загартовують, поступово збільшуючи тривалість провітрювання та скорочуючи періоди притінення.

Під час догляду за живцями однією з найважливіших умов є підтримання високої відносної вологості повітря в межах 90%. У спекотну погоду живці притінюють і обприскують (зволожують). Не можна допускати як пересихання, так і перезволоження субстрату: це призведе до розвитку грибних хвороб, боротися з якими в умовах підвищеної вологості дуже важко.

Для профілактики кореневих гнилей найкраще працювати із знезараженим субстратом. А щоб запобігти появі верхівкової гнилі, треба постійно провітрювати приміщення.

Підживлення зелених живців. У разі вирощування розсади методом зеленого живцювання елементи живлення можна вносити у формі простих добрив: на чотири відра суміші додати по 3–4 г д. р. азоту, фосфору й калію. В разі проведення живцювання за підвищених температур дозу добрив доцільно знизити до 2,5 г і треба стежити, щоб суміш була вологою. Добрива бажано вносити в твердому вигляді й ретельно перемішувати.

Підживлення проводять приблизно раз на два тижні. Щоб уникнути опіків на листках рослин, розчин мінеральних речовин потрібно додавати в борозенки, зроблені на середині міжрядь.

Прищипування та висаджування. Для підвищення продуктивності рослин стевії варто проводити одно- або дворазове прищипування розсади. Перше прищипування (видалення верхівкової бруньки) проводять на 15–20 день після масового укорінення живців. Друге — доцільно було б провести за п’ять днів до висаджування розсади в польові умови.

Перед висаджуванням у відкритий грунт розсаду впродовж трьох-шести днів загартовують у польових умовах.

Для одержання розсади, придатної для висаджування, стевію можна живцювати практично протягом усього року. Однак слід пам’ятати, що максимально живці укорінюються в травні, а починаючи з червня до вересня, вони приживаються гірше. У вересні спостерігається різке зниження укоріненості живців, а вже з листопада живці стевії не вкорінюються.

Розсада стевії придатна до висаджування у відкритий грунт через 45–60 діб (55–60 за вирощування із живців і 45–55 діб — насінням), при цьому в неї має бути: висота — від 7 до 14 см, кількість міжвузлів — 5–7, листків — 8–14, стебел — 1–4, товщина стебел біля основи — 1–2 міліметрів.

За наявності невеликої кількості рослин стевії для збільшення коефіцієнта розмноження культури розсаду висаджують у відкритий грунт, заглиблюючи не менш ніж на 3–4 міжвузля. За такого способу садіння формуються багатоярусні кореневища, які надалі, після зимового зберігання, ділять на частини в поперечному напрямі стебла й висаджують у приготовану поживну суміш.

Розмноження стевії діленням кореневищ доцільно використовувати лише на невеликих ділянках. Однак у цьому разі зростає ймовірність ураження маточників стевії хворобами.

Метод розмноження стевії зеленими живцями (верхівками), якщо порівняти з іншими, має такі переваги:

- генетична однорідність матеріалу;

- значний вихід розсади з одиниці площі;

- високий коефіцієнт розмноження (з однієї дорослої рослини можна заготувати від 5 до 200 зелених живців);

- низька собівартість садивного матеріалу.

Від редакції.

Стевія — цікава альтернатива традиційному цукру. Тому й викликає інтерес у споживачів, особливо у літніх людей та дівчат, які хочуть схуднути. Звичайно, казати про стовідсотковий перехід від цукрових буряків до стевії поки що зарано. Але дати культурі шанс — не зайве. Тільки б підприємці оцінили медовий листок

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: