Сторінка
2

Комп’ютер і агроном: бажання й можливості

Центр “ГЕОМИР” пропонує інтелектуальні прилади та обладнання для ефективного ведення сільського господарства: автоматичні комп’ютеризовані метеостанції, автоматичні пробовідбірники, датчики врожайності (їх встановлюють на комбайн), обладнання для супутникової навігації під час роботи техніки на полях, дистанційне визначення положення, маршруту, руху та стану сільгосптехніки. У цілому ця програма подібна до двох попередніх.

З таблиці видно, що лише одну з наведених програм розроблено в Україні. Можливо, є й інші, які перебувають у стадії розробки, але про них невідомо широкому загалу. В таблиці подано перелік програм, які я знайшов в Інтернеті та різних виданнях. Звісно, цей перелік не вичерпний.

Керівники та спеціалісти виявляють зацікавленість до всіх новинок, які можуть знайти. Були такі випадки, коли фірма надавала програмне забезпечення як приз за певну кількість купленої продукції. Але господарство відмовлялося від подарунка з кількох причин: немає комп’ютера, немає спеціаліста відповідної кваліфікації тощо.

Водночас варто мати на увазі, що така програма стане вам в чималу копійчину: ціни на них коливаються від 500 дол. до кількох тисяч, плюс річний абонемент на оновлення — від 20 до 60 дол. (останнє стосується програм, які мають GPS-підтримку), плюс підключення одного комп’ютера до Інтернету — від 100 дол., плюс навчання — від 200 дол. за одну особу. Якщо велике господарство може собі дозволити купити програму та оплатити навчання спеціалістів, то для фермера, який обробляє 20–500 га, ця сума досить значна.

Для тих, хто поставив собі за мету комп’ютеризувати виробничий процес, є кілька варіантів вирішення цього питання. Ви можете придбати програму і відрядити працівника на навчальні курси; або найняти людину, яка розуміється на цьому, й надати їй усі потрібні дані (що малоймовірно); або ваші спеціалісти працюватимуть на базовому програмному забезпеченні Microsoft (Exсel та Word) й у міру своїх можливостей володітимуть персональним комп’ютером.

Спеціалісти Проекту розвитку молочного тваринництва у Вінницькій області розробили електронну модель сільськогосподарського підприємства на основі таблиць Exсel. Розроблений пакет дає змогу виконувати більшість операцій, зазначених у таблиці “Програмне забезпечення АПК” в колонці “характеристика”. Звичайно, електронних карт полів з його допомогою скласти не можна, так само як і робити все, що пов’язано із супутником. Але розрахувати сівозміну та потребу в насінні; запланувати використання добрив та пестицидів і відповідно обробити ці дані; скласти технологічні карти, зробити аналіз за статтями затрат; скласти раціони годівлі ВРХ та виконати бухгалтерський аналіз зможе зробити людина, яка володіє ПК на рівні користувача (звичайно, це повинен бути спеціаліст у своїй галузі, який пройшов невеличкий тренінг). Хочу зауважити, що вся інформація, яку надає Проект розвитку молочного тваринництва у Вінницькій області, є безплатною. Електронна модель не є програмним продуктом, це звичайні, виконані в Excel, таблиці. Вони не захищені від помилок користувача, тому застосування потребує уважності, що ще раз підтверджує необхідність хоча б початкового тренінгу. Загальна схема співпраці має такий вигляд: Проект допомагає спеціалістам своїх пілотних господарств використовувати Excel так, щоб ефект був аналогічний використанню програмного продукту. Агроном або фермер, який володіє ПК на рівні користувача, за дві-три години навчання зможе самостійно працювати із запропонованою моделлю, доповнювати та переробляти її згідно з власними бажаннями.

Керівникам господарств, які не хочуть працювати за методом: “точний розрахунок — це грубий розрахунок”, буде цікава електронна модель ведення господарства, яка не коштуватиме їм жодної копійки та допоможе ефективно спланувати виробництво й відмовитися від застарілих методів господарювання.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: