Сторінка
2

Карантинні шкідники лісу

Вусачі: алтайський модриновий вусач — Xylotrechus altaicus, азіатський вусач — Anopolophora glabripennis, вусачі роду Монохамус — Monochamus. Азіатський вусач широко поширений в Китаї та сусідніх із ним державах. Пошкоджує листяні породи дерев (до 50 видів), здебільшого це різні види клену, каштану, в’язу, берези. Anopolophora glabripennis пошкоджує здорові дерева, спричиняючи їхню загибель. Більшість листяних порід, що складають ліси України, є кормовими для цього шкідника, а кліматичні умови низки південних областей сприятливі для адаптації та поширення виду.

Алтайський модриновий вусач здатний пошкоджувати всі види модрини, що поширені на території України. У межах свого ареалу поширення (Росія — від Уралу до Сахаліну, північна частина Монголії) заселяє модрини, які ослаблені живленням інших шкідників, пожежами, спричиняючи їхню загибель. Значно знижуються технічні якості деревини.

Для України небезпечними є неєвропейські види вусачів роду Monochamus, які переносять стовбурові нематоди від одного господаря до іншого. Ці види поширені в Китаї, Кореї, Японії, Лаосі, В’єтнамі, Мексиці, Канаді та США. Жуки нападають лише на ослаблені та зрубані дерева, прокладаючи ходи у заболоні, під корою та в деревині. Деревина втрачає свою товарну цінність. Перевагу віддають видам роду Сосна (Pinus), але іноді ушкоджують інші хвойні дерева.

Найімовірніший і швидкий шлях проникнення вусачів на територію України — перевезення личинок, лялечок та імаго з різноманітними лісоматеріалами під час торгівлі. Це деревина, дерев’яна тара, пакувальні матеріали, необроблені вироби з дерева, садивний матеріал, який є рослиною-господарем для вусача.

Каптурники: рід Каптурники —Sinoxilon — представлений видами карантинних для України шкідників. Ці шкідники живуть у сухій деревині всіх цінних порід. Є звичними видами у виробах із дерева, пакувальному матеріалі, меблях, що завозяться з країн Середньої Азії, Південної Європи, Північної і Південної Америки, Австралії, Африки.

Каптурники: рід Dinoderus. Несправжній короїд багатоїдниий — Dinoderus bifoveolatus — широкий поліфаг, може жити та розвиватись у продуктах рослинного походження (зерно, борошно), лікарській сировині, на деревині (всі види бамбуку, дерев’яні вироби з деревини усіх порід). Під час заселення надає перевагу мертвій деревині. Цей шкідник має економічне значення в країнах із спекотним вологим кліматом. Поширений у країнах Південної Європи, Південно-Східної Азії, Центральної Африки, США.

Каптурники обох згаданих вище родів можуть завдавати шкоди дерев’яним меблям, підлогам, плінтусам, балкам, перекриттям в опалюваних приміщеннях.

З огляду на надзвичайну шкодочинність каптурників встановлено карантинні обмеження на ввезення деревини. Кряжі порід червоного дерева, що ввозять в Україну з країн Близького та Далекого Сходу, Африки, Південної та Північної Америки, Океанії, у період з 1 квітня до 31 жовтня підлягають обов’язковому знезараженню; з 1 листопада до 31 березня — підлягають знезараженню у разі виявлення живих шкідників. Деревина бамбуку та вироби з нього, що їх ввозять в Україну, підлягають профілактичному знезараженню.

Карантинна служба України вживає різноманітних фітосанітарних заходів, аби запобігти проникненню на територію нашої країни цих небезпечних шкідників лісових багатств країни. Не дозволяється завезення на територію України пиломатеріалів з корою. Для лісоматеріалів встановлено певні умови та регламентуючі терміни, протягом яких їх можна транспортувати з корою. Уся продукція лісо- та пиломатеріалів, що імпортується в Україну, підлягає ретельному догляду та лабораторній експертизі, а також, у разі потреби, іншим фітосанітарним процедурам.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Організація виробництва»: