Сторінка
5

Організація козацького війська

http://mamajeva-sloboda.ua/images/uploadpic/prapor1.jpg

У давніших часах козацьке військо вживало прапорів тих дер жав, що брали його на служби. Перший полк реєстрових козаків 1578. р. мав шовкову корогву з польським орлом. В 1594. р. запорожці були на цісарській службі й дістали австрійські прапори. Від польського короля Володислава IV. запорозьке військо мало блакитну корогву з орлом - наполовину білим, наполовину червоним. Богдан Хмельницький 1649. р. дістав від Яна Казимира польський червоний прапор із білим орлом. Знову ж цар Олексій прислав гетьманові московський прапор, де були образи Спаса, Богородиці, Антонія й Теодосія печерських і св. Варвари. Сирійський подорожник Павло Алейський 1654. р. оповідає, що в Богуславі, де була квартира Хмельницького, "військо мало корогву христолюбивого й хороброго гетьмана Зиновія: з чорного і жовтого шовку, у смуги, з хрестом на ратищі".

Дуже різнородні були прапори різних полковників Хмельницького. Кривоніс, казали, мав корогву білу з червоним хрестом і такою самою обвідкою. Полковник Нечай мав корогву шовкову, » щирим золотом вигаптовану черницями київськими«.

Під Гомлем 1651. р. козацькі прапори були: один червоний із білим хрестом і білою обвідкою, один червоний, три білі, два чорні, два жовто-блакитні. Підо Львовом 1655. р. за Хмельницьким несли червону корогву, й другу - з образом св. Михайла, що пробиває змия. »3а цими корогвами«, писав польський міщанин, »ішли инші корогви, більш-менш 34, на них видко було герби майже всіх дальших воєвідств і повітів - окрім нашого білого орла в короні" , з цих різних згадок видко, що в козацькому війську довго не було одного типу козацьких корогов, а панувала повна довільність, і щодо барв прапорів, так і щодо знаків, що на них були. Цю справу унормували щойно після Руїни, тоді, як уже козацька держава приняла постійніші організаційні форми. У XVIII. в. вже на всіх військових корогвах був той самий знак, а саме "національний герб«: козак із шаблею й самопалом. З 1758. p. маємо рисунок цього гербу на прапорі лубенського полку, а з 1765. р. збереглася корогва домонтівської сотні переяславського полку з таким самим гербом. По другому боці корогви кожний полк чи сотня давала свій власний знак. Ось нпр., на домонтівській корогві була змальована рука, що тримає золотий хрест, а при хресті стоять дві постаті з пальмовим гиллям. На жаль, ми не маємо певної відомости, як виглядала гетьманська корогва, або »перщий прапор, який все носили перед гетьманом«.

Знак або значок - звалася менша корогва, якої вживали нащодень замісць »великої« корогви. В 1649. р. під Збаражем один козацький відділ появився з таким гетьманським значком: »не державу два прапорці гусарські, один білий, другий червоний«. В 1727. р. на вибір нового гетьмана один старшина ніс - корогву, другий значок. І в полках були значки поруч із корогвами. Від значків пішла назва "значкові товариші".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Народознавство»: