Сторінка
2

Музика поштових сигналів

1675 року віленську та ризьку пошту приймає думний диякон Андрій Денисович Вініус, голландець за походженням. Андрій Андрійович Вініус народився в Росії, з-поміж росіян вирізнявся освітою. Ще за царя Олексія Михайловича був відомий як перекладач книг, укладач короткої географії.

Діяльність А. А. Вініуса розпочалася з перевдягнення поштарів у нову форму: білі сірячинні кафтани з червоними орлами на грудях та поширення значення пошти як державної установи. У побуті слово "пошта" з'явилось тільки у ХУІІ столітті. В Німеччині воно застосовувалось з 1490 року, маючи походження від латинського "posita" (станція, зупинка). Від нього пішли назви - німецька post , італійська ро st а, польська ро szta, що, дійшовши до нас, перетворились у пошту. Німецький вчений та мандрівник Адам Олеарій, котрий відвідав Росію, помітив, що у кожного з поштарів був ріжок з бичачого рогу, яким той користувався під'їжджаючи до станції або оповіщаючи про своє просування за зазначеним маршрутом [ 3 ] .

Ріжок був обов'язковим атрибутом поштарів. Виготовлявся він з рогів тварин. Важко сказати, за якою конструкцією виготовлялись та який вигляд мали перші ріжки, але, за свідченням А. Олеарія (його подорож до Москви здійснена у 1633-1635 pp .), різноманітними письмовими та літописними пам'ятками можна скласти приблизне уявлення про те, що перші поштові ріжки майже не відрізнялись від тих, які застосовували під час полювання

мисливці. Можливо, деякі деталі, наприклад, наусток, мали певні особливості, пов'язані з видобуванням звука під час руху.

Поштовий ріжок Х V ІІ ст.

З відкриттям першої фабрики музичних інструментів у Москві, сержантом Ємельяном Мнецненіновим І744 року, поштові ріжки почали виготовлятись за європейською подобою. Серед поданого до Мануфактур-колегії переліку духових інструментів, виготовлених фабрикою Мнецненінова, позначено "мідні поштові ріжки у кількості 20 штук [ 4 ] ”. Це засвідчує, що з середини ХУІІІ ст. у поштовому побуті вже існував мідний поштовий ріжок вітчизняного фабричного виробництва. На жаль, архівні дані не залишили нам прикладів музичних поштових сигналів того часу, однак підручники [ 5 ] , якими користувались поштарі Європи, дають підставу вважати, що подібна музика поштових ріжків могла існувати і в Росії.

Ця думка підтверджується заснуванням 1782 року Поштового департаменту, який було відокремлено від Колегії закордонних справ у самостійну установу з повноваженням поштових сполучень між іншими державами. Міждержавний зв'язок зобов'язував вітчизняних поштарів володіти мовою сигналів, які завдяки своїй певній мелодиці повідомляли необхідну інформацію на всьому шляху просування поштових диліжансів [ 6 ] . Знання сигнальної загальноприйнятої мелодики, природно, зумовлювало її відтворення на поштових ріжках європейської конструкції, які потрапляли до Росії з духовими інструментами зарубіжних фірм.

Перший поштовий ріжок, що мав кільцеподібну форму завдовшки сім сантиметрів строю, "Сі-бемоль" з'явився в Європі наприкінці ХУІ ст. Він являв собою маленький мідний ріжок, який використовували форейтори [ 7 ] та варта для звернення на себе уваги під час руху поштової карети.

19 лютого 1669 року, до прийняття офіційного статуту Віленської пошти, поручик Єлизарій Жуков (з села Мигновичей) отримав від урядника Олександра Венславського (з Литовського містечка Кадина) шкіряну сумку з прикріпленими до неї поштовим ріжком та поясненням щодо його використання: “Ріг прив'язаний для того, щоб усі зустрічні знали – гінець везе пошту. Коли пошта повернеться з цим рогом, то всі її пізнаватимуть за цією ознакою. Тим часом користь від цього поштового ріжка потрійна: 1) коли поштарі трублять вночі перед воротами, їх скоріше впускають; 2) ріжком легше повідомляти місцевих жителів, від яких поштарі збирають листи під час своїх роз'їздів; 3) коли поштарі вночі зіб'ються зі шляху, то від жалібної їхньої гри на ріжку почнуть гавкати собаки найближчого села, тоді по собачому гавкотанню вони розшукають село і від його мешканців дізнаються, де справжня дорога” [ 8 ] .

Це пояснення з'ясовувало зручність і переваги. Однак поштарі в Росії не вміли використовувати ріжок за його призначенням і замінювали звичайним свистом. За непокору їх били батогами та штрафували. З Меммеля (Клайпеди) запрошували до Петербурга поштаря, який навчав грі ріжку поштарів, проте це вміння важко прищеплювалось у нецивілізованих умовах Росїї. Так, полковник Вебер, який перебував на військовій службі в Росії, розповідав, що деякі поштарі приймали отруту, коли їх змушували навчатись грі на ріжку [ 9 ] . Довгий час звуки поштового ріжка сприймались як "диявольський глас". А втім, в описанні "жартівливого походу" 1714 року на весіллі князя-отця М. Зотова зустрічаємо: “п'ять рогів великих та два поштових ріжки… [ 10 ] ”, що свідчить про можливість виконання на поштовому ріжку певної мелодії… За часів імператриці Єлизавети навіть створювались ансамблі у складі: мисливського ріжка, труби, ріжка поштового [ 11 ] . У 1751 p. A . М ape ш вводить до складу рогового оркестру два поштові ріжки, які виконують певну тембрально-звукову функцію [ 12 ] .

У німецьких Саксонії та Пруссії (ХУІІІ ст.) поштовий ріжок створювався з трьох обертів у строї "До", "Ля" та "Фа". Поштові ріжки різної конструкції (прямі, зігнуті, подвійні та ін.) виготовляла й фірма Куртуа у Франції. Хоча деякі моделі конструювали за прикладом подовженої труби, ширшого застосування набула форма зігнутого оберту (кола). Вже 1820 року поштовий ріжок зовні нагадував натуральну валторну, яка виконувала досить складні мелодичні фігурації під час руху екіпажної четвірки поштового диліжанса.

З 1825 року у Франції та Німеччині виготовляються ріжки з бічними отворами, що полегшують можливість виконання поштової сигнальної музики.

З середини XIX ст. поштарі Франції та Німеччини використовують двопомпову модель ріжка строю "Фа" з більш удосконаленою механікою, що полегшує виконання сигналів.

Подібний різновид поштового ріжка поступово переходив до ряду корнетів з двома, а пізніше трьома помповими механізмами у різних строях. Саме цю модель було запозичено композитором Густавом Малером для 3-ої симфонії. Музику поштових сигналів та її інструменти з успіхом використовували Г. Ф. Гендель в ораторії “Балтасар”, В.-А. Моцарт – “Серенада” ре-мажор (1779 р., К 320), “Німецький танок” (К. 605), І.-С. Бах – “Каприччіо на від'їзд улюбленого брата” (1704 р. BWM 992), Ф. Шуберт – “3имовий шлях” (1827 р.), А. Адан - комічна опера "Поштар з Ланжюмо" (1836 p.).

В Англії у XIX ст. корнетні ріжки застосовуються у королівських поштових екіпажах, запряжених четвіркою відповідних коней. Стрій ріжка – “Сі-бемоль” своїм виглядом майже незмінно нагадує сучасний ріжок.

Музика поштових сигналів досі є маловідомою сторінкою музичної спадщини. В архівних матеріалах немає відомостей стосовно існування такої музики. Тим часом тривалі пошуки і копітка робота в галузі фанфарно-сигнальної музики привели авторів до цікавої знахідки, котра дає можливість вперше ознайомитись з поштовими сигналами Польщі XIX століття. Ці нотні приклади сигналів вигравійовані на поштовому ріжку та призначені для певних видів поштового сполучення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Музика»: