Сторінка
1

Медико-біологічні засоби підтримання життєдіяльності людини

1. Основні визначення здоров'я

Протягом багатовікової історії людства на різних етапах розвитку суспільства вивченню проблем здоров'я завжди приділялася велика увага. Представники різних наук та фахів робили спроби проникнути в таєм­ниці феномену здоров'я, визначити його сутність з тим, щоб навчити­ся вміло керувати ним, економне використовувати здоров'я протягом усього життя та знаходити засоби для його збереження.

Нині існує відносно велика кількість різноманітних за напрямом, структурою та змістом визначень поняття «здоров'я». Т.І.Калью на ос­нові вивчення світового інформаційного потоку документів склав пе­релік 79 визначень здоров'я людини, але і він є далеко не повним.

Здоров'я — це природний стан організму, Який характеризується його рівновагою з навколишнім середовищем і відсутністю будь-яких хво­робливих змін.

Здоров'я людини визначається комплексом біологічних (спадкових і на­бутих) і соціальних факторів. Останні мають настільки важливе значення в підтримці стану здоров'я або в появі і розвитку хвороби, що у преамбулі статуту ВООЗ записано:

* «Здоров'я — це стан повного фізичного, духовного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і фізичних вад». Таке визначення поняття «здоров'я» є найбільш чітким, зрозумілим і повним і охоплює насамперед біологічні, соціальні, економічні, наукові, етичні аспекти даної проблеми.

Здоров'я людей належать до числа як локальних, так і глобальних проблем, тобто тих, що мають життєво важливе значення як для кожної людини, кожної держави, так і для всього людства, де спостерігається найбільше загострення суперечностей, що породжуються поточними і очікуваними в майбутньому ситуаціями, де диспропорційні стани досягли або можуть досягти в перспективі катастрофічних наслідків.

Вивчення різних аспектів здоров'я як якісної цінності людини та суспільства, вивчення складних взаємозв'язків між чинниками навко­лишнього середовища та здоров'ям людей є важливим значенням дис­ципліни «Безпека життєдіяльності».

Для правильного розуміння взаємозв'язку Між показниками здоро­в'я і взаємодією чинників навколишнього середовища в системі «люди­на — здоров'я — середовище» визначається три взаємопов'язані рівні здоров'я — суспільний, груповий та індивідуальний.

Перший рівень — суспільний — характеризує стан здоров'я населення загалом і виявляє цілісну систему матеріальних та духовних відносин, які існують в суспільстві: Другий — групове здоров'я , зумовлене специфікою життєдіяльності людей даного трудового чи сімейного колективу та без­посереднього оточення, в якому перебувають його члени. Третій— інди­відуальний рівень здоров'я, який сформовано як в умовах всього суспіль­ства та групи, так і на основі фізіологічних і психічних особливостей індивіда та неповторного способу життя, який веде кожна людина.

Індивідуальне здоров'я — абсолютна і непересічна цінність, яка перебуває на! найвищому щаблі ієрархічної шкали цінностей, а також у системі таких філософських категорій людського бут­тя, як інтереси та ідеали, гармонія, зміст і щастя життя, творча праця, програма та ритм життєдіяльності. Кожен фахівець, кожен член суспільства повинен мати знання про здо­ров'я як біологічну, духовну, соціальну категорію з метою можли­вого проведення оцінки та аналізу свого стану здоров'я, з одного боку, та вирішення поточних і перспективних завдань щодо охорони та зміцнення суспільного здоров'я, з іншого.

Здоров'я потрібно розглядати не в статиці, а в динаміці змін зовні­шнього середовища. У цьому відношенні заслуговує на увагу вислов­лювання: здоров'я визначає процес адаптації. Це не результат інстинк­ту, але автономна і культурно окреслена реакція на соціальне створену реальність. Адаптація створює можливість пристосуватися до зовнішнього середовища, що змінюється, до росту і старіння, до лікування при по­рушеннях, стражданнях і мирного очікування смерті.

Виділяють три рівні опису цінності «здоров'я»:

* Біологічний — початкове здоров'я передбачає досконалість саморегуляції організму, гармонію фізіологічних процесів як наслідок максимуму адаптації.

* Соціальний -- здоров'я є мірою соціальної активності, діяльності, ставлення людини до світу.

* Особливий психологічний — здоров'я є відсутність хвороби, але швидше заперечення її, в значенні подолання (здоров'я не тільки стан організму, але і стратегія життя людини).

Поняття «здоров'я» містить біологічні ознаки і розглядається як при­родний стані Перші елементи здоров'я передаються дитині від батьків. З розвитком людини до певного ступеня змінюється і її здоров'я. Біологічні ознаки здоров'я передбачають фізіологічне нормальний стан і функціонування організму, тобто такий стан, за якого поточність фор­мотворчих, фізіологічних і біологічних процесів в організмі підпоряд­ковується доцільним біологічним процесам.

Усі механізми пристосування людини до навколишнього середови­ща характеризують адаптацію, яка включає:

+ генетичний рівень — генетичний природний вибір, що забезпечує збереження популяції;

+ фенотиповий рівень — індивідуальне пристосування до нових умов існування за рахунок ієрархічної системи адаптивних механізмів:

+ зміни обміну речовин (метаболізму), збереження сталості внутріш­нього середовища організму (гомеостазу);

+ імунітету, тобто несприйняття організму до інфекційних та неінфекційних агентів і речовин, які потрапляють в організм ззовні чи утворюються в організмі під впливом тих чи інших чинників;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Медицина»: