Сторінка
2

Джонатан Свіфт (1667-1745)

В ті роки в Англії популярністю користався віщун-астролог Партрідж. Він займався гаданням і випускав альманах пророкуванні. Наївні люди вірили йому.

Свіфт був раціоналістом, він добре знав, що всі пророцтва Партріджа позбавлені всяких розумних основ і вирішив викрити його махінації у своєму «Альманасі пророкувань на 1708 рік», що видав під вигаданим ім'ям Ісаака Бікерстафа.

У ньому Свіфт пророкував, що 29 березня 1708 року вмре сам Партрідж, а в квітні спалахне повстання пригнобленого народу, у липні ж будуть розгромлені релігійні фанатики і, нарешті, у вересні «пухлини на ногах папи римського, заподіявши йому довгі страждання в попередньому місяці, розкриються, утворяться виразки й омертвіння тканин, він умре 11 числа».

Партрідж виступив з публічною заявою про те, що він не збирається вмирати і буде жити довгі роки.

Свіфт відповів йому дотепним памфлетом «Виконання першого пророцтва містера Бікерстафа», у якому знову осміяв Партріджа, і, пародіюючи мову провісника, від його ж імені засудив підле ремесло віщуна. Сам Партрідж в цьому памфлеті говорить про себе: «Я жалюгідний, нещасливий невіглас, навчений тільки підлому ремеслу».

Ці памфлети Свіфта не тільки викривали конкретного ошуканця, але вони мали і більш глибокий зміст. У них він наносив точно розраховані удари по містиці, наївній вірі в чудеса і зло осміював баєчки про «пророків» і провісниках, наділених нібито особою інтуїцією і божественним дарунком провидіння.

У творі «Поводження союзників і минулого міністерства в дійсній війні» (мова йшла про війну за іспанську спадщину, що у ті роки Англія вела з Францією). Свіфт не тільки прямо виражає своє розчарування в політиці партії вігів, але і змело засудив загарбницькі війни. Свіфт затверджував, що такі війни є нещастям для народу. Памфлет викликав величезний інтерес. Друге видання цього твору було розкуплено за чверть години.

У цей же час Свіфт із приходом до влади торіїв стає одним з керівних політичних діячів і редагує їхній друкований орган «Дослідник».

У 1714 році Свіфт був призначений настоятелем собору св. Патріка в Дубліні.

Англійці перетворили Ірландію, власне кажучи, у свою колонію і безсоромно грабували жителів цієї країни. Вони гальмували її промисловий розвиток.

Свіфт брав безпосередню участь у боротьбі ірландців за свою волю і змело відстоював суверенні права закабаленого народу. Він добре знав, у яких нелюдських умовах жили ірландські селяни і батраки. Свіфт ще в дитинстві спостерігав картини приголомшливої убогості. Він вирішив привселюдно виступити в захист своїх земляків і своєї батьківщини.

Свіфт у 1720 році написав сміливий твір «Пропозиція про загальне вживання ірландської мануфактури». У ньому він наполягав на індустріальному прогресі Ірландії і рішуче засуджував експансію Англії. Тут він своєрідно інтерпретував античний міф про Арахне і Палладе. Паллада перетворила кравчиню Арахну в павука, що з тих пір ткала килим зі своїх нутрощів. У зображенні Свіфта Арахна була Ірландією, а Паллада — Англією. Памфлет видали анонімно. Англійський уряд за розкриття аноніма обіцяло нагороду в 300 фунтів.

У 1724 році вийшли у світло «Листи сукнороба». У цьому памфлеті Свіфт від імені дублінського торговця виступив проти афериста Вуда, що одержав право чеканити неповноцінну монету для Ірландії, і його заступників. Він призивав до рішучого бойкоту фальшивої монети Вуда, викриваючи витівки цього фінансиста: «Вуд зі зграєю його ливарів і мідників чеканять собі монету доти, поки не залишиться в королівстві жодного старого чайника; нехай вибивають її зі старої шкіри, із глини, чи вуличного бруду, нехай дають своєму бруду яку-небудь назву, гінеї або ліарда, нам немає справи до того, як розпорядяться з цим він і його зграя співробітників; але сподіваюся і навіть переконаний, що усі до останньої людини, ми твердо зважилися не мати ніякої справи ні з ним, ні з його товаром».

У «Листах сукнороба» отруйно викриваються не тільки шахрайські витівки Вуда, але і вся система експлуатації народу продажними сквайрами і лордами. Свіфт у своєму добутку, власне кажучи, призивав ірландців до повстання проти поневолювачів-англійців.

Уряд марно намагався розправитися з небезпечним для нього автором. Ірландські бідняки зі своєї ініціативи створили загін по охороні улюбленого письменника. «Листи сукнороба» користалися величезною популярністю. У багатьох ірландських селищах і містах створювалися «Клуби сукноробів».

Особливо в різкій сатиричній манері написані перший і четвертий листи. Свіфт називає Вуда шахраєм, «незначною твариною». Містер Вуд — «англієць, у нього є впливові друзі, і він, очевидно, відмінно знає, кому варто дати хабар, для того щоб той шепнув іншим, котрі зможуть замовити слівце перед королем .». Король не краще своїх наближених. Адже він роздає посади правителям і своїми прислужникам — лорду Берклі, графу Пемброку, графу Берлінгшону.

Свіфт із ненавистю відзивається і про англійських поміщиків, що, стягував величезну оренду з фермерів, навантажують цілі візки знеціненою монетою.

«Листи сукнороба» — гнівний і сміливий добуток. Воно наповнено сарказмом, іронією, і в той же час у кожнім рядку цього памфлету автор виражає гаряче, щире співчуття нещасливому ірландському народу.

«Подорожі Гуллівера»

У 1714 році Свіфт почав писати всесвітньо-відомий роман «Подорожі в різні віддалені країни світу Лемюеля Гуллівера, спочатку хірурга, а потім капітана декількох кораблів» і закінчив його в 1726 році.

У «Подорожі Гуллівера» Свіфт намалював строкату панораму соціального життя Англії першої чверті вісімнадцятого століття. Фантастичні пригоди героя, його подорожі по незвичайних країнах в основі своєї реальні і розкривають «живе життя», непривабливу дійсність Англії тох років.

У першій частині — «Подорож у Ліліпутію» — описані пригоди Гуллівера в Ліліпутії. Жителям цієї держави, незважаючи на те, що вони мізерно малі, властиві всі пороки «нормальних людей».

Ліліпутія — це свіфтовська Англія в мініатюрі, країна деспотизму. Король Ліліпутії усього на один ніготь вище своїх підданих, але він рахував себе володарем всесвіту. Свіфт показав недоліки деспотичної системи правління і висловив по тому часу «блюзнірську» думку про те, що монархія не богом установлена, а створена імущим класом, дворянством.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Література світова»: