Сторінка
2

Роки вигнання Гюго

Тут їх зустрічають заздалегідь прибулі г-жа Гюго з дочкою Аделью і відданий учень Вакері (брат загиблого разом з Леопольдіною). Шостого на острів приїжджає Жюльетта Друе, а потім, по виходу з в'язниці, другий син - Франсуа Віктор. Гюго знову випробував найсильніше потрясіння, йому доводиться починати все як би заново. Але можна сказати, що на Джерсі і почався Гюго "справжній", вкладаючи в останнє слово поняття дійсності як стосовно письменника, так і стосовно реальності (раннього Гюго, віддаючи данину його обдарованості, вважали не в злагоді з дійсністю і Бальзак, і Ґете, і Пушкін).

Гюго поселяється у великому білому домі на березі моря за назвою Марин-Терас. Перший час він насолоджується відпочинком, прогулянками, морськими купаннями, риболовлею. 3а активну роботу приймається в жовтні 1852 року. Щодня письменник зачиняється у своєму кабінеті на другому поверсі і працює перед вікном, зверненим убік моря. Він переповнений лютим, полум'яним гнівом проти винуватця державного перевороту і не втомлюється бичувати його як у віршах так і в надзвичайно збуджених розмовах. У думках підбиває підсумок великому відрізку життєвого шляху, думає про наступаючу старість, але насамперед про долю Франції яка опинилася під владою незначного проходимця, стосовно якого він вважає за необхідне зробити акт помисти!

Цим актом помсти виявився збірник "Відплата", над віршами якого Гюго працював протягом восьми місяці з жовтня 1852 року, але з'явився у світло він тільки 25 листопада 1853 року, причому Етцель випустив два видання - одне з пропусками найбільш різких місць (на титульному листі збірник місцем видання вказувався Брюссель) і інше - повне, з вигаданою вказівкою "Женева і Нью-Йорк, Всесвітня друкарня, Сент-Елье", щоб убезпечити книгу від судового переслідування бельгійською владою; це останнє видання окремими аркушами таємно увозилося у Францію і брошурувалося на місці. Успіх її був величезний. Після тринадцяти років мовчання Гюго заявив про себе як поет, цілком обновивши якщо не творчу манеру, то тематику своєї поезії.

"Відплата" вважається самою гнівною книгою французької поезії: у ній більш шести тисяч віршованих рядків, і понад половину з них - це шалені обвинувачення, уїдливі нападки, груба, іноді майже майданна лайка, підлеглі строгої чіткості олександрійського розміру. "Ювеналов бич" французької поезії після великого майстра політичної сатири XVI століття Агриппи д'обинье виявився в надійних руках. Збірник буквально приголомшив читачів, що звикли до "колишнього" Гюго, і остаточно заявив про перехід Гюго в ряд демократичних республіканців, на позиції активних поборників справедливого політичного і суспільного пристроїв У "Відплаті" Гюго вперше малює картину світлого майбутнього людства ("Ultima Verba"), і згодом вона не раз буде з'являтися перед його поетичним поглядом. Є присутнім він зокрема, і в наступному за "Відплатою" поетичному збірнику " Споглядання ". "Споглядання" вийшли у світло 23 квітня 1856 року одночасно в Брюсселеві до Парижеві (Наполеон III змушений був тримати "відкритої" двері для великого національного письменника; твору Гюго, крім особисті випади, що містили, проти імператора, продовжували видаватися у Франції, висвітлюватися критикою в газетах і журналах).

Збірник "Споглядання" приніс Гюго великий комерційний успіх. Це було дуже до речі, тому що поету хотілося мати надійне пристановище для себе і своєї родини. Справа в тім, що ще в 1855 році йому довелося залишити своє джерсейское притулок. Після офіційного візиту Наполеона III у Лондон (йшла Кримська війна, за подіями якої Гюго стежив з великим інтересом) англійська королева Вікторія влітку 1855 року відправилася, у свою чергу, у Францію, що привело до публікації в Лондоні французьким вигнанцем Феліксом Пиа протесту, складеного в самих різких вираженнях. Газета емігрантів, що проживали на Джерсі, передрукувала його. Редактор і двоє його співробітників були негайно вислані.

Гюго, що не схвалював форму, у яку Піа наділив протест, проте виразив солідарність з газетою. Результатом була висилка усіх французьких емігрантів. 31 жовтня 1855 року Гюго з родиною відплив із Джерсі на сусідній острів Нормандського архіпелагу Гернси. Тут він 16 травня 1856 року, після виходу "Споглядань", купує будинок № 38 за 24000 франків і називає його Отвіль-Хауз, після деяких коливань чи не назвати його Ліберті - Хауз (Будинок Волі).

Гюго продовжував працювати над "Легендою століть" до кінця свого життя (друга серія вийшла у світло в 1877 році, третя - у 1883 році; при публікації третьої серії Гюго заново перегрупував весь склад збірника). Основний задум добутку- показати рух людства до світлого і щасливого майбутнього, починаючи від першої стадії - "Від Еви до Ісуса триста" і до "Двадцятого століття", а потім "Позамежного часу".

Випустивши у світло першу серію "Легенди століть", Гюго звертається до роботи над початою раніше поемою "Кінець Сатани".

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Література світова»: