Сторінка
4

Уолт Уітмен

Різноманітні зв'язки Уітмена з російською літературою. Вперше ім'я поета привернуло увагу російської критики в 1861 р. На початку 70-х років XIX в. віршами Уітмена захоплювався И. С. Тургенєв, що збирався опублікувати добірку своїх перекладів з «Листів трави», але це його намір залишився нездійсненим. З кінця 1880-х років творчістю Уітмена жваво цікавився Л. Н. Толстой, у якого зустрічалися як схвальні, так і критичні висловлення про творчість заокеанського поета, але перших набагато більше. На початку XX в. пропагандистом спадщини Уітмена в Росії стає К. Чуковський. З 1907 по 1969 р. вийшло 12 книг Уітмена в його перекладах, причому останні видання під заголовком «Мій Уітмен» крім перекладів віршів уключали біографічний нарис і [427] нарис творчості Уітмена, замітки про сприйняття його творчості в США і Росії.

Уітменівський вільний вірш проникає в російську поезію через окремі написані верлібром вірша В. Брюсова, А. Блоку, М. Кузміна, а небагато пізніше широко використовується російськими поетами-футуристами, зокрема В. Хлебниковим. У 1918 р. «родоначальником пролетарської поезії» назвав Уітмена А. В. Луначарський. Не утратили свого значення відкриття Уітмена і для творчості сучасних радянських поетів.

Коли в 1881 р. передбачалося перевести вірші Уітмена на російську мову, поет написав коротке «Лист про Росію», рядка якого звучать закликом до взаєморозуміння і співробітництву і виглядають сьогодні винятково актуальними: «Ви - росіяни, і ми - американці! Такі далекі і такі несхожі з першого погляду - так різні соціальні і політичні умови нашого побуту, така різниця в шляхах нашого морального і матеріального розвитку . і все-таки в деяких рисах, у самих головних, наші країни так схожі». Серед цих рис Уітмен називає «розмаїтість племен і прислівників», «палку схильність до героїчної дружби», «величезні простори землі, широко розсунуті границі», «незалежне керівне положення у світі» і, нарешті, «безсмертні прагнення, що живуть у глибині обох великих народів». Виражена в «Листі про Росію» мрія Уітмена - «задушевна співдружність людей» (спочатку окремих людей, а потім, у підсумку, усіх народів землі) - і нині залишається високою метою людства.

Мало хто говорить про це вслух, але Уол Уітмен був гомосексуалістом, тому його творчість цінується високо саме серед людей такої орієнтації. Можливо, його поетична витонченість зумовлена саме його не дуже стандартною природою.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Література світова»: