Сторінка
2

Уолт Уітмен

Основними засобами організації поетичної мови Уітмена є наступні: оформлення кожної закінченої думки в рамки однієї рядка-пропозиції; різноманітні види синтаксичного паралелізму, коли одна структура багаторазово варіюється з невеликими лексичними змінами, лексичні повтори - анафора (однаковість початку рядка) і епифора (однаковість кінця); фонетичні засоби - внутрішня рима, асонанси, алітерації. Поет часто використовує у своїх віршах ораторські прийоми: прямі звертання в другому обличчі, структури «питання - відповідь», наказове нахилення й ін.

Джерела поетичної системи Уітмена восходят до мови древніх пророків Сходу, індійському фольклору, традиції американської проповіді і прозі новоанглійських трансценденталистов, у першу чергу Емерсона. Але творчий геній Уітмена создает.із усього цього нову поетичну мову, єдино придатний для вираження нового змісту і світосприймання, і тим самим кладе початок нової - Уітменовской - традиції у світовій літературі.

У назві книги «Листи трави» схована центральна ідея усього світовідчування Уітмена - почуття спільності, єдності усього, що існує у Всесвіті. У ній відбувається вічний круговорот, перехід матерії з одного стану в інше, а раз так, то усе зв'язано ланцюжком «нескінченної спільності».

Скромні листи трави, що з'являються з-під землі кожної навесні, і стають символом цього круговороту, [421] цього невичерпного життя, тому що ніщо не зникає зовсім - знищення ні, є вічне відновлення. Ця думка розкривається в шостому розділі «Пісні про себе».

І найменший паросток є свідчення, що смерті на ділі ні,

А якщо вона і була, вона вела за собою життя .

(Тут і далі пров. К. Чуковського)

І себе, свою поезію Уітмен розглядає в першу чергу як частина цієї величезної єдності.

Рука об руку з цим відчуттям загального зв'язку в поезії Уітмена постійно живе почуття безмежності світобудови, нескінченності простору і часу, космічній масштабності. Поет мислить категоріями вічності, вважає на мільйони, людина для нього - ланка в нескінченному ланцюзі предків і нащадків. У світі Уітмена не важливі расові, національні чи майнові розходження, людина - насамперед пасажир зоряного корабля за назвою Земля.

Звідси випливає друге ключове поняття поетичного світу Уітмена - рівність усіх людей.

Поняття демократії в Уітмена ні в якому разі не зводиться до реальностей буржуазної парламентської республіки і практиці буржуазної демократії в США. Це мрія про ідеальний суспільний лад, у якому не буде місця класовій нерівності, експлуатації, бідності і голоду, що перегукується з ідеями утопічного соціалізму.

У «Листах трави» ця ідея рівності утілена в безлічі калейдоскопически сменяющих друг друга портретів простих людей Америки - робітників, фермерів, погоничів, скотарів, докерів і т.д. Їхні індивідуальні риси стерті, але всі разом вони складають узагальнений образ «простої людини» Америки, з яким поет ототожнює себе і від імені якого говорить. [422]

В основі цього людського братерства в Уітмена лежать не соціально-політичні категорії, а заклик до людей любити один одного палкою і захопленою любов'ю.

Без цієї любові мляво будь-який суспільний пристрій, а «той, хто йде без любові хоч хвилину, на похорон свої він йде, загорнений у власний саван». І в собі самому поет вище всего цінує саме здатність до щедрій, діяльній любові:

Надрукуйте ім'я моє і портрет мій повісьте вище,

тому що ім'я моє - це ім'я того, хто вмів так ніжно любити .

Того, хто не піснями своїми пишався, але безмежним у собі

океаном любові, хто виливав його щедро на усіх .

Така любов, як думає Уітмен,- загальний закон життя, і він не зводиться до відносин підлог. Однак автор «Листів трави» звертається і до споконвічної теми любові чоловіка і жінки, причому робить це з дивної для свого часу сміливістю. Без тіні аскетизму і святенництва Уітмен говорить у своїх віршах про те, як природна і чиста фізична сторона любові, як прекрасно людське тіло, як зливаються в любові духовного і тілесного початку в людині.

Особливу лють пуритан і лицемірів викликав цикл віршів Уітмена «Діти Адама», цілком присвячений усеперемагаючої любовної пристрасті.

Мріючи про ідеальну демократію майбутнього, Уітмен бачив її зачатки в сучасній йому Америці простих трудівників. Цю Америку поет нерідко протиставляє європейським країнам, де збереглися реакційні режими. У той же час він не закриває очі на пороки, якими уражене американське суспільство.

Перед Громадянською війною головним пороком американського суспільства було рабство на Півдні США. Життєва філософія Уітмена, перейнята гуманістичними ідеями рівності, привела його в табір борців проти рабства - аболіціоністів. Багато віршів Уітмена перейняті глибоким, без тіні слізливого чи розчулення схованої зарозумілості, повагою до людей з чорною шкірою. У 10-м розділі «Пісні про себе» поет розповідає про свою допомогу швидкому рабу, якого він дав притулок у себе в будинку:

Він жив у мене тиждень, відпочив і пішов на Північ,

Я саджав його за стіл, поруч із собою, а кремінна рушниця моє було в куті. [423]

А в 13-м розділі Уітмен малює портрет візника-негра, «картинного голого гіганта», з «лискучим, чорним, чудовим тілом» і «наказовим поглядом». Слід зазначити, що негри в. його віршах ніколи не зображуються забитою, страждаючою масою. Тим більше злочинними виглядають порядки, при яких з молотка продаєте» «священне людське тіло». Закликом до вирішальної сутички з рабовласництвом звучать вірші циклу «Барабанний бій».

В післявоєнні роки особливу тривогу Уітмена викликає духовний і моральний занепад у його рідній країні, зосередженість американців на «купівлі-продажу», погоня їхній за наживою. У трактаті «Демократичні далечіні» (1871) він відзивається про це з нещадною різкістю: « .при безприкладному матеріальному прогресі, суспільство в Штатах покалічено, розбещено, повно грубих марновірств і гнило. Такі політики, такі і частки обличчя. В усіх наших починаннях зовсім відсутній чи недорозвинений і серйозно ослаблений найважливіший, корінний елемент всякої особистості і всякого суспільства - совість . Ніколи ще серця не були спустошені, як тепер тут у нас у Сполучених Штатах». Головними ліками для хворого суспільства Уітмен вважає простий, здоровий спосіб життя, творча праця, братерське єднання людей. У «Демократичних далечінях» поет також відстоює принципи справді демократичної літератури, створюваної для народу і які служать його інтересам.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Література світова»: