Сторінка
3

Організація управління природоохоронної діяльності на обласному рівні

4. Екологічний моніторинг як ефективна система нагляду за станом довкілля в області

Державне регулювання у цій сфері не може існувати без ефективної системи нагляду за станом середовища, тобто без системи постійно діючого моніторингу. Екологічний моніторинг довкілля є сучасною формою реалізації процесів екологічної діяльності за допомогою засобів інформатизації і забезпечує регулярну оцінку і прогнозування стану середовища життєдіяльності суспільства та умов функціонування екосистем для прийняття управлінських рішень щодо екологічної безпеки, збереження природного середовища та раціонального природокористування. Створення і функціонування Державної системи екологічного моніторингу довкілля повинно сприяти здійсненню державної екологічної політики, яка передбачає:

· екологічно раціональне використання природного та соціально-економічного потенціалу держави, збереження сприятливого середовища життєдіяльності суспільства;

· соціально-екологічне та економічно раціональне вирішення проблем, які виникають в результаті забруднення довкілля, небезпечних природних явищ, техногенних аварій та катастроф;

· розвиток міжнародного співробітництва щодо збереження біорізноманіття природи, охорони озонового шару атмосфери, запобігання антропогенній зміні клімату, захисту лісів і лісовідновлення, транскордонного забруднення довкілля, відновлення природного стану Дніпра, Дунаю, Чорного і Азовського морів.

4.1. Стан існуючої системи моніторингу довкілля

Обласна система моніторингу є складовою частиною Державної програми моніторингу довкілля.

Обласний моніторинг довкілля в межах своїх повноважень здійснюють Державне управління екології та природних ресурсів у області, ОП “Водоканал”, обласне управління житлово-комунального господарства, “Облводгосп”, облсанепідемстанція, обласний центр по гідрометеорології, басейнове водогосподарське об’єднання, управління сільського господарства та продовольства, обласне управління земельних ресурсів та їхні органи на місцях.

Держуправління екоресурсів здійснює спостереження за джерелами промислових викидів у атмосферу за дотриманням гранично допустимих викидів, джерелами скидів стічних вод і дотримання тимчасово узгоджених скидів і гранично допустимих скидів, станом поверхневих вод суші, станом ґрунтів сільськогосподарських угідь з визначенням залишкової кількості в них пестицидів і важких металів.

Облсанепідемстанція здійснює вибіркові спостереження за рівнем забруднення атмосферного повітря у місцях проживання населення, станом поверхневих вод суші в місцях використання їх населенням, хімічним та біологічним забрудненням ґрунтів на території населених пунктів і за господарсько-побутовими відходами, інтенсивністю фізичних факторів /шум, електромагнітні поля, радіація, вібрація тощо/.

Обласний центр по гідрометеорології здійснює спостереження за станом атмосферного повітря /включаючи спостереження за транскордонним перенесенням забруднюючих речовин/, атмосферними опадами, метеорологічними умовами, станом поверхневих вод суші, станом ґрунтів, станом сільськогосподарських посівів, запасами вологи у ґрунті та агрометеорологічними умовами формування врожаю.

Басейнове водогосподарське об’єднання здійснює спостереження за концентрацією радіоактивних речовин у річках, водосховищах, каналах, зрошувальних системах і водоймах у зонах електростанцій, концентрацією забруднюючих речовин у поверхневих водах у місцях їх інтенсивного використання для господарських потреб, використання води підприємствами, установами, організаціями, меліоративним станом зрошувальних та осушувальних земель /глибину залягання та мінералізацію ґрунтових вод, ступінь засоленості та солонцюватості ґрунтів, обсяги заходів щодо поліпшення меліоративного стану/, підтоплення сільських населених пунктів, переформування берегів і гідрологічний стан /підтоплення територій в прибережних зонах водосховищ/.

Управління сільського господарства та продовольства здійснює спостереження за станом ґрунтів сільськогосподарського використання/радіологічні, агрохімічні, токсикологічні спостереження/, рівнем забруднення, в т.ч. радіоактивного, продуктів тваринництва і рослинництва.

Обласне управління по земельних ресурсах – спостереження за структурою землекористування, станом та якістю ґрунтів, станом берегових ліній річок.

Склад функцій і задач, що вирішуються згідно програми моніторингу

Найменування задачі, що вирішується

Найменування підсистеми, комплексів задач, функцій

Суб¢єкт системи моніторингу довкілля

Періодичність видачі інформації

1

2

3

4

Моніторинг атмосфери

1.Збір і обробка інформації про забруднення атмосферного повітря. Створення і ведення баз даних показників забруднення атмосферного повітря

1.1.Спостереження за забрудненням атмосферного повітря:

1.1.1.Спостереження за забрудненням атмосферного повітря шляхом лабораторного аналізу відібраних проб;

1.1.2.Спостереження за забрудненням атмосферного повітря в автоматичному режимі

Державне управління екології та природних ресурсів в області, обласна санітарно-епідеміологічна станція

1 раз в рік

Моніторинг вод

1.Збір і обробка інформації про стан поверхневих вод, створення і ведення баз даних.

1.1. Дані спостереження за показниками забруднення поверхневих вод.

1.1.1. Визначення вмісту забруднюючих речовин

Державне управління екології та природних ресурсів в області, обласне виробниче управління водних ресурсів і водного господарства,

обласна санітарно-епідеміологічна станція

1 раз в рік

Моніторинг стану земельних ресурсів

1. Збір і обробка інформації про стан земельних ресурсів, створення і ведення баз даних.

1.1. Дані спостережень за грунтами.

1.1.1 Прояви ерозійних процесів

1.1.2. Прояви інших екзогенних процесів.

1.2. Дані спостережень забрудненості грунтів.

1.2.1. Хімічні показники забруднення

обласне головне управління земельних ресурсів,

Державне управління екології та природних ресурсів в області,

обласне виробниче управління водних ресурсів і водного господарства,

обласне головне управління земельних ресурсів.  

1 раз в рік

Моніторинг у сфері поводження з відходами

1.Збір і обробка інформації про промислові відходи усіх класів небезпеки. Створення та ведення баз даних

1.1. Дані спостережень за промисловими відходами (скла, вміст ЗР, у таму числі радіонуклідів) по кожному класу небезпеки.

Державне управління екології та природних ресурсів в області,

1 раз в рік

Моніторинг фізичних факторів впливу

1.Збір і обробка інформації про рівні електромагнітних полів та рівні радіаційного забруднення, створення та ведення баз даних.

1.1. Дані спостереження за рівнями електромагнітних полів підприємств та організацій.

1.2. Дані спостережень за рівнями радіаційного забруднення.

обласна санітарно-епідеміологічна станція,

Державне управління екології та природних ресурсів в області,

Управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в області, обласна санітарно-епідеміологічна станція, обласний державний проектно-технологічний центр охорони родючості і якості продукції “Облдержродючість”,

обласне виробниче управління водних ресурсів і водного господарства,

державне лісогосподарське об¢єднання

1 раз в рік

Моніторинг стихійних та небезпечних явищ

1.Збір і обробка інформації про негативні та небезпечні геологічні процеси, створення та ведення баз даних.

1.1. Дані контролю за екзогенними процесами та їх впливом на стан довкілля.

Державне управління екології та природних ресурсів в області

1 раз в рік

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Екологія»: