Сторінка
2

Ліси як могутній фактор забезпечення екологічної рівноваги агроландшафтів

4. У разі потреби здійснити реконструкцію та виправлення структури захисних насаджень.

5. Посилити охорону захисних насаджень від вирубування, потрав і пошкоджень, проводити боротьбу із шкідниками і хворобами деревних порід.

6. Продовжити роботи, спрямовані на формування поліфункціональних лісомеліоративних комплексів для застосування грунтозахисних систем землеробства з контурно–меліоративного організацією території.

7. Надати пріоритетного значення дослідженням із розробки наукових, біоекологічних і технологічних основ полезахисного лісорозведення.

Враховуючи, що Україна – лісодефіцитна держава, одним з основних завдань є забезпечення розширеного відтворення лісів, тобто створення нових лісових насаджень в обсягах, що перевищують їх вирубування. У Лісостепу переважна більшість лісів рукотворні. Один із критеріїв невиснажливого лісокористування – це постійне збільшення площі вкритих лісовою рослинністю земель і деревного запасу лісонасаджень. Державною програмою “Ліси України на 2002–2015 роки”, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2002 року №581, передбачено значні обсяги лісорозведення та лісовідновлення (табл. 1.80).

Отже, щорічні обсяги відтворення лісів досить значні й становлять в окремих областях від 1,4 тис. га (Тернопільська) до 4,5 тис. га (Київська). У цілому по Україні згаданою Програмою передбачено створення лісів на площі понад 1 млн. га, в тому числі роботи з лісорозведення планується виконати на площі близько 445 тис. га. У зв’язку з реформуванням і розвитком аграрного сектора особливе значення слід приділяти захисному лісорозведенню. Ерозії нині піддається до 15 млн. га земель, дуже відчутна висока розораність сільгоспугідь.

З метою зменшення впливу ерозійних процесів на сільськогосподарські угіддя та підвищення родючості ґрунтів землі, не придатні для використання в сільському господарстві, заліснюють. Для цього Держкомлісгосп України разом із зацікавленими міністерствами і відомствами розробили “Першочергові заходи щодо створення захисних лісових насаджень на неугіддях та басейнах річок”, затверджені постановою кабінету Міністрів України від 28 лютого 2001 року № 189. Ці заходи спрямовані на реалізацію державної політики в галузі охорони навколишнього природного середовища, подолання таких дестабілізаційних факторів, як ерозія грунтів та виснаження річок.

1.80. Обсяги лісорозведення та лісовідновлення в Лісостепу

Площа невгідь, на яких потенційно можливе створення протиерозійних захисних лісових насаджень, становить 1030 тис. га. Першочерговими заходами до 2015 року планується виконати ці роботи на площі 299,5 тис. га, в тому числі 180,8 тис. га на невгіддях (табл. 1.81).

1.81. Обсяги робіт із створення захисних лісових насаджень на невгіддях у Лісостепу (2001–2015 рр.), тис. Га

Реалізація поточних і перспективних завдань щодо лісорозведення й лісовідновлення дасть змогу наблизити лісистість території України до її оптимального значення, сприятиме захисту земель від водної та вітрової ерозій, забезпечить захист водних об’єктів від розмивання і замулення, створить об’єктивні передумови для формування стійких агролісоландшафтів, значно посилить соціально–екологічну роль лісових і лісоаграрних екосистем.

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Географія економічна»: