Сторінка
1

Валеологія. Моржування

ПЛАН

1. Моржування-шлях до здоров'я

2. Методика купання в снігу

3. Методика моржування

Людство вже давно пізнало величезні можливості трьох природних цілителів: сонця, повітря і води. Ще в давнину деякі відомі лікарі започаткували новий напрям у медицині – лікування звичайною водою, засноване на загартовуванні організму.

Під час загартовування рекомендують ходити босоніж по мокрій траві, по снігу, який щойно випав, у холодній воді, потім холодне обливання рук, ніг і всього тіла.

Одним із сильнодіючих методів загартовування є моржування. Воно сприяє підвищенню опірності організму до різних холодових, психічних та фізичних навантажень. Застосовувати цей метод під час загартовування і оздоровлення організму потрібно обережно, суворо дотримуючись рекомендацій спеціалістів.

1. МОРЖУВАННЯ-ШЛЯХ ДО ЗДОРОВ'Я

"Моржування – це купання в холодній воді взимку у відкритій водоймі з метою загартовування організму людини.

У Стародавніх Греції та Римі метод моржування застосовували для лікування й зміцнення організму людини. В Україні майже в кожному великому місті є секції «моржів», є й одиночки-любителі зимового плавання. Займатися моржуванням можна тільки здоровим людям. Люди, які хворіють на атеросклероз, гіпертонію, ревматизм, активні форми туберкульозу легенів та на інші гострі й хронічні захворювання, не повинні займатись моржуванням.

Зимове плавання – це одна з форм загартовування холодом. Воно значно впливає на механізми терморегуляції і на діяльність практично всіх систем і органів людського організму.

Методика зимового плавання, побудована на принципах поступовості та послідовності, виключає негативну дію на організм людини низьких температур. Методично правильне моржування сприяє підвищенню працездатності, знижує захворюваність на грип, ангіну та інші хвороби.

Після тривалого загартовування холодною водою можна рекомендувати сильнішу за дією на організм людини форму загартовування – розтирання снігом. Спеціалістами відзначена безпечність снігового розтирання і його значний оздоровчий ефект. Ця процедура сприяє підвищенню рівня опірності організму до простудних захворювань.

2. МЕТОДИКА КУПАННЯ В СНІГУ

Спочатку розтирання снігом необхідно здійснювати в приміщенні.

Принесіть сніг (у відрі, тазу), роздягніться до пояса. Захоплюючи сніг долонями, розітріть ним спочатку груди, потім шию, обличчя, руки. Рухи рук повинні бути швидкими, енергійними. Через тиждень снігом можна розтирати все тіло. Розтирання снігом усього тіла можна здійснювати не більше двох хвилин.

З розвитком загартованості, у разі хорошого самопочуття і психологічного настановлення можна проводити розтирання на відкритому повітрі. За низької температури повітря, при різкому поривчастому вітрі ці процедури краще виконувати у приміщенні. Після 5–10 розтирань тіла снігом можна перейти до купання у снігу. На перших етапах таке купання не повинно тривати довше 10–15 секунд. Бажано, щоб місце купання в снігу розташовувалось за 10–15 метрів від роздягальні.

3. МЕТОДИКА МОРЖУВАННЯ

Займатися моржуванням можуть здорові люди з багатим досвідом загартовування різноманітними методами. Напередодні зимових купань бажано пройти всебічне медичне обстеження. Новачкам найкраще починати із занять у секції моржування.

Тепле приміщення, де можна роздягнутись і виконати загальнорозвиваючі та спеціальні вправи, має розташовуватись якомога ближче до місця купання.

Костюм для зимового плавання використовується такий самий, як і влітку.

Місце купання (ополонка) повинно мати сходинки з дерев'яними поручнями для входу у воду і виходу з неї.

Перед тим як увійти у воду, корисно зробити кілька енергійних вправ, що не потребують багато часу, оскільки тіло повинно зберігати нормальну температуру. Не можна заходити у воду надто розігрітим або з відчуттям холоду, а також не підготувавшись психологічно.

Тривалість перебування у воді у першу зиму не повинна перевищувати 20 секунд, у другий сезон –40–50 секунд, у третій – 60–70 секунд. Під час сильного морозу і вітру час купання скорочується. Перебуваючи у воді, необхідно безперервно енергійно рухатись, а плавати краще брасом.

Після виходу з води потрібно витертись і, швидко одягнувши халат або спортивний костюм, перейти до кімнати для переодягання.

Можна виконати комплекс загальнорозвиваючих вправ.

Купання взимку проводиться не частіше чотирьох разів на тиждень.

Насамперед необхідно пам'ятати, що зимове плавання – один із сильнодіючих методів загартовування організму людини, який потребує точного і суворого виконання усіх рекомендацій.

Література:

1. Водолечение/Сост.:А.А.Кузьменко и др. – Киев: «Здоровье», 1992. – 240с.

2. Галицкий А.В. Баня парит – здоровье дарит. – М.: Панорама, 1991. – 64 с.

3. Иванченко В.А. Как быть здоровым. – Изд. 2–е, перераб. и дoп. – С.-Петербург: Комплект, 1994. – 302 с. (Сер.: Целительные силы).

4. Кнейпп, Себастьян. Мое водолечение. Домашняя аптека: пер. с нем. – Киев: МП «Лілея», 1993. - 224 с.

5. Лаптев А.П. Закаливайтесь на здоровье. – М.: Медицина, 1991. –160 с.Інші реферати на тему «БЖД, охорона праці»: