Сторінка
6

Операції комерційних банків з рахунково-касового обслуговування платіжного обороту клієнтів

Касове обслуговування — це сукупність банківських опе­рацій з прийняття готівкових коштів від клієнтів і зарахування їх на відповідні банківські рахунки та видачі з клієнтських ра­хунків через касу банку готівкових коштів згідно з розпоряд­женням клієнтів на цілі, передбачені чинним законодавством.

Для здійснення операцій з касового обслуговування клієнтів комерційні байки зобов'язані виконати відповідні спеціальні ви­моги. Так, побудова та обладнання касового вузла банку мають відповідати відомчим будівельним нормам «Проектування банків та банківських сховищ», затвердженим постановою Правління НБУ від 29 серпня 1995 р. № 216. Обов'язковою є наявність в штаті банку касових працівників, професійна підготовка яких відповідає вимогам, викладеним в Інструкції з організації емісійно-касової роботи в установах банків № 1, затвердженій постановою Правлін­ня НБУ від 7 липня 1994 р. № 129. Якщо ж банківська установа досягла щоденного обсягу зберігання готівкових коштів розміром 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, система її охорони повинна бути організована у точній відповідності з Інструкцією з охорони установ банків України підрозділами міліції при органах внутрішніх справ, затвердженою спільним наказом МВС України та НБУ від 12 червня 1991 р. № 372 ДСК/32 ДСК.

Операції з обслуговування готівково-грошового обороту клієнтів здійснюються через операційні каси банків.

До складу операційних кас включаються приходні та видат­кові каси. Приходні каси організують прийом готівкових коштів від клієнтів, що здійснюється за такими документами, як об'ява на внесення готівки та прибутковий касовий ордер. У цих приходних документах обов'язково зазначається характер внесення готівки (торговельна виручка, повернення невиплаченої зарплати, надход­ження на вкладні рахунки тощо). Приходні каси, у свою чергу, можуть поділятись на денні та вечірні. Денні каси працюють на прийом готівкових коштів протягом операційного дня банку. Ці кошти того ж дня повніші бути зараховані банком на рахунки клієнтів. Для обслуговування клієнтів, які здійснюють готівкові розрахунки у більш пізні вечірні часи, банки відкривають вечірні каси, які приймають готівкові кошти від клієнтів після закінчен­ня операційного дня. Кошти, що надходять до вечірніх кас, повинні бути зараховані па рахунки клієнтів наступного дня

Касові обороти банків па період, що прогнозується, визнача­ються на підставі аналізу фактичних даних щодо находжень та видач готівки за минулий час з тим, щоб забезпечити максималь­не залучення до кас банків готівкових коштів і економію у витра­чанні готівки підприємствами.

Прогнози касових оборотів складаються на регіональному рівні обласними управліннями НБУ на підставі показників економічного і соціального розвитку регіону з урахуванням основних напрямів державної грошово-кредитної політики. Для обґрунтування прогноз­них розрахунків обласні управління НБУ щоквартально здійсню­ють аналіз стану готівкового обігу в регіоні за такими показниками:

— структура обігу і тенденції її зміни;

— джерела надходжень готівки в каси банків та напрями видачі її з кас банків;

— швидкість повернення готівки в каси банків;

— зміни в тенденціях економічного розвитку в регіоні;

— динаміка індексу споживчих цін;

— рівень інкасації готівкової виручки у сфері споживчого ринку;

— зміни в напрямах використання грошових доходів насе­лення та джерел їх формування.

Прогноз касових оборотів складається за відповідними дже­релами надходжень і напрямами видачі готівкових коштів, наве­деними у табл. 5.1.

Обласні управління НБУ для складання прогнозів касових оборотів одержують від республіканських та обласних органів виконавчої влади такі звітні та прогнозні матеріали:

— розрахунки роздрібного товарообігу і дані про обсяги продажу товарів за безготівковим розрахунком;

— розрахунки доходів за окремими видами платних послуг населенню;

— розрахунки про надходження страхових платежів і ви­плати страхових відшкодувань;

— фонд оплати праці;

— дані про обсяги реалізації послуг зв'язку населенню, про­гнозні розрахунки реалізації друкованих видань за раніше спла­ченою передплатою, а також дані про очікувані у кварталі над­ходження передплати готівкою;

— дані про витрати на виплату пенсій і допомог.

Комерційні банки для визначення потреб у готівкових кош­тах за необхідності можуть використовувати методику прогноз­них розрахунків за наведеними виїде статтями, що застосовуєть­ся обласними управліннями НБУ.

Обласні управління НБУ здійснюють прогнози касових обо­ротів на майбутній квартал з розподілом за місяцями з ураху­ванням:

— кількості днів кожного місяця;

— можливих змін за місяцями обсягу роздрібного товарообі­гу, фонду оплати праці, обсягу закупівлі продукції і продуктів її переробки (залежно від сезонності роботи окремих галузей про­мисловості, сільського господарства);

— строків сплати населенням податків, зборів та інших пла­тежів, часу масових відпусток робітників і службовців.

Підготовлені прогнози касових оборотів обласні управління НБУ надсилають Національному банку України електронними засобами зв'язку за 10 робочих днів до початку кварталу. В свою чергу Департамент готівково-грошового обігу Національного бан­ку України складає квартальні прогнози касових оборотів зі щомісячним розподілом вже в цілому по країні, Автономній Рес­публіці Крим та областях.

Відповідно до чинного порядку ведення касових операцій в Україні усі підприємства незалежно від форм власності зобов'я­зані зберігати свої кошти в установах банків. Разом з тим для забезпечення поточних потреб у готівкових коштах підприємства можуть тримати певну суму готівкових грошей у власній касі в межах встановленого ліміту залишку готівки в касі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Банківська справа»: