Сторінка
5

Сутність та необхідність інвестиційного аналізу в умовах ринкової економіки

Економічні рішення завжди розраховані на майбутнє й повинні стосуватися тільки тих речей, які можна змінити. Це важливий критерій перевірки для будь-якого елементу під час прийняття його до розгляду.

Вартість грошей у часі та дисконтування майбутніх грошових потоків.

Орієнтація інвестиційного аналізу на майбутнє потребує правильного економічного обґрунтування. Теперішня вартість грошей не є просто сумою готівки, що з’являється в різних випадках у майбутньому. Важливим принципом є те, що вартість грошей залежить від часового аспекту. Одна гривня зараз коштує більше, ніж одна гривня завтра або в будь-який момент у майбутньому. На це може бути чотири причини:

1. Інфляція. За умов інфляції вартість грошей, виражена в їхній купівельній спроможності на товари та послуги, зменшується.

2. Ризик. 1 грн безпосередньо зараз є певною й не викликає сумніву, у той час, коли 1 гривня, яку можна отримати завтра, існує лише у формі сподівання або обіцянки і є менш певною. Принцип «синиці в руках» є особливо важливим в інвестиційних оцінках.

3. Перевага персональних витрат. Багато осіб віддають перевагу негайному витрачанню перед відстроченим. Обіцянка щодо падіння ціни наступного тижня мало що значить для особи, якій щось конче необхідно.

4. Інвестиційні можливості. Якщо навіть проігнорувати всі наведені вище причини, фактом залишається те, що гроші (як і будь-яка річ, яку хочуть отримати) мають ціну. Коли надано мож­ливість вибрати між 100 грн. зараз і тією самою сумою через рік, завжди віддається перевага 100 грн. зараз, тому що вони можуть бути інвестовані й на наступний період під, наприклад, 6 процентів за депозитом і принесуть 106 грн. наприкінці року. Якщо дохідність у 6 % є мінімально ризиковою з усіх доступних, тоді особі байдуже, чи отримати 100 грн. зараз чи 106 грн. через рік. Іншими словами, теперішня вартість 106 грн., що будуть отримані один рік поспіль, становить 100 грн.

Є також широкий спектр процентних ставок, які можна віднайти в різних фінансових виданнях. Ці відмінності в процентах з’являються, головним чином, у зв’язку з невизначеністю майбут­нього та існуючою недосконалістю капіталу.

Існує тісний взаємозв’язок між часом отримання додаткових грошових потоків і відтоків, з одного боку, та вартістю цих грошових потоків відносно моменту прийняття рішення про інвестиції — з іншого. Отже, вартість грошей у часі має відношення як до часу отримання або витрачання, так і до можливості заробляти дохід на будь-які інвестовані кошти.

Оскільки економічний аналіз капіталовкладень зачіпає низку додаткових грошових потоків (як позитивних, так і негативних) виникає потреба в методі конвертації відносних величин цих майбутніх грошових потоків у величини, які можуть зіставлятися з величинами поточних грошових потоків. На рис. 1.4 наведено схему грошових потоків типового інвестиційного проекту, який складається з початкового вкладання коштів, низки позитивних надходжень, проміжного додаткового вкладання й кінцевого повернення частини вкладених ресурсів.

Рис. 1.4. Типова схема грошових потоків у процесі інвестування

Усі ці грошові потоки варто «привести» до теперішнього часу прийняття рішення за допомогою відповідного методу. Процес вираження майбутніх грошей у вигляді еквівалентних їм теперішніх грошей називається дисконтуванням. Цей метод є основою всіх сучасних методів інвестиційного аналізу.

Складні проценти та дисконтування (рис. 1.5). Процес розрахунку складних процентів забезпечує найліпший шлях до розуміння принципу встановлення вартості грошей у часі.

Рис. 1.5. Складні проценти та дисконтування

Інвестиція на ринку капіталу в сумі V0 під ставку процента і дасть зростання грошового потоку до V0 (1 + і) після першого року, V0 (1 + і)2 — після другого року, V0 (1 + і)3 — після третього року і т. д. У загальному випадку майбутня вартість (FVn) суми V0, інвестованої на n років під складний процент і, становить

(FVn) = V0 (1 + і) n. (1.1)

Якщо розділити обидві частини формули (FVn) = V0(1 + і)n на (1 + і)n, ми отримаємо теперішню вартість:

, (1.2)

яка може бути визначена як теперішня вартість грошового потоку FV, який буде отримано через n років. Це процес дисконтування сум майбутніх надходжень до їхньої теперішньої вартості (рис. 1.6).

Рис. 1.6. Дисконтування та теперішня вартість

Чиста теперішня вартість. Як зазначалося раніше, метою діяльності підприємства є створення максимально можливого багатства для його власників через ефективне використання наявних і майбутніх ресурсів. Для того щоб створювати багатство зараз, необхідно, щоб теперішня вартість позитивних грошових потоків перевищувала теперішню вартість усіх очікуваних негативних грошових потоків.

Приймаючи більшість рішень, беруть до уваги як доходи, так і витрати. Типово, коли інвестиційне рішення враховує початкові капітальні витрати, за якими слідують потоки грошових надходжень і витрат у наступних періодах. Метод чистої теперішньої вартості (Net Present Value — NPV) використовується, щоб оцінити бажаність реалізації інвестиційних можливостей. Чиста теперішня вартість розраховується так:

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: