Сторінка
6

Сутність та необхідність інвестиційного аналізу в умовах ринкової економіки

. (1.3)

Ця формула приводиться до загального вигляду:

, (1.4)

де Xt — чистий грошовий потік, що виникає в кінці року t;

k — мінімально необхідна ставка дохідності;

І — початкова вартість інвестиції;

n — тривалість життя проекту (кількість років (періодів)).

Іншими словами, чиста теперішня вартість визначається складанням сум дисконтованих чистих грошових потоків за ставкою, що відображає вартість еквівалентної інвестиції на ринку капіталу без урахування початкових витрат. Це приводить до розвитку правила чистої теперішньої вартості: багатство максимізується за прийняття всіх проектів, які мають позитивну чисту теперішню вартість під час дисконтування за визначеною ставкою дохідності для кожної інвестиції.

Вивчення основних елементів формули NPV наводить на думку, що більшість із них зовнішньо детерміновані. Наприклад, за інвестування в нове обладнання управлінське рішення незначно впливає на ціну, яку потрібно заплатити, очікуване майбутнє або на ставку дисконтування. Ці елементи визначаються, головним чином, цінами на засоби виробництва, рівнем розвитку нових технологій і дохідністю, яка вимагається на ринку капіталу.

Основні можливості менеджменту у сфері створення багатства полягають у його здатності впровадити проект і керувати ним так, щоб генерувати стійкі позитивні грошові потоки протягом усього економічного життя проекту. Саме тому два підприємства, інвестуючи кошти в одне й те саме обладнання, можуть мати дуже різні річні грошові потоки.

Простий приклад демонструє методику використання методу чистої теперішньої вартості.

Керівництво акціонерного товариства вирішує питання щодо здійснення інвестиції в розмірі 10 000 грн. Очікувані грошові потоки становлять: 6000 грн. наприкінці першого року та 6000 грн. наприкінці другого року. Підприємство діє у сфері низькоризикового виробництва й розподіляє інвестиційні проекти на три категорії: клас А, де ризик низький і ставка дохідності, що потребується, становить 10 %; клас Б, де ризик є середнім по галузі й очікувана ставка дохідності — 13 %; клас В, де ризик вищий ніж середній і ставка дохідності — 16 %. Оцінюючи проект із погляду NPV і використовуючи формулу NPV (1.4), що наводилась вище, ми отримаємо оцінки, наведені в табл. 1.1, де розраховано NPV проекту за умов використання кожної з класифікацій ризику. Якщо проект класифікувати як такий, що має низький ризик, то грошові потоки дисконтуються за ставкою 10 %. Грошовий потік першого року має теперішню вартість 5400 гривень, а грошовий потік другого року має теперішню вартість 5000 грн. Теперішня вартість потоку грошових коштів становить 10 400 грн., і після зменшення цієї суми на величину початкових інвестицій, теперішня вартість якої становить 10 000, можна зробити висновок, що проект має чисту теперішню вартість 400 грн. Проект можна прийняти, оскільки він має позитивну чисту теперішню вартість. Він справді створює багатство. Якщо досягнуто запланованих величин грошових потоків, то ринкова вартість підприємства має збільшитись на 400 грн.

Таблиця 1.1

СТАВКА ДИСКОНТУВАННЯ ЯК ПОКАЗНИК РИЗИКУ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

Клас ризику

Ставка дискон- тування, %

Теперішня вартість грошових потоків

Витрати, грн.

NPV, грн.

Рік 1

Рік 2

грн.

А

10

5400

5000

10 000

400

Б

13

5300

4700

10 000

0

В

16

5200

4400

10 000

– 400

З іншого боку, якщо проект класифіковано як високоризиковий, а грошові потоки дисконтовано за ставкою 16 %, то чиста теперішня вартість становитиме 400 грн. Цей проект неприйнятний, оскільки він має негативну чисту теперішню вартість. Прийняття такого проекту призведе до зменшення ринкової вартості підприємства на 400 грн. Очевидно, що немає сенсу міняти 10 000 грн сьогодні на 9600.

Якщо проект класифіковано як середньоризиковий, з використанням ставки дисконтування 13 %, то його чиста теперішня вартість становить 0. Цей проект гранично прийнятний; він принесе 13%, але не збільшить вартості підприємства. З цього досить простого прикладу можна зробити три важливі висновки:

1. Прийняття проектів залежить від грошових потоків і ризику.

2. Теперішня вартість грошових потоків, що прогнозуються, зменшується з часом.

3. Чим вищий ризик грошових потоків (і вища ставка дисконту, яка використовується), тим нижчою буде їхня теперішня вартість: це означає, що теперішня вартість грошових потоків зменшується, коли їхня ризиковість зростає.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: