Сторінка
3

Розум та його властивості в Арістотеля

Пізнання, відповідно, є безперервна деталізація, що визначає закони становлення речей, чим більш глибоке і чим більш мікроскопічне дослідження, здійснюване розумом, тим більше задоволення воно дає і тим більше людина наближається до блаженного стану внутрішньої рівноваги душі.

Істина як естетично-розумне відношення до світу. Розумне пізнання виступає уявним охватом всіх деталей, але вже позбавленим всякої хаотичності і суєти, тобто того, що характерне для неосмисленої діяльності і повсякденного життя. Але розум не відірваний від життя із двох причин. По-перше, він такий же націлений на різноманіття і мінливість, як і відчуття. Його слід розглядати вищим ступенем в порівнянні з останнім тільки тому що він спокійний і упевнений в собі, не такий квапливий з реакцією на невідповідності і потворності життя. По-друге, розум не є щось нерухоме, на відміну від відчуттів, які рухомі і мінливі, - саме так потрактували співвідношення розумного і плотського пізнання Платон і більшість грецьких мислителів. Розум в трактуванні ж Арістотеля - динамічно-рухомий, діяльний. Значить, в розумі (інтелекті) знаходять свій вираз і становлення, і життя, і насолода. Але розум до того ж здатний сполучати в ціле всі сфери життя - практичність (розсудливість), мудрість і науку - за допомогою знаходження загальних принципів: “для першоприхідців існує розум” . Отже, розумне пізнання виходить з розгляду світу єдного і різноманітного і покликане дати підсумок картині цілісного і нескінченно різноманітного світу, розумно і естетично організованого. Пізнання не є своєрідною втечею в нерухомий світ ідей (як вільно або мимовільно вийшло у Платона), а є те, що дає можливість бачити в самій мінливості і текучості внутрішню красу і розумність. Ніяке видиме безладдя і несправедливость не можуть відвернутись від світу. Навпаки, вони стимулюють пізнавальний інтерес, який і дає мужність жити і переносити всі незгоди. Філософ - той, хто в пізнанні знаходить джерело радісного відношення до світу, всупереч труднощам і перешкодам. Істинне знання відкриває доцільність і “розумну красу світу” .

Арістотель розділив науки на три великі групи: теоретичні (“умоглядні”), практичні (“розсудливі”) і творчі (продуктивні). До перших він відніс філософію, математику і фізику, до других - етику і політику, до третіх - мистецтво, ремесла і прикладні науки.

Метафізика. Термін “метафізики” не арістотелівський. Введений він швидше за все видавцем творів Арістотеля Андроником Родосським в I ст. до н.е. В подальшій традиції цей термін став позначати знання про найфундаментальніші підстави буття. Він став приблизним аналогом сучасного слова “філософія”. Арістотель же вживав вираз “перша філософія” на відміну від другої філософії, під якою він розумів фізику.

Арістотель йде набагато далі за Платона, розробляючи, перш за все, узагальнене вчення про типи буття. Він виходить з можливості не одного (як у Платона), а різних типів буття. Таких типів чотири: 1) буття як категорія, 2) буття як акт і потенція, 3) буття як акциденція, 4) буття як істина.

Вчення про буття і його чотири типи (буття як категорія, буття як акт і потенція, буття акциденцій, буття як істина) підводить до наступного розділу арістотелівської метафізики - вченню про надчуттєву субстанцію. В першому наближенні надчуттєва субстанція - це душа, узята в аспекті перш за все інтелекту. Душа є внутрішній эйдос тіла, що рухається. Вона є енергія його руху, причому руху, узятого в найширшому розумінні, - не тільки механічного переміщення в просторі, але і різноманітної діяльності. Одночасно душа - принцип єдності організму, завдяки якому при всіх змінах він не руйнується, а залишається самим собою. Ось в цьому-то значенні вона і є його надчуттєвою субстанцією.

Фізика і психологія. До теоретичних наук крім метафізики (“першої філософії”) він відносить фізику (“другу філософію”), в яку включається психологія - вчення про душу, і математику. У фізиці особлива увага Стагиріта привернула до двох тем: теорія руху фізичного світу і питання про простір і час. Поняття простору зведено у Стагиріта до поняття місця. Місце - це, по-перше, природне місце, якого прагнуть всі єства відповідно їх природі. Повітря і вогонь пнулися “вгору” , вода і земля - “вниз”. По-друге, місце - це межа, нерухомо тримаюча вміст. Наприклад, якщо річка в окремому відрізку є щось текуче і мінливе, то, узята в цілому, вона займає цілком певне місце, тобто відносно нерухома. Час - це числення на “спочатку” і потім”. Час тісно пов'язаний з рухом, і саме тому ми не помічаємо часу як такого. Помічаємо ж ми моменти “спочатку і потім”, а помітивши ці два моменти, говоримо, що між ними є час.

Отже, в самій природі речей закладені підрахунок і число, а це значить, що в природі речей укладена душа, або інтелект. Якщо саме в душі існує здатність нумерувати, то “виходить неможливим існування часу без тієї ж душі”. У Арістотеля йдеться тут не стільки про індивідуальну душу людини, скільки про світову душу, вищим рівнем якої є Розум, або Нус.

Душа є не що інше, як принцип живого тіла. Після неорганічної і органічної природи ми натрапляємо на світ духовних істот, включаючи і весь людський світ. Структура чотирьох принципів у Арістотеля на першому плані. Специфікою цього плану є область душі, що розуміється теж вельми різноманітно, починаючи від розмноження і зростання живих істот і закінчуючи наявністю у них розвинутої психіки. Не будемо дивуватись з того, що душа трактується у Арістотеля як організуючий, управляючий принцип. Адже душа теж є свого роду эйдос. Тільки вона не эйдос взагалі, а «субстанція в якості эйдосу фізичного тіла, потенційно володіючи життям». Іншими словами, душа, за Арістотелем - життя тіла, і лише більш аналітичний і більш докладний аналіз викладу примушує Арістотеля говорити не просто про життя, а про «життєві можливості», і не просто про «життєві можливості», а ще і про «фізичні можливості» життя. От чому у Арістотеля, як і у багатьох античних філософів, душа управляє тілом [ 9,с. 324 ].

Практичні науки: етика і політика. Друга група наук - науки практичні, в яких вивчається “практика”, тобто відносини людей один до одного. В рамках цих же наук визначається мета людини як індивіда і як члена співтовариства. Мета індивідуального життя підлягає вивченню етики, мета людини як члена співтовариства - політики.

Арістотель вважає, що можна сформулювати мету життя людини, щодо якої згодні всі. Ця остання мета, або “вище благо”, є щастя. Мислитель визначає три найпоширеніших розуміння щастя, одночасно висуваючи свої міркування щодо кожного з них. По-перше, для багато кого щастя - це плотські задоволення і насолода. Але життя, витрачене на задоволенням, за Стагирітом, - рабське життя, гідне лише тварини. По-друге, щастя багато ким розуміється як почесті і слава. Проте почесті і слава є зовнішніми, залежні від тих, хто їх надає. По-третє, для когось щастя полягає в примноженні багатства. Але ця мета вбога, бо багатство є засіб для чогось іншого, а саме по собі значення не має.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Філософія»: