Сторінка
4

Особливості здійснення операцій з інструментами ринку цінних паперів

Рішення про вилучення цінних паперів з офіційного та позаофіційного котирування на УФБ приймається тим самим керівним органом, який приймав рішення про допуск, за поданням емітента або Правління біржі.

Розділ 4. Учасники біржових торгів.

Відповідно до Правил Української фондової біржі та Положення про брокерські місця Української фондової біржі, учасниками торгівлі акціями на УФБ є:

* брокери, що діють на підставі доручень від брокерських контор, відкритих при біржі;

* спеціалісти, які є представниками апарату біржі і ведуть торги та реєструють угоди;

* помічники спеціалістів;

* торгівці цінними паперами, які не є членами УФБ і які оплатили разовий чи стороковий абонемент з правом укладання угоди.

Брокерські контори при УФБ являють собою товариства з обмеженою відповідальністю або закриті акціонерні товариства, створені з метою здійснення операцій з цінними паперами, включаючи акції, на Українській фондовій біржі. Учасниками акціонерного товариства “Українська фондова біржа”, тобто члени КФБ, можуть відкривати брокерські контори при УФБ, зареєструвавши їх у Правлінні біржі. Для реєстрації вони подають такі документи: заяву про реєстрацію брокерської контори; ксерокопію ліцензії на здійснення посередницької діяльності з акціями; ксерокопію документу, що підтверджує участь в УФБ; нотаріально засвідчену копію статуту; список засновників; список філій та представництв; реєстраційну картку брокерської контори в 2 примірниках; список брокерів-працівників брокерської контори в 2 примірниках; заяву про видачу дозволу кожному брокеру працювати на УФБ; анкету кожного брокера; дві фотокартки на кожного брокера; витяги із їх трудових книжок; копії їхніх дипломів про вищу освіту, а також копію диплома про закінчення школи брокерів при УФБ на кожного працівника контори.

Реєстрація та відкриття здійснюються біржою протягом 30 днів з моменту подання необхідних документів. Заявнику видається реєстраційне свідотство.

Спеціалісти біржі є висококваліфікованими працівниками УФБ, яким належить виключне право проведення торгів та реєстрації угод. Кількість спеціалістів визначається Правлінням біржі і залежить від загального обсягу угод з акціями та іншими цінними паперами. Кандидати на посаду спеціаліста проходять тестовий відбір. При задовільних результатах Правління затверджеє особу на посаду спеціаліста УФБ. Згідно з Положенням про спеціалістів біржі, підписом спеціаліста скріплюються всі документи, що підтверджують угоду купівлі-продажу акцій: тобто заявка, операційний листок та записка спеціаліста. Остання має юридичну силу і є доказом про факт укладання угоди при виникненні суперечок. Усі записки спеціаліста реєструються ним у книзі спеціаліста. Якщо записка складена з порушенням, вона вважається недійсною і не визнається судом як документ.

Кожний спеціаліст щорічно одержує прошнуровану та опечатану книгу для ведення записів та обліку зареєстрованих ним угод купівлі-продажу. Точний і детальний опис угоди заноситься в зазначену книгу в день її укладання. По закінченню біржового року спеціаліст здає книгу у відділ біржових спеціалістів УФБ. Там вона опечатується і здається в архів УФБ.

Спеціалісту забороняється укладати угоди від імені осіб, які не мають права брати участь у торгах на УФБ, а також укладати угоди купівлі-продажу акцій від свого імені.

Помічники спеціаліста теж є спеціалістами, але коли один спеціаліст проводить аукціон з акціями конкретного емітента, інші спеціалісти виступають в ролі його помічників. Як правило, спеціаліст, який проводить аукціон “з голосу”, має двох помічників.

В аукціонних торгах “з голосу” можуть брати участь торгівці цінними паперами, які придбали разовий або строковий абонемент з правом укладання угод купівлі-продажу акцій. При проведенні аукціону зазначені торгівці повинні дотримуватися тих самих правил та порядку, що й брокерські контори (порядок проведення аукціону “з голосу” згадувався вище). Будь-який торговець цінними паперами може придбати зазначені абонементи і укладати угоди щодо тих акцій, які котируються у відділеннях К-1,К-2 та К-3.

Зазначену категорію учасників біржової торгівлі необхідно відрізняти від спостерігачів, тобто осіб, які придбали разову перепустку і можуть спостерігати хід торгівлі, але не можуть брати в них участі та укладати угоди з приводу акцій.

Біржова торгівля здійснюється в операційному залі УФБ. Вхід до залу починається за годину до початку торгів і припиняється з їх відкриттям. Жодна посадова особа УФБ, учасник торгів або спостерігач не має права використовувати час торгів для вирішення питань чи оголошення інформації, що не стосується даних торгів. Усі присутні в операційному залі повинні мати відповідну перепустку, зручну для візуального спостереження.

За ходом торгів у залі здійснює нагляд певний член вищого біржового комітету. У випадку необхідності голова Правління УФБ або зазначений член комітету можуть припиняти торги і навіть закривати операційний зал. Спеціаліст має право призупинити торги за конкретними акціями, які він веде, не більше ніж на 10 хвилин.

Операційний зал УФБ ділиться на секції, у яких здійснюється торгівля конкретними акціями. Кожна така секція обслуговується одним спеціалістом.

Розділ 5. Види та порядок укладання і виконання біржових угод.

У процесі біржової торгівлі можуть укладатися касові угоди та угоди на строк (строкові).

Під касовими угодами розуміють угоди, згідно з яких поставка цінних паперів і оплата їх вартості виконуються на певний робочий день, починаючи з дня наступного за днем укладання угоди. У міжнародному лексиконі для позначення дати виконання касових угод використовується показник “Т+ .”. У деяких країнах існують показники “Т+5”, в окремих “Т+3” або “Т+7”. У цьому показнику символ Т означає день, коли угода була укладена, а число — кількість робочих днів, через яку угода повинна бути виконана.

Під угодами на строк в Україні розуміють угоди, згідно з якими сторони повинні виконати свої зобов’язання щодо поставки цінних паперів, та оплати їх вартості у строк, більший за той, коли виконуються касові угоди. Угоди на строк або строкові угоди також називають ф’ючерсними та опціонними угодами. Незважаючи на те, що укладення та торгівля ф’ючерсними та опціонними угодами допускається на Українській фондовій біржі Правилами біржі, на сьогоднішній день законодавство не визначає порядок випуску та торгівлю ф’ючерсами та опціонами з цінними паперами в Україні.

Для проведення операцій на Українській фондовій біржі між УФБ та брокерськими конторами, відкритими при біржі укладається відповідний договір. Такий договір є стандартизованим документом, розробленим фондовою біржею. За цим договором УФБ зобов’язується надавати в розпорядження контори (власника)робоче місце в операційному залі, телефонний зв’язок, доводити до відома інформацію біржових бюлетнів та інші матеріали, необхідні для укладання угод купівлі-продажу акцій та інших цінних паперів тощо. Контора (власник місця) зобов’язується дотримуватися встановленого порядку здійснення торгів, укладання та реєстрації угод, їх оформлення, погоджування з біржою кандидатури брокерів, які будуть працювати на УФБ тощо.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: