Сторінка
11

Творчість

Пока не требует позта

К священпой жертве Аполлон,

В заботах суєтного света

Он малодушно погружеп;

Молчит его святая лира;

Душа вкушает хладиьш соп .

Но лишь божественний глагол

До слуха чуткого косиется,

Душа позта встрепенется,

Как пробудившийся орел.

Олександр Пушкін підкреслює, що вирішальним фактором, який перетворює можливість в дійсність, що пробуджує природний талант, є соціальний. На думку спеціалістів, щоб мати від людини макси­мальну віддачу, необхідно, щоб профіль її обдарування був встановле­ний уже до 10 років. Спеціалізація, що розпочинається рано, раннє захоплення своєю справою, до якої у людини є здібності, приводить до того, що розвинеться більш широко і всебічно, аніж у людей, що вибрали роботу наосліп і яка не відповідає профілю їх здібностей. Необхідно прогнозувати і такі явища, коли талановиті діти швидко і рано розвиваються, але рано у своєму розвитку і зупиняються. Бу­ває, що одну і ту ж задачу один вирішує, коли йому 7 років, а інший -лише в 10 років, але натомість в майбутньому здібний піти далі в роз­витку своїх творчих здібностей. Геній нерідко випереджує свій час, але дистанція випередження історично обмежена тією сумою знань, яку до того накопичено людством. Мислителі давнини, наприклад, не змогли висунути гіпотезу трьох великих відкриттів першої половини XIX ст., не говорячи вже про гіпотези, що привели до відкрить напри­кінці XIX ст. - на початку XX ст. і в інші періоди.

Велику роль у творчості відіграє натхнен­ ня. Натхнення - це особливий стан людсь­кої психіки, що передбачає підвищену творчу активність індивіда, високу інтенсивність процесу мислення. Іноді акт натхнення нагадує стан сп'яніння - тільки це, як говорили філософи в старовину, ду­ховне сп'яніння. При всій мимовільності, як це вважається, натхнен­ня визначене. Умовою натхнення є усвідомлення суспільної значи­мості рішення задачі, захоплення ідеєю, що розробляється. Передумовою натхнення є попередня завзята праця, довгі роздуми. Результатом натхнення є виникнення або реалізація задуму та ідеї твору науки, мистецтва, техніки.

Аналіз механізму і закономірностей творчості показує, що всі якості людини, необхідні для творчості, розвиваються в процесі навчання і творчої діяльності. Отже, якості, необхідні для творчості, доступні кожній людині, що має нормальну психіку і необхідні фізичні дані.

Творчість - родова властивість життєдіяльності людини і людс­тва, але в різні історичні епохи реалізується по-різному. В сучасних умовах наукова творчість набуває якісно іншого характеру завдяки ев­ристичній можливості моделювання і обчислювального експерименту на базі ЕОМ. Незважаючи на різноманітні перепони, вдачі і невдачі, творчі можливості людства зростають щоденно. Людський розум є єди­ною силою, здібною пізнати і загнуздати всі інші сили природи, їм людс­тво протиставляє своє надбання, плід своєї творчості - культуру. Об­надійливі перспективи відкриваються для творчої діяльності людей з моменту «зняття» відчуження людини як суб'єкта праці і життя.

ЛІТЕРАТУРА

1. Алексеев П. В., Панин А. В. Философия.— М., 1996.

2. Бажан В. В., Дшилевой П. С., Лукьянец В. С. Диалектический материа-лизм й проблема реальиости в совремешюй физике.— К., 1974.

3. Бердяев Н. А. Смьісл творчества.— 1983.

4. Новиков Б. В. Творчість і філософія.— К., 1989.

5. Пуанкаре А. Наука й метод.— СПб, 1910. Пушкин А. С. Собр. соч. В 10 т., т. 2.- М., 1959, с. 179.

6. Шумилин А. Г. Проблеми теории творчества.— М., 1989.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Філософія»: