Сторінка
4

Міжнародний ринок цінних паперів

В міру росту інтернаціоналізації господарського життя звертання цінних паперів всі отчетливее здобуває міжнародний характер. Найбільші фінансисти, транснаціональні банки чи безпосередньо через підставні чи компанії обличчя проводять колосальні операції з "евробондз" і іншими цінними паперами. Великі інвестиційні компанії і транснаціональні банківські корпорації купують "евробондз" як для себе, так і для своєї клієнтури, що часто не може самостійно вийти на міжнародний ринок коштовних капіталів.

Приблизно дві третини міжнародних облігаційних емісій здійснюються в цінних паперах, що потім є в тім чи іншому ступені об'єктом продажів і покупок на вторинному ринку. Торгівля ними на фондових біржах багато в чому визначається винятково високим ступенем їхньої концентрації в руках порівняно невеликого числа інвесторів. У цілому обсяги торгівлі не тільки міжнародними облігаціями, але й іншими цінними паперами міжнародного характеру на біржах розвитих країн порівняно великі. На міжнародній фондовій біржі в Лондоні на частку міжнародних і іноземних облігацій приходиться близько 40% всіх облігацій, що тут котируються, на фондовій біржі в Цюріху - більш 35%. На біржах інших країн їхня частка значно нижче, і Лондонська біржа залишається головним центром міжнародної торгівлі акцияии й облігаціями. Особливе місце займає Люксембурзька біржа, що функціонує в контакті з двома кліринговими інститутами цінних паперів - "Евроклир" і "СІДЕЛ" ("Сентраль ДЕ Ливрезен де валер мобильер"). Незважаючи на порівняно невеликий оборот, вона відіграє ведучу роль на ринку цінних паперів, тому що являє собою біржу, на якій котируються фактично всі міжнародні облігації (виключення складають лише облігації, виражені в німецьких марках і, що котируються на фондових біржах ФРН).

Торгівля облігаціями й іншими цінними паперами міжнародного характеру на фондових біржах і поза ними є важливою формою підтримки зв'язків між фінансовими ринками різного національного походження. Тому транснаціональні банки спільно розробили рішення наступних трьох проблем, що полегшують процес цієї торгівлі: надходження взаємної загальної і спеціальної інформації, зв'язаної з угодами по цінних паперах у кожній країні, на кожнім ринку; створення єдиної форми міжнародних і всіх національних облігацій: забезпечення взаємної інформації про систему емісій і котирування міжнародних і іноземних цінних паперів на національних ринках капіталів

Вже в 80-х роках з'явилися визначені якісні зміни у функціонуванні світового ринку цінних паперів, що відбивають новий етап його розвитку. Ці зміни зв'язані зі значним зменшенням розходжень між національними і міжнародними ринками, що виявляється у формуванні найбільшого, взаємозалежного усіма своїми складовими частинами глобального ринку. Національні ринки поступово чи стають безпосередньо, чи опосредованно свого роду частиною більш великого ринку поза країною. Однак цей процес отчетливее усього виявляється на рівні вторинного ринку, де централізована торгівля цінними паперами зосереджується на трьох найбільших біржах - Токійської, Нью-Йоркської і Лондонський, на частку яких нині приходиться більш половини ринкової вартості цінних паперів, що котируються на всіх біржах світу. Саме між цими трьома біржами відбувається найбільш помітне посилення взаємозв'язку в торгівлі цінними паперами. Такий процес йде на тлі загальної інтернаціоналізації ринків цінних паперів - як первинних, так і вторинних, що обумовлено поруч факторів: самим ходом інтернаціоналізації виробництва; ростом взаємних інвестицій між компаніями різних країн; скороченням державних обмежень у міжнародній торгівлі цінними паперами; швидким розвитком сучасних засобів зв'язки, що надзвичайно полегшує і прискорюють торгівлю цінними паперами в технічному змісті; і т.д. Але все-таки це ще не дає основ вважати, що вже сформувався єдиний глобальний світовий ринок цінних паперів, тому що ще зберігаються розходження між національними ринками, хоча процес глобалізації йде, безумовно, що прискорюються темпами.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: