Сторінка
2

Міжнародний ринок цінних паперів

Однак з 70-х років положення міняється і всі зростаюча частина емісій здійснюється на європейських і японських ринках цінних паперів.

Хоча американський облігаційний ринок є самим широким і самим об'ємної у світі і по сумах запозичення, і по тривалості надання капіталу в позичку, його участь у міжнародних операціях у цілому незначно. Протягом останнього десятиліття емісія іноземних облігацій складала не набагато більше 8,5% від емісії національних корпоративних облігацій. Довгий час велика частина позичальників на ринку "Янкибондз" - таку назву одержав іноземний облігаційний ринків США- була представлена державами і державними організаціями (за винятком Канади, позичальниками з який виступали і приватні корпорації). Дуже частими і досить великими эаемщиками на цьому ринку є і банки розвитку - Світовий банк, Межамериканский банк розвитку, Азіатський банк розвитку й ін. Загальна сума капіталу, що кредитори розмістили через ринок "Янкибондз", зросла з 1 млрд. дол. у 1973 р. до 10,6 млрд. у 1976 р., витівки до 1980 р. упала і протягом усіх 80-х років знаходилася на рівні в 4,5-10 млрд. дол. емісії в рік.

Ринок іноземних облігацій у США привабливий для міжнародних позичальників у першу чергу великими розмірами позик: у середньому 100 млн. дол., найбільш великі досягають 300 млн. дол. і вище, а також значною тривалістю. Самі тривалі позики надавалися на термін до 30 років, що набагато більше, ніж у Західній Європі. Витрати емісій складають близько 1%, тобто приблизно половину величини витрат на доларовому ринку евроблигаций, приблизно третина від витрат на облігаційному ринку западногерманской марки і тільки чверть від витрат на іноземному ринку облігацій у швейцарських франках. Ставка відсотка по іноземних облігаціях звичайно трохи вище, ніж для першокласних вітчизняних позичальників, але маловідомий позичальник повинний платити, звичайно, по значно більшій ставці, що істотно перевищує ставку вітчизняного першокласного позичальника, що у другій половині 80-х років коливалася в межах 9-9,7%.

Інший центр емісій іноземних облігацій - ФРН. Вперше емісія іноземних облігацій у ФРН почалася в 1959 р. із уведенням конвертованості западногерманской марки.

У принципі ніяких обмежень на іноземні емісії немає. Однак для кожного місяця шість основних банків, що емітують, ФРН разом із представниками Бундесбанка установлюють свого роду календарний план нових емісій. Хоча статистикою реєструються окремо емісії іноземних облігацій і єврооблігацій, виражених у німецьких марках, у дійсності розходження між ними дуже невелико: еврооблигационные емісії здійснюються міжнародними консорціумами, а іноземні емісії в німецьких марках - консорціумами, що складаються тільки з комерційних банків ФРН.

Обидва типи облігацій випускаються на пред'явника, деноміновані за законом у 1000 німецьких марок кожна, причому відсотки не обкладаються прибутковим податком. І в тім, і в іншому випадку відсутні які-небудь обмеження в продажі цих облігацій нерезидентам.

Облігації випускаються на різні терміни: від 5 до 15 років. Німецьке державне регулювання обмежувало можливість нерезидентів ФРН володіти німецькими активами.

Покупка іноземних і міжнародних облігацій, емітованих німецькими банками, колись була одним зі шляхів, по яких нерезиденти цієї країни могли здобувати німецькі фінансові активи Тому більшість випущених у звертання міжнародних облігацій у марках ФРН належать іноземцям. Невипадковий, мабуть, той факт, що Банк міжнародних розрахунків (БМР) в останні роки всі міжнародні облігації, виражені в німецьких марках, став відносити до категорії іноземних облігацій, хоча щомісячний бюлетень ОЭСР "Файненшл статистикс манзли" настільки ж рішуче став, навпроти, відносити всіх їх до категорії "евробондз".

Одним з найважливіших світових центрів емісій іноземних облігацій є Швейцарія, на частку якої приходиться більш половини загальної суми цих емісій. В окремі роки експорт капіталу у швейцарських франках, включаючи частки розміщення і банківські кредити, перевищував 10% валового національного продукту країни. Це, звичайно, зовсім не означає, що Швейцарія експортувала капітал на суму, що перевищує 10% її ВНП. Справа в іншому: через цю країну реекспортуються величезні маси міжнародного капіталу і цей реекспорт здійснюється дуже швидко. Маленька Швейцарія займає в останні роки по сумі своїх щорічних нових інвестицій у цінні папери за рубежем четверте місце, уступаючи лише Японії, ФРН і Великобританії. Немає іншої країни, у якої, згідно даним платіжних балансів, було б таке сприятливе співвідношення отриманих через границю і виплачених за кордон відсотків і дивідендів.

У Швейцарії воно в середньому за вісімдесяті роки склало 2,5:1, у той час як ФРН 1,4:1, а в Японії - 1,3:1.

Іноземні облігації у швейцарських франках эмитируются привселюдно за посередництвом банківського консорціуму і випускаються звичайно високим номіналом і на істотні суми. Позика, що може бути емітований у будь-якому кварталі року, повинний бути дозволений валютною владою. Емісійні витрати відносно високі в порівнянні зі звичайним рівнем витрат при емісіях єврооблігацій і емісіях іноземних облігацій на інших ринках (наприклад, таких, як Нью-Йорк). Позичальниками на ринку іноземних облігацій у Швейцарії виступають, як правило, тільки міжнародні інститути, іноземні держави і найбільші корпорації. Емісії здійснюються банківськими консорціумами на фондових біржах Базеля і Цюріха. Відсотки по іноземних облігаціях звільнені від швейцарського прибуткового податку. На відміну від ринку іноземних облігацій у ФРН, швейцарський ринок є об'єктом державного регулювання: проспекти емісій повинні одержати схвалення Національного банку Швейцарії, а на самі емісії, у тому випадку, якщо вони перевищують суму, еквівалентну 10 млн. дол. США, необхідно особливий дозвіл влади.

Японський облігаційний ринок капіталів поки ще відстає від ринків в інших країнах за рівнем інтернаціоналізації і лібералізації. Однак з кінця 70-х років відзначається тенденція до значного росту цих процесів на японському ринку, що обумовлено поруч факторів і, зокрема , надзвичайним розширенням експорту японського капіталу; зростаючим застосуванням ієни як резервної валюти центральними банками багатьох держав; використанням ієни міжнародними інвесторами приваблюваними зміцненням положення цінних паперів на ринках капіталу і відносним посиленням ієни в порівнянні з іншими валютами. У результаті почався досить швидкий ріст запозичень капіталу, вираженого в ієнах, неяпонськими позичальниками. Обсяг іноземних облігацій в ієнах росте тепер сумами, порівнянними з тими, що фіксуються на ринках іноземних облігацій у традиційних центрах їхніх емісій.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Цінні папери»: