Сторінка
2

Всесвітній банк

Вищим органом Корпорації є Рад керуючих, що складається з членів Ради керуючих МБРР. Виконавчим органом МФК є Рад директорів, що також складається з виконавчих директорів Банку. Президент МБРР за посадою є головою Ради директорів МФК, що призначають його президентом Корпорації.

Важливою стороною діяльності МФК у молодих державах Азії, Африки і Латинської Америки з моменту її підстави з'явилася участь у створенні і розширенні так званих «компаній по фінансуванню розвитку», чи, іншими словами, в організації і підтримці регіональних банків розвитку. Ця діяльність МФК тісно зв'язана з МБРР, однак саме Корпорації належить ведуча роль у її здійсненні.

У грудні 1991 року МФК початку робити консультаційні послуги з проблем приватизації в Російській Федерації в рамках загальної програми технічної допомоги групи Всесвітнього банку. При участі експертів МФК у Нижньому Новгороді, Волгограді пройшли перші чекові аукціони. Представництва МФК відкриті в 36 країнах, у тому числі на початку 1992 року були відкриті представництва МФК у Москві і Києві. Відповідно до постанови Уряду Росії від 7 вересня 1992 р. МЗС, Мінфін, Мінекономіки, МВЭС Росії забезпечують участь держави в МФК.

Надалі планується створення представництв і в деяких інших країнах-членах СНД.

Міжнародна асоціація розвитку (MAP).

У листопаду 1960 року з метою задоволення нестатків найбідніших країн-членів була створена інша філія МБРР — Міжнародна асоціація розвитку. Безумовно, створення MAP у рамках МБРР зміцнило позиції Банку, розширило коло його діяльності, забезпечило йому можливості для більш гнучкої діяльності. Керівництво Банку домоглося значного збільшення добровільних внесків урядів у MAP. Можна погодитися з К. Ф. Ключниковым, що це «було великою перемогою керівництва Банку». З 1961 року MAP — спеціалізована установа ООН. У 1997 році членами MAP були 158 країн.

Будучи філією МБРР, MAP ставить ті ж мети, що і Банк, її діяльність спрямована на створення сприятливих умов для приватних капіталовкладень, заохочення експорту капіталу в країни, що розвиваються, здійснення контролю за пільговим багатобічним кредитуванням, надання безпроцентних позик найбіднішим країнам світу. Вододіл сфер діяльності МБРР і MAP складають статистичні дані показників ВНП на душу населення. У випадку, коли названа сума менше 1200 дол. у рік, державі виявляється спеціальна фінансова допомога через MAP.

MAP має загальну з МБРР адміністрацію. Президент Банку одночасно є і президентом Асоціації. Хоча формально MAP має свої керівні органи (Рада керуючих і Виконавчий директорат), на практиці вона є філією, керівництво яким здійснює МБРР, тому що керуючі і виконавчі директори МБРР займають ті ж посади в MAP. Це ж відноситься і до співробітників: посадові особи і персонал МБРР виконують свої функції й у MAP.

Асоціація користається лише формальною автономією від Банку, що виражається у веденні операцій по окремому рахунку. Джерелом засобів для кредитів MAP є внески найбільш багатих промислово розвитих країн-донорів (більш 90%), прибутку, отримані по позиках Всесвітнього банку, і погашені кредити MAP, надані раніше. Офіційні поповнення ресурсів MAP за рахунок країн-донорів виробляються кожні три роки.

Статути МФК і MAP зв'язують членство держав у цих організаціях із членством у МБРР. Кожне держава-член, що буде позбавлено свого статусу члена чи Банку яке припинить участь у ньому, буде автоматично позбавлено членства в Корпорації й в Асоціації. Держава-член буде вважатися членом MAP (чи МФК) з того моменту, коли уряд цієї держави здасть на зберігання в МБРР документ, що підтверджує, що воно прийняло дійсний Статут у відповідності зі своїми законами. Правила, що регулюють вихід держав-членів з MAP і МФК, власне кажучи, аналогічні відповідним правилам, закріпленим у Статуті МБРР. Багато країн з низьким доходом, особливо в Африці, випробують серйозні труднощі з виплатою й обслуговуванням зовнішньої заборгованості і тому мають потребу в сприянні з боку MAP для підтримки комплексних планів обслуговування зовнішнього боргу, що включають погашення заборгованості, реструктуризацію двосторонньої заборгованості, скорочення комерційної заборгованості і т.д. Ця обставина може розглядатися в якості ще одного аргументу на користь гнучкого підходу до питання про діл засобів, виділюваних MAP на меті операцій по структурних перетвореннях. Росія вступила в MAP 22 травня 1992р.

Багатобічне агентство по гарантуванню інвестицій (МАГИ)

На сесії МБРР у Сеулі в 1985 році було вирішено заснувати Багатобічне агентство по гарантуванню інвестицій. З цією метою була підписана Сеульская конвенція про створення МАГИ. Основною задачею організації є сприяння інвестиціям приватного капіталу в країни-позичальники. МАГИ покликаний забезпечити довгострокові гарантії на наступні випадки некомерційних ризиків:

1) введення урядом приймаючої країни обмежень на обмін і переклад капіталів;

2) законодавчі чи адміністративні міри приймаючої країни, що позбавляють іноземного вкладника права чи власності контролю над чи інвестиціями, що значно зменшують його прибуток;

3) дискримінаційна стосовно інвестора судова й адміністративна практика приймаючої країни, що веде до розірвання ув'язнених з її державними органами договорів;

4) збройні конфлікти і громадянські війни.

МАГИ також надає консультативні послуги урядам з метою надання допомоги в залученні приватного капіталу у свої країни.

За станом на кінець 1997 фінансового року членами Агентства були 141 країна. Фактично діяльність МАГИ менше зв'язаний з діяльністю МБРР, чим МФК і MAP. Навіть членство в МБРР не є обов'язковою умовою для вступу в МАГИ.

Основне джерело засобів МАГИ — власні ресурси, головним чином акціонерний капітал. Розмір пайової участі держави-члена в акціонерному капіталі МАГИ визначається в залежності від величини його квоти в капіталі МБРР. Право на членство в МАГИ мають країни-члени МБРР і Швейцарія. Швейцарія контролює від 30 до 50% світового приватного банківського ринку. Кожне держава-член зберігає контроль над діями МАГИ на своїй території. Інвестиції можуть бути гарантовані у випадку схвалення урядом приймаючої країни. Держави-члени зобов'язані здійснювати внески в МАГИ відповідно до їх часток в акціонерному капіталі Банку.

Керівний орган МАГИ — Рада керуючих. Кожен член МАГИ призначає одного керуючого й одного заступника. У період між сесіями діяльністю МАГИ керує Совет директорів, чисельність якого визначається Радою керуючих. В даний час МАГИ має 18 директорів, з яких 5 обираються від країн з найбільшими квотами (США, Японії, Німеччини, Франції і Великобританії). Президентом і головою Ради директорів є (за посадою) президент МБРР. Фактично діяльністю МАГИ керує виконавчий віце-президент Банку.

Конвенція про установу МАГИ була підписана від імені Росії 15 вересня 1992 р. і ратифікована Верховною Радою 22 грудня 1992р. Депозитарієм активів МАГИ в Росії є Центральний банк Російської Федерації, функції каналу зв'язку виконує Мінфін Росії. Проект Угоди між Урядом Росії і МАГИ про правовий захист гарантованих капіталовкладень схвалений розпорядженням Уряду від 3 вересня 1993 р.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: