Сторінка
2

Сутність платіжної системи, єдиний казначейський рахунок, реєстраційні рахунки, технічне забезпечення здійснення платежів, механізм взаємостосунків користувачів коштів з казначейською системою

всю суму отриманих надходжень), а також проводить платежі і опла­ту державних витрат.

Тобто казначей - це:

а) касир держави, він приймає надходження і оплачує витрати;

б) державний бухгалтер, головним завданням якого є:

• розподіл бюджетних коштів між їх розпорядниками з тим, щоб у потрібний момент вони могли покрити витрати;

• попередження касових розривів у часі між надходженнями і ви­тратами, регулювання врахованих у бюджеті виплат;

• забезпечення фінансування політики, визначеної бюджетом на відповідний рік та довгострокових цільових програм;

• обслуговування і погашення державного боргу, повернення зов­нішніх позик.

Однак єдність бюджетної системи України не може бути забез­печена лише існуванням єдиного рахунку надходжень і платежів, їх цілісність ґрунтується також на запровадженні єдиного бухгалтерсь­кого обліку на основі єдиної бюджетної класифікації доходів і видат­ків.

Державним казначейством України розроблено концепції нового плану рахунків з виконання Державного та місцевих бюджетів.

Під час складання нового плану рахунків були використані під­ходи, які застосовуються в обліку виконання бюджету в країнах з роз­винутими ринковими відносинами. Новий план рахунків дає можли­вість:

• враховувати всі зміни, що відбулися в економічній і фінансовій сферах, а також усі джерела надходження до обліку держави в роз­різі складових;

• відображати операції з виконання видаткової частини з урахуван­ням діючих методів і прийомів і, крім того, операції щодо взаємодії Державного бюджету з іншими ланками бюджетної системи в про­цесі його виконання;

• відображати на рахунках бухгалтерського обліку державні внутрі­шні та зовнішні боргові зобов'язання.

Однією з найважливіших казначейських норм є загальний прин­цип функціонування державної бухгалтерської служби, за яким особа, що приймає зобов'язання за видатками, та особа, яка їх оплачує, не мають збігатися. Тобто розпорядник коштів і бухгалтер забезпечують збігатись бюджету у межах лише своєї компетенції.

Виконання Державного бюджету здійснюється шляхом відображення Державним казначейством усіх операцій у системі відкри­тих на ім'я органів Державного казначейства рахунків з надходження коштів до Державного бюджету України та їх використання.

2. Єдиний казначейський рахунок

Державне казначейство України здійснює платежі по видатках Державного бюджету через систему своїх органів шляхом безготівко­вого перерахування коштів. З цією мстою в установах визначених державою банків відкрито бюджетний рахунок, який називається "Єдиний казначейський рахунок".

Єдиний казначейській рахунок - не система бюджетних рахун­ків, що відкриті в установах банків на ім'я Головною управління Державного Казначейства і його територіальних органів за відповід­ним балансовим рахунком. Ці рахунки відкриваються в установах Національного банку та уповноважених установах комерційних бан­ків, що визначені Кабінетом Міністрів України та Національним бан­ком України, за балансовими рахунками 2520, 3520.

До банків, що уповноважені здійснювати касове виконання Державного бюджету, належать: Національний банк України, АПБ "Україна", Укрсоцбанк, Промінвестбанк, Ощадбанк, ЛППБ "Аваль", "Укремсімбанк". Для виконання окремих державних програм, а саме: для забезпечення інноваційних проектів та програм з приватизації об'єктів державної власності були залучені, крім чого, Брокбізнесбанк та банк "Фінанси і кредит".

При виборі комерційних банків Міністерство фінансів України та Національний банк України керувалися такими критеріями:

• статутний фонд;

• розгалуженість мережі установ банків;

• обсяги кредитування загальнодержавних програм і операції! з облі­гаціями внутрішніх державних позик та іншими цінними паперами.

Обслуговування бюджетних рахунків здійснюється банками на безоплатній основі. Штрафні фінансові санкції за затримку перераху­вання доходів до бюджету не встановлені, проте у разі порушення укладених угод Державне казначейство має право розірвати відноси­ни з банком.

На Єдиний казначейський рахунок зараховується загальна сума надходжень відповідно до бюджетної класифікації (податки, збори, всі обов'язкові платежі та надходження, встановлені законодавством України). З нього здійснюються платежі на користь суб'єктів господарської діяльності, які виконали роботи або надали послуги розпоря­дникам бюджетних коштів.

Зазначені рахунки діють в єдиному режимі, створюючи таким чином загальнодержавну інформаційно-обчислювальну систему Єди­ного казначейського рахунку, яка виконує облік усіх здійснюваних на ньому операцій і дає можливість Головному управлінню Держказначсйства мати в реальному режимі часу інформацію про:

• баланс Єдиного казначейського рахунку, отриманий як результат здійснення операцій на всіх його бюджетних рахунках;

• рух коштів по видатках Державного бюджету відповідно до бю­джетної класифікації;

• рух коштів з виконання місцевих бюджетів з моменту їх обслугову­вання в системі Держказначейства.

Введення Єдиного казначейського рахунку дає можливість зосе­редити державні кошти в руках однієї юридичної особи і забезпечити:

• досконалу базу даних за бюджетними показниками;

• щоденне перерахування за призначенням коштів, що надходять до Державного бюджету та місцевих бюджетів (за їх згодою);

• розподіл загальнодержавних податків, зборів та обов'язкових пла­тежів між Державним бюджетом і бюджетами Автономної Респуб­ліки Крим, областей, міст Києва та Севастополя за нормативами, затвердженими Верховною Радою України;

• перерахування місцевим бюджетам належних їм коштів відповідно до нормативів та результатів взаєморозрахунків;

• дотримання принципу цільового використання бюджетних коштів через здійснення попереднього контролю;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Фінанси»: