Сторінка
6

Державне регулювання біржової діяльності

У Засновницькому договорі перераховуються засновники біржі, визначається мета її створення, способи реалізації поставлених завдань, встановлюється відповідальність засновників за зобов'язаннями біржі, первинний розмір статутного фонду, розподіл його на акції і порядок розподілу їх між засновниками. У ньому також фіксуються права і обов'язки засновників біржі, порядок розподілу прибутку і формування резервного фонду, обумовлюються умови припинення діяльності біржі, вказується місцезнаходження і реквізити.

Як правило, Статут біржі включає такі розділи: * загальні положення; * цілі створення біржі; * види діяльності біржі; * розмір, порядок формування і зміни статутного капіталу, фондів і прибутку біржі; * права і обов'язки членів біржі; * управління біржею; * облік і звітність біржі; * припинення діяльності біржі.

У Правилах торгівлі на біржі знаходять відображення такі питання:

* учасники біржових торгів і порядок їх проведення; * біржовий товар, порядок виставлення і зняття його з торгів; * біржові угоди, їх види, порядок реєстрації, оформлення, розірвання і визнання їх недійсними; * вирішення спорів і санкції за порушення правил біржової торгівлі.

Зокрема, фондові біржі у рамках саморегулювання мають досить широке коло повноважень. Вони визначають, які цінні папери будуть продаватися на біржі, встановлюють правила здійснення операції, правила поведінки брокерів на торгах, а також порядок вирішення суперечок по укладених угодах.

Висновок

Закордонний досвід показує, що біржова торгівля є об'єктом уваги держави, що обумовлено її роллю в економіці окремих країн і міжнародної економіки.

В Україні товарна біржа слабко регулюється державою, правова основа її діяльності недосконала. Держава використовує як ринкові, так і неринкові методи регулювання, зокрема адміністративні важелі. Результатом цього є нерозвиненість біржового ринку, нерівномірність розвитку окремих його сегментів.

Подальший розвиток біржової торгівлі, зростання її ефективності можливий лише за умови регулювання, контролю і підтримки з боку держави як бірж і біржових торговців, так і товаровласників (перш за все товаровиробників).

Отже, подальші дослідження і розробки повинні бути пов'язані із створенням сприятливих організаційних і правових умов для функціонування бірж, можливостями виходу українських товарних бірж на міжнародні ринки і, навпаки, залученням зарубіжних торговців до українських бірж. Список рекомендованої літератури

1. Господарське законодавство України: 36. нормативних актів / Уклад. В. С. Щербина, О. В. Щербина. - К.: Атіка, 2001.

2. Господарське право: Практикум / В. С. Щербина, Г. В. Прон-ська, О. М. Вінник та інші; за заг. ред. В. С. Щербини. - К.: Юрінком Інтер, 2001.

3. Мамутов В. К., Чувпило О. О. Господарче право зарубіжних країн. - К., 1996.

4. Демьяненко С., Немченко Г. Ликвидность цены зерновых - предпосылка для формирования аграрного фьючерсного рынка в украине // Экономика Украины. - 2004. - №5. - с. 66-72.

5. Каменева Н.Г. организация биржевой торговли. - м.: банки и биржи, юнити, 1998. - 303 с.

6. Мищук Г. Товарные биржи в украине: тенденции и проблемы развития // экономика украины. - 2005. - №4. - с. 47-53.

7. Повний С.М. Паливно-енергетичні біржі як інструмент державного регулювання економіки // Зб. Наук. Праць донду. - донецьк: норд-прес. - 2005. - с. 96-106.

8. Чижмар Ю. Правове регулювання торгових операцій на товарних біржах в україні: аналіз нормативно-правової бази // право україни. - 1999. - № 12. - с. 49-52.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Фінанси»: