Сторінка
5

Державне казначейство України, казначейська система

Рис.3.1 Структура розпорядників бюджету.

Здійснення операцій по видатках державного бюджету через органи Державного казначейства обов”язкове для всіх розпорядників коштів, за винятком тих, фінансування яких і надалі буде проводитись за відомчою структурою, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства фінансів України.

Казначейська система виконання бюджету базується на принципі роботи єдиного казначейського рахунка. Єдиний казначейський рахунок – це система бюджетних рахунків органів Державного казначейства, відкритих в установах банків за відповідним балансовим рахунком, на які зараховуються податки, збори, інші обов”язкові платежі Державного бюджету та надходження з інших джерел, встановлених законодавством України, і з яких органами Державного казначейства здійснююються платежі безпосередньо на користь суб”єктів господарської діяльності, які виконали роботи або надали послуги розпорядникам бюджетних коштів.

Зазначені рахунки діють в єдиному режимі, створюючи, таким чином, загальнодержавну інформаційно-обчислювальну систему єдиного казначейського рахунках, яка виконує облік всіх здійснюваних на ньому операцій і дає можливість Головному управлінню Держказначейства мати в реальному режимі часу інформацію про:

- баланс єдиного казначейського рахунку, отриманий як результат здійснення операцій на всіх бюджетних рахунках єдиного казначейського рахунка;

- рух коштів по доходах державного бюджету відповідно до бюджетної класифікації;

- рух коштів по видатках державного бюджету відповідно до бюджетної класифікації;

- рух коштів по місцевих бюджетах з моменту їх обслуговування в системі Держказначейства;

- результати виконання бюджетів.

Єдиний казначейський рахунок – це сукупність бюджетних рахунків, відкритих на ім”я Головного управління Державного казначейства і його територіальних органів за балансовим рахунком №2513 “Кошти державного бюджету”. Бюджетні рахунки за балансовим рахунком №2513 “Кошти державного бюджету” відкриваються органам Державного казначейства в установах Національного банку та уповноважених установах комерційних банків, визначених Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.

Для забезпечення обліку коштів, виділених їх розпорядникам відповідно до Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік в органах Державного казначейства на ім’я зазначених розпорядників відкриваються реєстраційні рахунки.

Реєстраційні рахунки – це рахунки, які відкриваються в органах Державного казначейства розпорядникам бюджетних коштів, для обліку витрат.

Рахунки відкриваються на один бюджетний рік і щорічно поновлюються. Реєстраційні рахунки в органі Державного казначейства України відкриваються після письмового повідомлення про це розпорядника бюджетних коштів.

В зв"язку із включенням до складу Державного бюджету України коштів спеціального фонду та запровадженням постанови Кабінету Міністрів України від 09.01.2000р. № 17 "Про порядок складання розгляду, затвердження та основні вимоги щодо виконання кошторису доходів і видатків бюджетної установи та організацій" виникла необхідність відокремлення обліку коштів за загальним та спеціальним фондом держбюджету.

Розпорядники бюджетних коштів можуть мати один і більше реєстраційних рахунків відкритих у органах Державного казначейства. Для обліку позабюджетних коштів, при необхідності розпорядником може бути відкрито шість спеціальних реєстраційних рахунків :

§ для обліку спеціальних коштів;

§ для обліку сум за дорученнями;

§ для обліку депозитних сум;

§ для обліку інших власних надходжень;

§ для обліку субвенцій;.

§ для обліку коштів отриманих за розподілом вищестоящих органів.

З метою регулювання правовідносин, пов”язаних із виконанням державного бюджету, органи Державного казначейства укладають договори з розпорядниками бюджетних коштів, на підставі яких здійснюють їх розрахункове обслуговування відповідно до встановлених лімітів та затвердженого кошторису доходів та видатків.

Головні розпорядники коштів за місяць до початку бюджетного року подають на паперових та електронних носіях дані про територіальне розташування мережі установ, підприємств та організацій, яким вони розподіляють кошти на відповідній території (обласний рівень), Державному казначейству. Держказначейство їх узагальнює та доводить до управлінь Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі – територіальні управління).

Про зміни в територіальному розташуванні мережі підвідомчих установ, які виникли в процесі виконання бюджету, головні розпорядники коштів повідомляють Центральний аппарат Державного казначейства один раз в квартал - не пізніше, ніж за 20 днів до початку наступного кварталу.

Розпорядники коштів другого ступеня подають на паперових та електронних носіях дані про мережу підвідомчих установ, підприємств та організацій в територіальному розрізі (міст, районів) територіальним управлінням Державного казначейства, які їх узагальнюють, групують по територіях (місто, район) та доводять до відділень Державного казначейства. Дані про зміни в територіальному розташуванні мережі підвідомчих установ подаються розпорядниками коштів один раз в квартал - не пізніше, ніж за 10 днів до початку наступного кварталу - територіальним управлінням Державного казначейства, де їх узагальнюють, групують по територіях та доводять до районних (міських) відділень Державного казначейства.

Міністерство фінансів України направляє для реєстрації, обліку та виконання затверджений річний розпис призначень державного бюджету та помісячний розпис асигнувань загального фонду державного бюджету Державному казначейству України, яке у триденний термін доводить витяг із зазначених документів головним розпорядникам коштів, що є підставою для затвердження в установленому порядку кошторисів та планів асигнувань установ, що отримують асигнування із державного бюджету. Вищестоящі розпорядники коштів затверджують кошториси доходів та видатків і плани асигнувань своїм нижчестоячим розпорядникам.

У разі коли розпис бюджету на наступний рік не затверджено у зв’язку з неприйняттям проекту бюджету до початку року, затверджуються в обов"язковому порядку тимчасовий розпис бюджету на І квартал наступного року та тимчасові кошториси за спеціальним фондом бюджету. Якщо не затверджено бюджет у І кварталі, затверджується тимчасовий розпис бюджету та тимчасові кошториси за спеціальним фондом бюджету на наступний квартал наростаючим підсумком.

На підставі розподілу коштів та реєстрів на здійснення видатків, управління оперативно-касового планування видатків складає розпорядження на перерахування коштів за повною економічною класифікацією видатків за встановленою формою. Розпорядження на перерахування коштів реєструється в журналі реєстрації та затверджується Головою Державного казначейства України.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9 


Інші реферати на тему «Фінанси»: