Сторінка
4

Аналіз управління діяльності комерційних банків, та основні напрямки покращення (на прикладі Філії «Відділення Промінвестбанку м. Рахів Закарпатської області)

Р2

(мал. 9.) Еластичність пропозиції

Розглянемо зміни показника еластичності вздовж кривої пропозиції (мал. 9), де можна визначити такі основні ринкові ситуації:

1) чим ближче положення кривої до осі ординат (вертикальної), тим еластичність пропозиції менша (А1Д1), коефіцієнт еластичності менший за одиницю (Е>1);

2) чим ближче положення кривої до осі абсцис (горизонтальної), тим пропозиція еластичніша (відрізок А1Д1 ), коефіцієнт еластичності більший від одиниці (Е>1);

3) ринкова ситуація одиночної еластичності ( відрізок В1С1), коефіцієнт еластичності дорівнює одиниці (Е=1);

4) ринкова ситуація, коли пропозиція абсолютно нееластична коефіцієнт еластичності дорівнює нулеві (Е=0). У цій ситуації зміна ринкової ціни зовсім не приводить до зміни обсягу реалізованого товару.

5) Ринкова ситуація коли пропозиція абсолютно еластична (Е=∞). У цій ситуації ринкова ціна залишається незмінною, але кількість реалізованого товару зростає.

Еластичність пропозиції сприяє встановленню так званої нормальної ціни рівноваги, тобто рівноважної ціни.

3. Рівноважна ціна.

3.1 Взаємодія попиту і пропозиції. Ринкова рівновага

У політичній економіці, що обслуговувала адміністративно-командну систему, стверджувалося, що ринкова економіка в умовах капіталізму має хаотичний характер розвитку.

Насправді ж ринкова економіка здатна до саморегулювання. Воно відбувається під впливом вільної конкуренції, постійної зміни цін, регулювання економічних процесів на основі співвідношення попиту і пропозиції.

Хоча в ринковій економіці можливі прорахунки, але по кожному товару встановлюється певний рівень ціни на основі рівноваги попиту і пропозиції. Діє система саморегулювання. У кожний певний момент виникає конкретна рівновага між попитом і пропозицією. І ця рівновага досить ефективна.

Рівноважна ціна – це ціна на конкурентному ринку, за якої величина попиту і пропозиції однакові, немає ні дефіциту, ні надлишку товарів і послуг. Така ціна не містить у собі тенденції до зростання або до зниження обсягів виробництва.

Економічні закони попиту і пропозиції відображають інтереси протилежних суб’єктів ринку – виробників (продавців) і споживачів (покупців). Узгодження цих економічних інтересів досягається при перетині кривих попиту і пропозиції. Точка перетину відображає збіг господарських рішень, які приймають виробники (продавці) і споживачі (покупці) в той чи інший момент. Ця точка характеризує стан товарного ринку, при якому вся кількість даного товару при даній ринковій ціні може бути реалізована і має назву точки рівноваги ринку, що визначає рівноважну ціну.

Проілюструємо ціну рівноваги попиту та пропозиції у графічній формі (Табл 1). У таблиці 1 зроблено поєднання аналізу попиту і пропозиції.

Таблиця 1.

Співвідношення між попитом і пропозицією

Альтернативи  

Можлива

ціна за

одиницю

товару (грн.)

Обсяг

попиту

(кількість

продажу за місяць)

Обсяг

Пропозиції

(кількість

одиниць товару за місяць)

Характер

Співвідношення

А

50

15

65

Надлишок (+50)

В

35

25

55

Надлишок (+30)

С

25

40

40

Рівновага (0)

Д

15

55

20

Дефіцит (-35)

Е

10

65

0

Дефіцит (-65)

У кожний момент на товарному ринку встановлюється певна рівновага, хоча вона і нестійка. Положення в таблиці, при якому товар продається по 50 грн. за одиницю не може зберігатися тривалий час. При даній ціні виробники будуть щомісяця постачати на ринок 65 одиниць даного товару. Але кількість товару, на яку є реальний попит, при ціні 50 грн. за одиницю становитиме лише 15 одиниць на місяць. У результаті ринкова ціна, як свідчать дані таблиці, буде мати тенденцію до зниження. Це призведе до порушення стану рівноваги на ринку. Зниження рівноважного рівня ціни буде сигналом до скорочення обсягів виробництва і зменшення пропозиції даного товару. За цих умов попит на даний товар зросте, що почне тиснути на ринкову ціну. В результаті рівень ринкової ціни тимчасово підвищиться аж до встановлення нової ціни рівноваги. Нова, більш висока, ринкова ціна виступає стимулом зростання обсягів виробництва і збільшення пропозиції даного товару. Як результат – криві попиту і пропозиції перетнуться.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 


Інші реферати на тему «Фінанси»: