Сторінка
13

Бюджетний процес в Україні

Відразу ж після засідання Верховної Ради представники Кабінету Міністрів і Комітету з питань бюджету уточнили і погодили прогноз доходів проекту Державного бюджету на 2003 рік. До основних домовленостей тяжкого переговорного процесу між урядовцями і депутатами можна віднести спільне рішення щодо спрямовування додатково отриманого ресурсу державного бюджету на збільшення обсягів трансфертів з державного бюджету до місцевих бюджетів на 1,6 млрд. грн. Таким чином, прогнозний обсяг видатків місцевих бюджетів на 2003 рік становитиме майже половину загального обсягу видатків зведеного бюджету.

25 грудня 2002 року Верховна Рада України прийняла у повторному другому читанні проект Державного бюджету на 2003 рік, поданий Кабінетом міністрів за погодженням з Бюджетним комітетом. "За" проголосувало 350 народних депутатів. Згідно з проектом, доходи Державного бюджету України на 2003 рік встановлено у сумі 50020875,9 тис. гривень, у тому числі доходи загального фонду - у сумі 39511422 тис. гривень. Видатки Державного бюджету встановлено у сумі 52 004 254,7 тис. гривень, у тому числі видатки загального фонду - у сумі 40 421 422 тис. гривень.

Видатки місцевих бюджетів збільшено у порівнянні з пропозиціями уряду на повторне друге читання на 1,6 млрд. грн.

У прийнятому законопроекті про бюджет на 2003 рік у повторному другому читанні встановлено:

- обсяг дотації вирівнювання з державного бюджету обласним бюджетам, районним бюджетам, міським бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та Севастопольському міському бюджету встановлено у сумі 5.423.076,6 тис. гривень,

- кошти, що передаються до Державного бюджету України з бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, міських бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, Київського міського бюджету, - у сумі 2.398.912 тис. гривень.

26 грудня 2002 року Верховна Рада України прийняла закон "Про Державний бюджет України на 2003 рік" в цілому. "За" проголосувало 364 народних депутатів. У ході третього читання народні депутати прийняли додаток 3 до закону про розподіл видатків державного бюджету, додатки 5 і 6 в частині встановлення обсягів цільових міжбюджетних трансфертів до місцевих бюджетів та кінцеву редакцію текстових статей бюджету.

Зокрема, обсяг додаткової дотації з державного бюджету Автономній Республіці Крим та обласним бюджетам на зменшення фактичних диспропорцій між місцевими бюджетами через нерівномірність мережі бюджетних установ встановлено у сумі 137.993,8 тис. гривень. При цьому обсяг додаткової дотації, який має передбачатися у республіканському бюджеті АРК або обласних бюджетах, не може перевищувати 25% загального обсягу додаткової дотації регіону.

Загальний обсяг цільових субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам становитиме 5265,5 млн. грн., у тому числі по загальному фонду місцевих бюджетів у сумі 5014,2 млн. грн. та спеціальному фонду 251,3 млн. грн., включаючи інвестиційну субвенцію у сумі 225 млн. грн.

Протягом процесу розгляду проекту закону про державний бюджет на 2003 рік структура та обсяги цільових субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам зазнали суттєвих змін. Так, запропонована у первинному проекті бюджету передача видатків на здійснення з місцевих бюджетів програм державного бюджету по інформатизації загальноосвітніх навчальних закладів та забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет і закупівлю лікарських засобів для лікування онкологічних хворих у комунальних закладах охорони здоров'я у вигляді цільових субвенції не підтримана, й у прийнятому 26 грудня законопроекті таких субвенцій місцевим бюджетам не передбачено. Натомість в остаточному варіанті бюджету введено низку цільових субвенції на фінансування місцевих закладів культури, які мають загальнодержавне історичне значення на суму 13,6 млн. грн. Крім того, видатки на створення нових робочих місць працівникам вугільної промисловості, які вивільняються у зв'язку із закриттям шахт, передбачено проводити за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у сумі 107.358,5 тис. гривень. У первинному проекті бюджету ці видатки передбачалося здійснювати шляхом надання цільових субвенції з державного бюджету.

4 січня 2003 року Президент України Леонід Кучма підписав Закон України "Про Державний бюджет України на 2003 рік". Разом з підписанням Закону Леонід Кучма письмово звернувся до народних депутатів Верховної Ради України, відзначивши, що прийнятий бюджет загалом має суттєві переваги перед попередніми, насамперед щодо збалансованості та реальності виконання його показників, які більш об'єктивно враховують економічну ситуацію в державі, необхідність закріплення її позитивної динаміки, забезпечення пріоритетності розвитку регіонів, більш чітке соціальне спрямування. Разом з цим, Президент звернув увагу на те, що цей закон не позбавлений серйозних недоліків і суперечностей, зокрема:

- затверджений бюджет передбачає дефіцитне фінансування у сумі 2,03 млрд. грн. (0,8% ВВП), що суперечить вимогам Послання Президента України "Європейський вибір" щодо дотримання принципу бездефіцитності державного бюджету;

- бюджет вкотре прийнято на застарілій і надмірно обтяжливій для економіки податковій базі, крім того, Закон про Державний бюджет містить положення, які не тільки погіршують існуючі умови стягнення ПДВ, а й вводять додаткові пільги з цього податку;

- малоймовірним є заплановане збільшення надходжень від податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість;

- зростання боргової залежності держави, особливо зовнішньої, по суті, змінює напрями боргової політики держави;

- украй невизначеною видається вірогідність отримання запланованих доходів від приватизації у сумі 2,15 млрд. грн.;

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 


Інші реферати на тему «Фінанси»: