Сторінка
7

Джерела формування фінансових ресурсів, чинники, що впливають на їх динаміку

¨ наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Унашій державі останнім часом найбільш розповсюдженим видом підприємницької ді-яльності спостерігається діяльність, яку здійснють фізичні особи-підприємці. Для них теж видані окремі закони. Щодо припинення підприємницької діяльності у відповідному норма-тивному акті зазначається, що вона здійснюється у разі:

¨ прийняття фізичною особою-підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності;

¨ смерті цієї особи;

¨ постановлення судового рішення про визнання фізичної особи, яка є підприємцем, не-дієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності;

¨ постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.

Підставами для останньої постанови є такі:

· визнання фізичної особи-підприємця банкрутом;

· провадження нею підприємницької діяльності, що заборонена законом;

· неподання протягом року органам державної податкової служби податкових деклара-цій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Отже, відповідно до таких законодавчих актів скасування державної реєстрації здійс-нюється за заявою власника (власників) або уповноважених ним (ними) органів чи за осо-бистою заявою підприємця-громадянина, а також на підставі рішення суду в разі [4, ст. 36]:

Ø визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих докумен-тів;

Ø здійснення діяльності, що суперечить установчим документам та законодавству Укра-їни;

Ø несвоєчасного повідомлення суб¢єктом підприємницької діяльності про зміну його наз-

22

ви, організаційної форми, форми власності та місцезнаходження;

Ø визнання суб¢єкта підприємницької діяльності банкрутом (у випадках, передбачених за-конодавством);

Ø неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декла-рацій, документів фінансової звітності згідно із законодавством.

Скасування державної реєстрації суб¢єкта підприємницької діяльності здійснюється органом державної реєстрації за наявності ліквідаційного балансу, складеного і затвердже-ного згідно із законодавством, та інших документів, що підтверджують проведення заходів щодо ліквідації суб¢єкта підприємницької діяльності як юридичної особи, перелік яких виз-начається Кабінетом Міністрів України, шляхом виключення його з Реєстру суб¢єктів підп-риємницької діяльності.

Орган державної реєстрації в десятиденний термін повідомляє відповідні державні по-даткові органи та органи державної статистики, органи Фонду загальнообов¢язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та Пенсійного фонду України про скасування державної реєстрації суб¢єкта підприємницької діяльності.

Скасування державної реєстрації позбавляє суб¢єкта підприємницької діяльності стату-су юридичної особи і є підставою для виключення його з Єдиного державного реєстру підп-риємств і організацій України.

Найпростішою процедурою ліквідації підприємства є ліквідація з ініціативи власника.

Власник (уповноважений ним орган приймає рішення про ліквідацію підприємства, оформивши його протоколом загальних зборів та наказом по підприємтву. Цим же наказом призначається ліквідаційна комісія, визначаються порядок та терміни ліквідації, а також тер-мін для заяви претензій кредиторів. Цей термін не може бути менше двох місяців з моменту оголошення про ліквідацію [17, ст. 21].

23

У триденний термін з моменту видання наказу про створення ліквідаційної комісії в офіційній пресі розміщують публікацію про ліквідацію даного підприємства, а також про по-рядок та терміни заяви кредиторами претензій.

Створена ліквідаційна комісія приймає рішення про реалізацію основних засобів та ма-теріальної частини оборотних коштів. Членам трудових колективів внески виплачуються у грошовій формі або цінними паперами. Із засновниками підприємства ліквідаційна комісія розраховується шляхом повернення сплачених внесків до статутного фонду. Згідно з рішен-ням зборів засновників ця комісія ту частину нерозподілених коштів, що залишилась, спря-мовує на виплату дивідендів. Потім кошти, що залишилися після задоволення всіх цих пре-тензій, використовуються за вказівкою власника. Претензії кредиторів до підприємства, що ліквідується, задовольняються з коштів, отриманих від продажу майна даного підприємства. Ті кошти, що є ще в наявності, спрямовуються для погашення заборгованості перед держа-вою. Останні кошти, які могли залишилися після усіх виплат, розподіляються між учасника-ми відповідно до установчих документів [17, ст. 22].

Усі розрахунки повинні бути проведені протягом 6 місяців після публікації оголошення про ліквідацію підприємства.

У випадку виникнення спорів з приводу виплати заборгованості підприємства його гро-шові кошти не підлягають розподілу між учасниками до вирішення цього спору або отри-мання кредиторами відповідних гарантій. Претензії, що не задоволені через нестачу майна, вважаються погашеними. Претензії, що не визнані ліквідаційною комісією, також вважають-ся погашеними.

У випадку, якщо кредитори протягом місяця від дня отримання повідомлення про не-визнання претензії не подадуть до суду або арбітражного суду позов про задоволення їх вимог, такі претензії вважаються погашеними.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Фінанси»: