Сторінка
3

Джерела формування фінансових ресурсів, чинники, що впливають на їх динаміку

9

2. Статутний фонд –джерело фінансових ресурсів при створенні підприємства:

2.1.Організація фінансового капіталу залежно від форми господарювання.

Створенню підприємства будь-якої організаційно-правової форми і форми власності передує формування статутного фонду.

Статутний фонд ¾ це виділені підприємству або залучені ним на засадах, визначених чинним законодавством, фінансові ресурси у вигляді коштів або вкладень у майно, мате-ріальні цінності, нематеріальні активи, цінні папери, що закріплені за підприємством на пра-вах власності або повного господарчого відання. За рахунок статутного капіталу підприємст-во формує власні (основні та обігові) кошти [14, ст. 128].

Залежно від організаційно-правової форми господарювання статутний фонд може утво-рюватися з акціонерного капіталу, пайових внесків членів кооперативів, засновників, а також бюджетних коштів.

Капітал, за допомогою якого створюється статутний фонд акціонерного товариства, організовується завдяки випуску цінних паперів ¾ акцій.

Акцією, відповідно до ст. 4 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу”, визна-чається цінний папір без установленого строку обігу, що засвідчує часткову участь у статут-ному фонді акціонерного товариства, підтверджує членство в акціонерному товаристві та право на участь в управлінні ним, дає право її власникові на одержання частини прибутку у вигляді дивіденду, а також на участь в розподілі при ліквідації акціонерного товариства. Ви-пуск і реалізація акцій дає можливіс підприємству мобілізувати для цілей інвестування знач-ні суми капіталу.

Акції можуть бути іменними та на пред¢явника, простими та привілейованими. Пере-важна більшість аеціонерів мають у власності, як правило, прості іменні акції [5, ст. 168].

Обіг іменних акцій фіксується у книзі реєстрації (реєстрі) власника іменних цінних па-перів, що ведеться товариством або незалежним реєстратором і куди внасяться відомості про

кожну іменну акцію, власника її, час придбання акції, кількість таких акцій у кожного акці-

10

онера.

Власником акції на пред¢явника вважається кожна особа, яка володіє нею. У книзі реєстрації вказується загальна кількість таких акцій.

Прості акції дають право участі в управлінні підприємством, але не гарантують певного рівня дивідендів.

Привілейовані акції забезпечують власникові одержання фінансових дивідендів, а та-кож пріоритетну участь у розподілі майна акціонерного товариства у разі його ліквідації. Проте власники зазначених акцій не мають права брати участь в управлінні товариством, якщо інше не передбачено його статутом. Привілейовані акції не можуть бути випущені на суму, яка перевищує 10% статутного фонду акціонерного товариства (або іншу законодавчо обмежену частку). Привілейовані акції можуть випускатися із фіксованим, у процентах до їх номінальної вартості, щорічно виплачуваним дивідендом, виплата якого проводиться у роз-мірі, зазначеному в акції, незалежно від розміру одержаного товариством прибутку у відпо-відному році.

У випадку ліквідації акціонерного товариства за рахунок його майна спочатку задо-вольняються претензії кредиторів, потім претензії власників привілейованих акцій і, нарешті, претензії держателів простих акцій.

В залежності від виду акціонерного товариства акції можуть:

¾ розповсюджуватись шляхом відкритої підписки та купівлі-продажу на біржах, якщо ці цінні папери належать відкритому акціонерному товариству;

¾ розподілятися тільки між засновниками і не можуть розповсюджуватися шляхом підписки чи купуватися та продаватися на біржі, якщо вони належать закритому акціонер-ному товариству.

Відповідно до цього акції або перебувають в обігу, або мають обмежений обіг, або вза-галі є поза обігом. Якщо ці цінні папери знаходяться все ж таки в обігу, то вони можуть купуватися чи продаватися за ринковим курсом, який залежить від становища підприємства на ринку, фінансової стабільності, рентабельноті, величини дивіденду чи перспектив розвитку тощо [5, ст. 169]:

11

Ka = (Da/R)*100, грн.,

де Da ¾ величина дивіденду на 1 акцію;

R ¾ ставка дисконта (рівень позичкового проценту), %.

Ставка дисконта може бути різною для простих і прілейованих акцій.

Акції випускає акціонерне товариство. Воно робить це, коли створюється, за будь-яких змін форм власності, за злиття з іншим (іншими) акціонерним товариством і за розширення масштабів своєї діяльності збільшенням статутного фонду. Випуск акцій є обов¢язковою умовою створення акціонерних товариств, які у світовій економіці закріпилися як найефек-тивніші форми підприємств взагалі. На купівлю акцій припадає близько 30% фінансування підприємницької діяльності у провідних країнах світу.

Акція є своєрідною одиницею виміру економічних інтересів її власника, тобто стано-вить зафіксований комплекс прав, що їх утримувач одержав в обмін на вкладений ним у ста-тутний фонд товариства капітал.

Законодавством України визначено порядок придбання акцій. Спочатку при створенні акціонерного товариства їх повинні придбати засновники, які можуть бути як громадянами, так і юридичними особами. Останні купують їх за рахунок коштів, що залишаються в їхньо-му розпорядженні після сплати податків і відсотків за банківський кредит. Засновники по-винні укладати між собою договір, який визначає порядок здійснення ними спільної діяль-ності по створенню товариства, а також відповідальність перед особами, що підписалися на акції, і третіми особами. При створенні акціонерного товариства акції також можуть купу-ватися учасниками на підставі договору з його засновниками [4, ст. 13].

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Фінанси»: