Сторінка
3

Суть і структура грошового ринку. Спеціалізовані кредитно-фінансові інститути. Зміст дискреційної фіскальної бюджетної політики

Затрати на соціальні потреби. Ми вже бачили, що такі програми, як допомога для безробітних і пенсії для старих, діють як автоматичні стабілізатори, автоматично підвищуючись, коли скорочуються доходи і зростають злидні.

Крім тих "вмонтованих стабілізаторів", уряд може здійснювати на свій розсуд різні програми прямої матеріальної допомоги, які є додатковими засобами стабілізації. Так, уряд може утриматися від виплати додаткових пенсій ветеранам у .„період Інфляції і збільшити асигнування на ці потреби у період .депресії. Бажаючи скоротити виплати фермерам, конгрес здатний здійснити цей захід так, щоб він збігся з періодом буму. Ще важливіше те, що за умов тривалого безробіття федеральний уряд може послабити спад, допомагаючи штатам продовжити період, протягом якого безробітні отримують допомогу. Саме у період тривалого безробіття найяскравіше виявляється недосконалість нашої системи, і саме у цей час шкода буде зведена до мінімуму.

Основним недоліком програм матеріальної допомоги для короткочасних цілей стабілізації є той факт політичного порядку, що такі надзвичайні програми нелегко скоротити, коли становище знов поліпшується.

Зміна ставок податків. Якщо є досить підстав вважати, що спад буде коротким, добрим засобом утримування чистих до­ходів від скорочення і відвернення перетворення спаду на лави­ноподібну кризу може бути тимчасове зниження ставок прибуткового податку. При нашій системі оподаткування підприємці можуть почати вилучати менше зі заробітної плати відразу, як конгрес і виконавча влада вирішать, їло економіка потребує стимулювання через зниження податків. Зміна по­датків може також бути використана з метою впливу на ситу­ацію, яка характеризується наявністю інфляційного розриву.

Крім очевидних політичних труднощів, пов'язаних з. трива­лими дебатами у конгресі з приводу прийняття закону про зміни ставок податків, цей засіб стабілізації має ще один недолік. Заперечення проти тимчасового зниження податків для боротьби зі спадом випливає з того політичного факту, що у демократич­ному суспільстві може бути складно знов підняти податки після подолання спаду. Часто легше мобілізувати політичні настрої на боротьбу і безробіттям, ніж на боротьбу з інфляційним розри­вом і надповною зайнятістю.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3 


Інші реферати на тему «Фінанси»: