Сторінка
4

Місцеві бюджети в складі бюджетної системи

Перевищення доходів над видатками загалом відображає стабільну фінансову ситуацію. Воно може проявлятися в різних формах. По – перше, це можуть бути свого роду бюджетні резерви : заплановане перевищення використовується на фінансування непередбачених видатків у поточному році , а фактично отримане за підсумками бюджетного року – переходить у доходи наступного року, за рахунок чого можуть бути або збільшені видатки, або скорочені доходи. По – друге, перевищення доходів над видатками може виникати внаслідок надмірної дохідної бази окремих бюджетів. В Україні таке перевищення має форму “ бюджетного надлишку “ і підлягає вилученню до бюджету вищого рівня. По – третє, таке перевищення може мати форму бюджетного профіциту, за умов збалансування бюджету в межах не одного, а кількох років. В окремі роки встановленого періоду формуються бюджетні профіцити, а в окремі – дефіцити. Обсяги бюджетних дефіцитів і профіцитів при цьому збалансовані.

Перевищення видатків над доходами, тобто бюджетний дефіцит, є найбільш складним явищем.

Бюджетний дефіцит розглядається за формою прояву, за причинами виникнення та за напрямом дефіцитного фінансування. За формою прояву виділяють відкритий – офіційно зафіксований, та прихований дефіцити Прихованість дефіциту є ознакою нереальності фінансової політики держави. За причинами виникнення розрізняють свідомий і вимушений дефіцит. Свідомий виникає в умовах достатності ресурсів у суспільстві та досить високому рівні доходів юридичних та фізичних осіб. Він пов’язаний з політикою помірного оподаткування з метою зміцнення фінансової бази підприємницьких структур. Вимушений дефіцит пов’язаний з низьким рівнем виробленого ВВП, коли навіть високий рівень оподаткування може забезпечити бюджет держави достатніми доходами. За напрямами дефіцитного фінансування дефіцит може мати пасивний характер – спрямування залучених під його покриття коштів на поточні потреби, та активний – фінансування бюджетних інвестицій, насамперед, капітальних вкладень у високоефективні інвестиційні проекти.

Теоретично вирішити проблему дефіциту досить просто – збільшити податки чи інші доходи або скоротити видатки. Однак насправді все набагато складніше : збільшувати податки або недоцільно або неможливо, а скорочувати видатки теж неможливо, бо вони досягли критичного мінімуму. Тому система дефіцитного фінансування державних потреб є досить звичною практикою у країн з різними фінансовими можливостями.

Структура бюджету, як фінансового плану, відображає склад і питому вагу доходів і видатків. Загалом вона є досить стабільною, хоча щороку можуть відбуватися певні зміни.

Призначення бюджету в державі виявляється через систему економічних відносин, структура яких така :

між державою і підприємницькими структурами в процесі мобілізації доходів, накопичень і фінансування з бюджету ;

між державою і населенням у процесі розподілу і перерозподілу ВНП ;

між ланками бюджетної системи при бюджетному регулюванні.

Дослідження і аналіз структури зазначених відносин дає можливість зрозуміти економічний зміст бюджету, глибше виявити його роль у розподільчих процесах і економіці держави в цілому. На цих засадах формуються і запроваджується цілеспрямована бюджетна політика. Посилення ролі бюджету в формуванні та використанні фінансових ресурсів завжди пов’язано з удосконаленням системи економічних відносин. Вони є основою дослідження призначення і ролі бюджету.

Бюджет являє собою економічну форму перерозподільчих відносин, пов’язаних з відокремленням частини національного доходу в руках держави та її використання для суспільних потреб. За допомогою бюджету здійснюється перерозподіл національного доходу ( національного багатства ) між найважливішими сферами суспільного виробництва ( промисловістю, сільським господарством, транспортом, будівництвом і т.д. ), в межах галузей народного господарства, між сферами суспільної діяльності (виробничою і невиробничою сферами економіки), між регіонами країни та територіями. Область бюджетного розподілу займає центральне місце в складі державних органів, що визначило ключовим положення бюджету у порівнянні з іншими ланками фінансової системи. Як економічна категорія, бюджет відображає складні відносини з приводу руху централізованих грошових ресурсів, призначених для задоволення суспільних потреб.

1.2.Бюджетна система та місцеві бюджети.

Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.

Згідно Бюджетного кодексу бюджетна система України включає державний бюджет та місцеві бюджети. До місцевих бюджетів належать обласні, міські, районні, міст, селищ, сіл, районів у містах. Склад та структурна побудова бюджетної системи України відображена на схемі 1.

Схема 1.

Сукупність усіх бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, складає зведений бюджет, який використовується для аналізу і визначення засад державного регулювання економічним і соціальним розвитком України.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
 16  17  18 


Інші реферати на тему «Фінанси»: