Сторінка
3

Облік власного капіталу

Облік пайового капіталу

Пайовий капітал – це сукупність коштів фізичних і юридичних осіб, добровільно розміщених у товаристві для здійснення його фінансово-господарської діяльності.

Для обліку пайового капіталу, тобто вартості основних і оборотних запасів підприємства, по яких воно розпайоване (акціонерні товариства, приватні орендні підприємства тощо) призначено рахунок 41 “Пайовий капітал”. По кредиту відображається збільшення, а по дебету – зменшення пайового капіталу.

Цей рахунок також застосовується для обліку пайових внесків членів споживчого товариства, житлово-будівельного кооперативу, колективного сільськогосподарського підприємства, кредитної спілки та інших підприємств, передбачених засновницькими документами.

Колективні сільськогосподарські підприємства (КСП) на рахунку 41 обліковують не тільки вартість розпайованих частин майна, але й вартість тієї частини, яка залишилася не розпайованою, а також збільшення (зменшення) вартості майна у процесі діяльності підприємства.

Аналітичний облік по рахунку 41 ведеться за видами капіталу в окремих відомостях.

Типові проведення з обліку пайового капіталу:

п/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

1.

Відображено повернення пайових внесків

41

30, 31

2.

Пайові внески направлені на формування статутного капіталу

41

40

3.

Списано непокритий збиток за рахунок пайового капіталу

41

40

4.

Зменшення пайового капіталу за рахунок погашення заборгованості перед кредиторами

41

67

5.

Відображено формування пайового капіталу за рахунок внесків

10, 12, 14, 15, 20, 21, 28, 30, 31, 35

41

6.

Відображено розпайовану вартість майна у КСП

40

41

7.

Відображено формування пайового капіталу за рахунок додаткового капіталу

42

41

8.

Відображено формування пайового капіталу за рахунок використання прибутку

44

41

9.

Відображено формування пайового капіталу за рахунок погашення членом підприємства заборгованості підприємства за отриману продукцію (товари, послуги), отримані від цього учасника

63

41

10.

Відображено збільшення пайового капіталу за рахунок погашення учасником підприємства заборгованості підприємства за отриману продукцію (товари, послуги), отримані від цього учасника

63

41

11.

Відображено збільшення пайового капіталу за рахунок утримань із заробітної плати працівника підприємства

66

41

12.

Відображено збільшення пайового капіталу за рахунок зменшення заборгованості підприємства перед засновниками цього підприємства (реінвестування)

67

41

13.

Відображено збільшення пайового капіталу за рахунок погашення членом підприємства кредиторської заборгованості підприємства перед цим членом

68

41

Облік додаткового капіталу

Додатковий капітал являє собою інший капітал, вкладений учасниками товариства (емісійний дохід, тобто дохід отриманий від розміщення акцій власної емісії за цінами, які перевищують номінальну вартість) або одержаний у процесі господарської діяльності підприємства внаслідок до оцінки активів, безоплатного отримання необоротних активів, іншого додаткового капіталу. Для обліку цих сум у Плані рахунків передбачено рахунок 42 “Додатковий капітал”. По кредиту цього рахунку відображається збільшення додаткового капіталу, а по дебету – його зменшення.

Рахунок 42 “Додатковий капітал” має такі субрахунки:

· 421 “Емісійний дохід”

· 422 “Інший вкладений капітал”

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 


Інші реферати на тему «Фінанси»: