Сторінка
6

Соціально-психологічні детермінанти самоактуалізації фахівців дошкільної освіти

Результати вимірювання рівня самоактуалізації особистості представлені за середніми показниками вибірки в графічному зображенні на діаграмі 1.

Діаграма1

За методикою діагностики «Рейтинг ціннісно-потрібних орієнтацій колективу» ми отримали такі результати, які представлені за середніми показниками у таблиці (див. табл. 2).

Дослідження показало, що пріоритетними цінностями є такі як задоволеність у взаєминах із колегами і впевненість у благополуччі сім’ї. Актуальними цінностями є можливість самовдосконалення та самореалізації поза роботою, задоволеність взаєминами з керівництвом а також задоволення комфортністю праці. Цінностями, які не мають яскраво вираженого особистого значення є задоволеність статусом на роботі, ступінь співпадання особистих та службових інтересів, турбота про особисте здоров’я.

Самоактуалізація – це виявлення потенційних можливостей і особистісних якостей; включення у різні види діяльності; відстеження рівня сформованості ключової компетентності; аналіз і самоаналіз результатів діяльності; визначення шляхів самовдосконалення.

Вихователь - людина, в процесі росту формується духовно і фізично. Вихователь керує духовним зростанням вихованців, формує світогляд , інтереси, почуття, нахили моральні навички, звички, характер, наділяє їх моральними цінностями, готує до суспільного життя, творчої праці. Успіхи педагогічної праці, значною мірою зумовлені професійними здібностями та професійними знаннями, уміннями, навичками, тобто професійною підготовкою.

Творче ставлення педагогів до своєї професійної діяльності передбачає включення в педагогічну творчість, у розвиваючу педагогічну взаємодію, яка має на меті розвиток творчих здібностей дітей та педагога. Орієнтація післядипломної освіти на розвиток творчого потенціалу педагога вимагає формування у нього мотивів творчої діяльності через усвідомлення власної та загально педагогічної проблеми школи, стимулювання розвитку тих потреб, які сприяють його самореалізації через інноваційну та самоосвітню діяльність.

Для талановитих, самоактуалізованих педагогів дошкільників характерні такі ознаки: не мають прізвищ, а лише прізвиська; у їхніх робочих кабінетах усі експонати навчають; живуть роботою; уміють залучити дітей до реалізації своєї ідеї, захопити; мають багато девізів, які спонукають відчути радість пізнання; у них є свої гуртки дитячому садку; уміють радіти успіхам дітей; без новизни у них не буває жодного заняття; вражають глибиною розкриття теми, оригінальністю засобів впливу, високим рівнем розвитку інтелекту, умінням бачити в учнях творчий потенціал; беруть на себе роль каталізаторів думки; мають особливу стратегію сприйняття проблемних ситуацій і широкий спектр їх вирішень.

Можемо з впевненістю стверджувати, що навколо творчих вихователів зростають творчі особистості. Такі вихователі вміють бути авторитетним зразком, еталоном у плані творчих дій для вихованців, вони знають як знайти проблему, закріпити інтерес до неї дітей, визначити розмах дитячої фантазії, своєчасно оцінити творчий пошук на занятті і підібрати оптимальні завдання для розвитку.

Основою цілісної структури людської особистості є мотиваційна сфера з притаманною їй складною та ієрархічною будовою мотивів. Мотивація - це сукупність причин психологічного характеру, що пояснюють поведінку людини, її спрямованість і активність.

Отже, можна зробити такий висновок, що за останні роки до проблеми мотивації професійної діяльності почали звертатися все більше психологів. У численних працях дослідників вказується на тісний зв’язок мотивації праці і показників, що характеризують професійну ефективність працівників.

Емпіричне дослідження рівня самоактуалізації особистості показало, що педагоги здебільшого керуються в житті своїми особистими цілями, установками, і принципами. Також керуються цінностями притаманними самоактуалізуючій особистості. Вміють корегувати поведінку в різних життєвих ситуаціях, поважають себе за власну силу, приймають себе в супереч своїй слабкості. Недостатньо виражене творче спрямування, цілісне сприймання світу і людей.

Дослідження рейтингу ціннісно-потребнісних орієнтацій показало, що домінуючою тенденцією ціннісно-потребнісних орієнтацій досліджуваного контингенту є задоволеність у взаєминах із колегами і впевненість у благополуччі сім’ї; актуальними цінностями є можливість самовдосконалення та самореалізації поза роботою, задоволеність взаєминами з керівництвом а також задоволення комфортністю праці. Цінностями, які не мають яскраво вираженого особистого значення є задоволеність статусом на роботі, ступінь співпадання особистих та службових інтересів, турбота про особисте здоров’я.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: