Сторінка
8

Наукова організація праці студентів

Результати наукової праці студентів можуть висвітлюватися на сторінках періодичної преси університету, міста й області. Гласність не тільки затверджує в правильності обраного шляху, але й сприяє залученню в різноманітні форми наукової праці нових студентів.

Останнім часом став більше помітним і такий фактор наукової праці як позитивний її вплив на якість навчальної роботи. До закінчення університету багато студентів мають досвід дослідницької роботи, володіють методикою наукової праці. Такі студенти при захисті кваліфікаційних робіт рекомендуються в аспірантуру. Комплексний підхід до організації наукової праці студентів в університеті сприяє якісному виконанню соціального замовлення, дозволяє задовольнити потреба суспільства у висококваліфікованих педагогічних кадрах.

Наукова й навчальна робота студентів - це велика складна система, що виражається нескінченною розмаїтістю станів, відносин, зв'язків різних компонентів, які її складають. Щоб ця система була оптимальною й дійсно розвивалася, вона повинна бути раціональною мати необхідне науково-теоретичне обґрунтування й наукову організацію.

Нові завдання вищої школи, її безперервний розвиток пред'являють до навчального процесу зростаючі вимоги як у частині вдосконалювання його змісту, форм і методів, так і в частині його оптимальної організації й керування. Цілком обґрунтовано, що досить значні вимоги останнім часом стали пред'являтися до наукової організації навчального процесу й роботі студентів, завданням яких є створення певного, цілеспрямованого порядку побудови, функціонування й розвитку системи навчання у вищій школі.

Для навчального й наукового процесу вищої школи усе більше стає необхідним удосконалювання його організації на основі наукового аналізу, який охоплює всі його сторони.

Удосконалювання організації праці студентів вимагає встановлення найбільш сприятливих відносин між студентами й викладачами в їх навчальній і навчальній діяльності, забезпечення максимального успіху цієї діяльності у рішенні завдань по підготовці висококваліфікованих фахівців з найменшими матеріальними витратами. Перед науковою організацією роботи студентів відповідно ставиться завдання вишукування нових, найбільш результативних форм і методів діяльності з обґрунтованим застосуванням засобів, які інтенсифікують, навчання.

Щоб система навчального й наукового процесу дійсно була раціональною, у її організацію повинні бути закладені якості й засоби передбачення оптимальних шляхів її функціонування й розвитку, з обліком складних, що важко вирішуються ситуацій і протиріч і можливостей їхнього вирішення.

У навчальній і науковій діяльності студентів і викладачів, в умовах застосування нових засобів і методів навчання необхідним виявляється виявлення прихованих можливостей підвищення ефективності навчання й у той же час нещадна боротьба із втратами навчального часу через погану організацію навчального й наукового процесу й необґрунтованого застосування нових засобів і методів. Тому, найважливіша роль в науковій організації навчального процесу та самостійної роботи студентів, приділяється службі інформації, що характеризує стан системи навчального процесу, для відповідного впливу як на всю систему, так і на її компоненти.

Для навчального процесу вищої школи й організації роботи студентів характерні логічна й дидактична визначеність, тому для оптимального його функціонування необхідне чітке й обґрунтоване визначення завдань, вибір форм і засобів їхнього оптимального рішення, перевірка правильності рішення, встановлення шляхів удосконалювання системи.

Істотний інтерес для наукової організації навчального процесу представляє дидактичний експеримент, тісно пов'язаний з удосконалюванням форм, методів, засобів навчання, тому підготовка й проведення експерименту, а також оцінка його результатів є важливим завданням.

Визначальною особливістю системи навчального процесу й роботи студентів є їх суспільний зміст - організована діяльність колективу людей, що вирішують цілеспрямовані навчальні, наукові й практичні завдання. Рішення цих завдань вимагає від колективу навчального закладу й кожного його члена свідомості відповідальності перед державою й постійним розумінням того, що вся навчальна й наукова діяльність повинні бути оптимальними й безупинно вдосконалюватися.

Наукова організація навчального процесу вимагає дидактико-психологічного розгляду сутності навчання, встановлення строгої дисципліни навчальної діяльності студентів і в той же час надання їм широкої ініціативи в самостійній роботі.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: