Сторінка
2

Соціалістичний канон української культури

Отже, навчальна діяльність розвивається за схемою: викладач - студенти - викладач - студенти і т. д. Частину знань повідомляє викладач (читає коротко інформативний матеріал на 5-7 хв. по даній темі, а також оголошує план наступного семінарського заняття, а частину студенти здобувають самостійно, відповідаючи на поставлені питання чи вирішуючи проблемні завдання). Мною усі ці вимоги були дотримані.

- наочні методи достатньо важливі для навчаємих, це є візуальним сприймання дійсності. Ці методи повинні розвивати мислення навчаємих. Особливістю наочних методів навчання є те, що вони обов'язково пропонуються в тій або іншій мірі, сполучаючись зі словесними методами. На даному семінарському занятті я застосувала документальне кіно, репродукції з охарактеризованих картин, карти тощо.

практичні методи навчання охоплюють надто широкий діапазон різноманітних виглядів діяльності навчаємих. Під час проведення семінарського заняття були використані такі характерні прийоми для практичних методів навчання:

постановка завдання,

планування його виконання, оперативного стимулювання,

регулювання і контролю, аналізу підсумків практичної роботи,

виявлення причин недоліків, корегування навчання для повного досягнення мети.

тестування засвоєних знань студентів на комп'ютерах.

• індуктивні і дедуктивні методи навчання характеризують винятково важливу особливість методів - спроможність розкривати логіку руху змісту навчального матеріалу.

Для проведення семінарського заняття я користувалась суто дедуктивним методом. Дедуктивний метод сприяє швидкому проходженню навчального матеріалу по темі: «Соціалістичний канон української культури» активніше розвиває абстрактне мислення. Застосування його особливо корисно при вивченні теоретичного матеріалу, при вирішенні мистецтвознавчих питань, що вимагають виявлення аналізу з деяких більш загальних положень.

На даному семінарському занятті був застосований такий метод метод інтерактивного навчання, який називається коло ідей: метою технології є залучення всіх до обговорення проблеми.

Порядок проведення: я ставила дискусійне питання стосовно даної теми (наприклад: «Розкрити долю портретної соцреалістичної традиції на Україні») та запропоновувала обговорити дане питання у малих групах; після того як вичерпався час на обговорення, кожна група представляє всього один аспект проблеми, яку обговорювали; групи висловлюються по черзі, доки не буде вичерпано всі відповіді; під час обговорення теми на дошці складається список зазначених ідей; коли всі ідеї про вирішення проблеми висловлені, можна звернутись до розгляду проблеми в цілому. Потім підбивались підсумки.

Підбиття підсумків заняття (до 5 хв.)

Наприкінці заняття студенти :

 пояснюють значення термінів «соцреалістичний канон, еволюція культури, мілітаризм, революційна романтика, архетипи і т. д»;

наводять приклади на поставлені їм питання, що стосується даної теми семінарського заняття (основні питання з даної теми, характеристика епохи тощо);

усвідомлюють, що собою являє соціалістичний канон української культури.

Мотивація діяльності групи і окремих студентів, оцінювання їхньої роботи.

Дане семінарське заняття передбачає самостійну роботу студентів над заданим матеріалом (пошук інформації, створення презентацій). Самостійна робота, як будь-яка форма навчально-пізнавальної активності студентів, - це, перш за все, діяльність особистості. І діяльність, і особистість - категорії психологічні. Отже, правила і закони організації самостійної роботи - перш за все психологічні. Найбільш дієвою формою управління психологічною структурою діяльності людини на сьогодні вважається психолого-педагогічний моніторинг.

До основних критеріїв якого відноситься:

- якість набутих знань та навичок;

- вміння застосовувати знання для вирішення виробничих ситуацій;

- рівень мотивації навчання студентів.

Звичайно, що евристичний і методичний потенціал такого підходу може, на мою думку, позитивно проявити себе і при побудові навчально-пізнавальної діяльності студентів.

На даному семінарському занятті було:

- налагоджено систему поточного комплексного діагностування рівнів розвитку та якісних особливостей мотивації;

- підібрано для кожного студента індивідуальні проблемно-пошукові завдання, які він може вирішувати самостійно.

Повідомлення домашнього завдання (2-3 хв.)

Студенти мають самостійно підготувати матеріал до наступного лекційного заняття на тему " Основні риси тоталітарної культури " (за працею Г. Гюнтера “Тоталитарное государство как синтез искусств”.

План лекційного заняття на 01.03.2012 р. на тему: " Основні риси тоталітарної культури ".

Поняття тоталітаризму

1.2.Історико-цивілізаційні передумови тоталітаризму

1.3. Доктрина тоталітаризму: тоталітарна держава як синтез мистецтва.

1.4.Різні трактування тоталітаризму

2. Історичні прояви тоталітаризму

2.1.Аналіз тоталітаризму: німецький радянський тоталітаризм

2.3.Вплив тоталітаризму на культуру України

Семінарське заняття на тему: «Соціалістичний канон української культури» є формою організації навчання, що дозволяє ефективно формувати вміння студентів самостійно опрацювати матеріал з даної дисципліни.

Важливе значення в підвищенні ефективності семінарського заняття має технологія його проведення. Звичайно семінарське заняття починається зі вступного слова викладача (оголошення теми, розкриття її актуальності, ознайомлення з планом).

Обговорення питань плану цього заняття може починатися з раніше запланованого повідомлення студента або з його вільного виступу (доповіді).

Після першого повідомлення чи виступу викликаного викладачем студента в обговоренні питання, брали участь усі бажаючі. При цьому їм дозволялось користуватись конспектами, підручниками, будь-якими літературними джерелами.

На семінарі потрібно було стежити за тим, була створена атмосфера доброзичливості та взаємної довіри, вільного обміну думками, співробітництва та співдружності.

Активізація навчально-пізнавальної діяльності студентів на цьому семінарі залежить від вільного вибору опонентів, створення проблемних ситуацій, розгортання мікродискусій.

Завершується семінарське заняття підбиттям підсумків обговорення теми, оцінюванням навчальних досягнень студентів.

Размещено на Allbest.ru

Перейти на сторінку номер:
 1  2 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: