Сторінка
6

Концепція морального виховання в початковій школі

2) складається образне розуміння дійсності, що наближує хлопчиків та дівчаток до реалістичного відтворення своїх переживань у малюнках, піснях, танцях тощо.

Музичні вистави стають добрими помічниками у вихованні у дітей почуттів, якщо їх спонукати до виконання пісень, таночків.

Початковою школою формування естетичних почуттів дитини є природа. Які красиві ліс або парк у будь – яку пору року. Шукайте з дітьми казкові, красиві хмаринки на небі; покажіть їй, як заходить сонце; знайдіть можливість показати схід сонця, народження дня. Домовтеся про це з дитиною наперед, щоб вона чекала цього моменту. Відчуття причетності до краси надовго залишиться в пам'яті дитини, збагатить її духовно.

Прищеплення дитині любові до знань і рідної мови в процесі морального виховання в початковій школі

Якщо дитину з перших місяців життя зацікавлювати книжками, казками, малюнками, картинками, віршами, – це сприятиме зростанню у неї любові чи жадоби до знань, зробить її комунікабельною. Дитина швидше оволодіває культурою рідної мови, починає розуміти і цінувати її красу.

Виховуйте своїх дітей рідною мовою, бо тільки вона принесе їм найбільше духовних цінностей. І пам'ятайте, що діти вважатимуть рідною мовою тільки ту мову, яка панує в родині. Якщо батьки соромляться своєї рідної мови, будуть її все життя соромитися і їхні діти, а це гріх супроти дітей і своєї нації.

Пильнуйте, щоб діти ваші читали книжки, написані тільки літературною мовою. Не забувайте, що дитина вважатиме лише ту мову рідною, якою говоритиме перші 5 років свого життя.

У сім'ї обов'язково має бути бібліотечка з найкращих творів рідно мовних письменників, а також мають бути й рідно мовні періодичні видання, дитячі книжки. До того ж, батьки повинні завжди пам'ятати, що найголовніший учитель рідної мови для своїх дітей – то вони самі.

Прищеплення та формування у дитини любові до рідної землі

Формування любові до рідного краю органічно пов'язано з минулим, сучасним та майбутнім держави. Осмислення цієї істини відбувається разом із підростанням дитини, розширенням її світогляду та уявлень про рідну землю та її людей.

Саме життя змушує маленького громадянина цікавитися подіями сучасності, які так чи інакше пов'язані з минулим і спрямовані у майбутнє. Розповіді близьких та рідних людей пробуджують у дитини повагу до своїх предків, які захищали свою землю від загарбників, обробляли та прикрашали її, залишили у спадок.

Прогулянки з дорослими надовго залишаються в пам'яті дітей. Особливо запам'ятовуються улюблені місця в різні пори року – діти спостерігають за змінами, глибоко відчувають красу природи. Щоб дитина помітила ці зміни, навчилася порівнювати, аналізувати тощо, – дорослі повинні:

1) передати дитині своє емоційне ставлення до природи;

2) виховати в ній спостережливість.

Розуміти і любити природу рідного краю дитина починає під впливом дорослих. Разом з дорослими дитина може навчитися захоплюватися і милуватися поетичними образами природи, різноманітністю її форм, кольорів, звуків. Треба вчити дитину вдивлятися, вслуховуватися, дивитись і бачити.

Гуманність і моральність дитини в початковій школі

При правильному вихованні діти дошкільного віку здатні сприймати складні стосунки між людьми. З віком вони стають більш спостережливими, об'єктивними і чіткими в оцінці поведінки інших. Вони здатні вже до узагальнення етичних уявлень. Тому робота батьків та вихователів по формуванню у дітей гуманного ставлення до людей, до всього живого повинна бути цілеспрямованою і систематичною.

Аналіз і порівнювання відповідей дітей свідчать, що у дітей, з якими не проводилося серйозної виховної роботи, етичне уявлення недостатньо вірне чи відсутнє зовсім. Шлях від формування у дітей знань про хороше до їхньої правильної поведінки є дуже складним і повинен супроводжуватися постійною копіткою роботою дорослих над розвитком як етичних норм поведінки, так і моральної свідомості дітей.

Дитина досягла шкільного віку.

Аналізуючи вік дитини від б-ти до 7-ми років, можна підвести деякі підсумки, – дитина вже багато що вміє і знає, а саме:

1) володіє рідною мовою;

2) має досвід спілкування з дорослими і дітьми;

3) з великим бажанням чекає того моменту, коли стане школярем; охоче розповідає про важливі учнівські обов'язки і свою готовність їх виконувати;

4) привчена до самообслуговування;

5) володіє певною сумою знань та вмінь: – знає алфавіт;

– вміє виконувати нескладні арифметичні дії;

– має навички малювання тощо.

Що має вміти і знати дитина по завершенні 7-го року життя:

1) усвідомлювати користь фізичних вправ та загартовувальних процедур;

2) усвідомлювати основні гігієнічні вимоги щодо здорового та безпечного відпочинку: правила поведінки на воді, у лісі, полі, на льоду; знати про небезпеку: отруєнь шкідливими грибами, ягодами, рослинами; від укусів отруйних комах, змій, хворих тварин;

3) вміти швидко орієнтуватися у просторі; долати різні перешкоди;

4) влучно кидати предмети у ціль;

5) кататися на велосипеді, санках, ковзанах, ходити на лижах і спускатися з гірки; плавати довільним способом до 12 – 15 м;

6) гратися в ігри спортивного характеру: бадмінтон, городки, настільний теніс, баскетбол, хокей та футбол тощо;

7) знати про походження свого прізвища, імені; про історію свого роду, його традиції; складати родовідне деревце;

8) знати про житло, догляд за ним, правила безпеки у користуванні електроприладами, газом, водою;

9) виявляти суспільні інтереси, норми громадянської поведінки щодо державних символів і свят;

10) знати про характерні географічні та історичні особливості своєї держави;

11) усвідомлювати значення миру, виявляти прагнення миролюбства;

12) проявляти інтерес до трудової діяльності дорослих, знати про її соціальне і моральне значення;

13) володіти елементарними вміннями організації самостійної діяльності, її планування, обговорення зробленого, самоконтролю;

14) мати уявлення про способи протипожежної безпеки, безпеку дорожнього руху й поводження на вулиці, про безпеку праці;

15) дотримуватися відповідних правил поведінки в спеціально створених ситуаціях;

16) вміти користуватися послугами бібліотеки, магазину, пошти, перукарні тощо.

Опрацювавши дану проблему, яка містила в собі "Концепцію морального виховання в початковій школі" ми дійшли висновків, що у процесі формування всебічно розвиненої особистості чільне місце належить моральному вихованню.

Отже, моральне виховання — виховна діяльність школи і сім'ї, метою якої є формування стійких моральних якостей, потреб, почуттів, навичок і звичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі, участь у практичній діяльності.

Ми дізналися, що методологічною засадою морального виховання є етика — наука про мораль, природу, структуру та особливості походження й розвитку моральних норм і відповідних відносин між людьми в суспільстві.

Ми з’ясували, що у моральному вихованні слід спиратися на гуманістичну ідею, за якою людині від природи притаманне прагнення до добра, правди і краси.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: