Сторінка
3

Ісламська традиція виховання

При правильному психологічному вихованні дитя стає невразливим до ненависті, заздрості або неприязні і позбавляється відчуття страху перед ким-небудь, окрім аллаха Всевишнього. Він задоволений волею свого Панове і постійно бажає здобути Його благословення. У нім немає ненависті, заздрості або неприязні.

6. Соціальний. Завдання цього аспекту - привчити дитяти дотримувати суспільні норми поведінки. Одним з його основоположних принципів є неухильне дотримання важливим правилам людського гуртожитку. Необхідно з раннього дитинства формувати в дитяті уміння і навики встановлення соціальних контактів і зв'язків. При цьому потрібно орієнтуватися на модель поведінки, запропоновану Пророком Мухаммадом: ".поддерживай стосунки з тим, хто пориває їх з тобою, давай тому, хто відмовляє тобі, і прощай тому, хто гнобив тебе".

7. Половою. Цей вид виховання має на увазі освіта дитяти в питаннях підлоги. Він включає роз'яснення суті взаємин між підлогами, інстинкту продовження роду і інших питань, пов'язаних з браком.

Судячи по аятам Корану і хадисам Пророка, батькам і вихователям можна відверто говорити з дітьми про питання, пов'язані із статевим життям. Мета статевого виховання - перш за все фізичне і моральне здоров'я дитяти, а також його освіта в області дозволеного і забороненого в цій сфері людського життя.

Такі основні традиції ісламського виховання, і досвід мусульманських країн переконливо показує його благотворність і ефективність.

Виховання і навчання дітей в ісламській традиції

Найефективніший спосіб виховання, за ісламською традицією, це бути людиною для наслідування. Не залежно від того хочемо ми того чи ні, діти вчаться поводитися в життя спостерігаючи за нами. Навіть відсутній батько - модель для наслідування. Так, хлопчик, що виріс в сім'ї яку кинув отець, можливо, вчинить аналогічно зі своїми дітьми. Кожного разу при спілкуванні з дітьми, ми учимо їх, не залежно від нашого наміру робити це чи ні [10, 9].

Таким чином, необхідно проаналізувати, то як ми поводимося з дитям, що б отримати бажаний результат.

Негативні поведінка і думки приводять до появи у дітей негативних якостей. Термін позитивна і негативна підтримка, популярний в сучасній психології. Але цей термін затверджувався в Коране і в діях і словах Пророка Мухаммеда (та благословить його аллах і вітає) 1400 років тому.

Маленькі діти, вважається в ісламі, в основному хороші. До того ж вони хочуть порадувати своїх батьків. Коли ви хвалите їх за їх хорошу поведінку говоримо, що Тато і Мама задоволені їх діями, ви використовуєте позитивну підтримку. На жаль багато батьків ігнорують хороші вчинки своїх дітей і звертають увагу тільки на погані вчинки.

Наведемо приклад.

Іман 3 року і у неї є молодший брат Самір, якому 1 рік. Вона дістає свої кубики і зачинає грати, ну і звичайно ж Самір повзе до неї щоб прийняти участь. Вона дає йому червоний кубик і продовжує будувати башту. Саміру набридло 1 кубик і він намагається узяти ще один. І тим самим він рушить башту. Іман реагує із злістю, забирає всі кубики і говорить братові, що він не може забрати жодного кубика. Її мама чує її, і із злістю кричить на неї "Іман, ти погана дівчинка, ти не ділишся кубиками. Дай йому декілька"

Іман зробила 2 дії по відношенню до брата:

1. Вона дає йому кубик

2. Вона бере кубик назад

Але мама відмітила тільки погану дію! Це учить Іман тому, що якщо вона хоче привернути увагу матери, то вона НЕ повинна ділитися.

Як ще могла повісті себе мама? Якби вона похвалила Іман за першу дію коли вона поділилася кубиком ("Іман, яка ти хороша сестра. Я така рада бачити як ти ділишся з братом"), тоді Іман запам'ятала б, що здійснення цього "хорошого" привернуло увагу мами. Коли її брат зіб'є кубики, можливо, її першою реакцією буде відняти всі кубики, але якщо її мама заспокоїть її і підбадьорить її на нову спробу, ("Про Іман, це погано що брат зруйнував твої кубики. Він намагався пограти з тобою, але він ще малий що б будувати башти. Чом би тобі не побудувати маленьку башточку що б він грав з нею, і тоді ти зможеш побудувати велику для себе) тоді, можливо, вона з радістю дасть йому більше кубиків. Вона захоче поділитися кубиками наступного разу, оскільки цю дію привабила увага її мами.

Щепити любов до релігії, по ісламських традиціях, треба якомога раніше, адже молитися можна скрізь, де є чисте місце. Дуже поважно дохідливо пояснити дитяті про існування Єдиного Творця і поклонятися Йому. Доленосного при вихованні маляти навчити його здійснювати п'ятикратні моления. При цьому треба зробити так, щоб виконання норм релігії не перетворилося на тягар, а стало добровільного і приємного виконання обрядів. Значущим елементом є навчити малят читати молитву перед сном і уранці, до і після їди. Навчити дітей бути вдячними до батьків, до Творця Всевишнього.

Одним з найбільш важливих аспектів мусульманського виховання дітей, є пояснення ним того що аллах також задоволений їх діями. Якщо ви говорите що те, що вони зробили робить вас і аллаха задоволеними, тоді дитя зачинає асоціювати хорошу поведінку з дією ради достатку аллаха, що є основою дії Мусліма .

Згідно ісламської традиції, дитя здійснює гріхи прощається аллахом і якщо він вмирає, то відправляється в Рай. Ця милість аллаха повинна вести нас, також як ми ведемо наших дітей. Вважається, що немає необхідності страхати дітей аллахом або устрашати їх Пеклом. На ділі такий підхід веде до зворотного результату. Негативна дія і покарання примушує дитяти бояться всього що зв'язно з релігією. Він або вона росте думаючи що релігія це те, що утримує його від насолоди життям.

Педагоги ісламу радять: «Коли ви говорите з дітьми дванадцятирічного віку, робіть упор на властивості аллаха, які дадуть йому безпеку і упевненість, оскільки в процесі дорослішання він стикається з лякаючими і невідомими проблемами. Йому необхідне усвідомлення багатьох дарів аллаха дані йому для допомоги в його житті. Також він потребує розуміння того, які дії сподобаються аллаху, а за яких він понесе покарання».

Дуже часто доводиться спостерігати, як батьки намагаються зачати розмову з дітьми про Іслам, вони сосредотачиваются на 5 стовпах. Вони учать як здійснювати намаз, і учать їх коротким Коранічеським сурам. Це безумовно поважно, але не треба забувати, що Іслам всеосяжний шлях життя. Про це ви повинні говорити і вашому дитяті. Коли отець відправляється на роботу, то мама може сказати "До побачення" або "Ассаламу алейкум" що означає "хай мир аллаха з тобою". Коли вона і її маленьке дитя зачинають робити що - те разом, вона може згадати, що отець робить те що аллах говорить робити хорошому отцеві - працювати, піклуватися про сім'ю. Вона також може згадати, також як і отець, що вона старається для достатку аллаха допомагаючи дитяті і сім'ї. Коли дитя допомагає прибирати із столу, мати може згадати що аллах задоволений тими дітьми хто допомагає своїм батькам. Така згадка не має на увазі і не пропонує давати цілі лекції про Іслам. Ніяке дитя не захоче сидіти довго слухаючи лекцію про що б то не було. Ефективним навчанням є короткі репліки або історії які указують на Ісламську суть дії. Коли батьку виплачують закят (щорічне податок) вони повинні сказати про це подіта. Коли вони відвідують хворих, то необхідно процитувати аят з Корану або хадис (історію про Пророка Мухаммеді с.а.с.) які розповідає про те що ця дія подобається аллаху. Якщо дитя вибирає той або інший вчинок, то батьки повинні нагадати про те який шлях буде до вподоби аллаху.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: