Сторінка
4

Управління фінансами неприбуткових організацій

Іншим важливим напрямом повинно стати розширення господарської діяльності непри­буткових організацій. На думку експертів Світового банку, збільшення доходів від власної діяльності, що не обкладаються податком на прибуток, у перехідній економіці стає найбільш ефективною підтримкою НПО. Проте введення норми щодо пільгового оподаткування або повного звільнення доходів неприбуткових організацій від госпо­дарських операцій повинно носити перехідний характер з метою запобігання розширенню тіньового сектора економіки та створення умов для корупції.

Вкрай необхідним для розширення діяльності НПО залишається реформування чинно­го законодавства. Чисельні зміни, внесені останнім часом, закріпили ситуацію надзвичай­ної обмеженості ресурсної бази для функціонування неприбуткових організацій, вони ніяк не стимулюють надання спонсорської допомоги від державних, комерційних струк­тур і приватних осіб. Такий підхід унеможливлює виконання некомерційними уста­новами задекларованих цілей та зумовлює недовіру, незадоволення реальних і ­по­тенційних спон­со­рів. Актуальною залишається й проблема усталеності українського законодавства. Безліч змін, прийнятих останнім часом, аж ніяк не сприяють зростанню інтересу донорів до фінансування НПО за умови стратегічного фінансового планування на багатьох підприємствах.

Отже, сьогодні в Україні відсутня ефективна податкова політика, яка враховувала б неприбутковий характер діяльності НПО та вдало використовувала у досягненні соціальної та суспільної користі.

Вагомою залишається й проблема низької поінформованості недержавних некомер­ційних установ щодо суспільно затребуваної діяльності. Тому актуальним є створення системи соціального замовлення та конкурсний розподіл коштів на виконання такої діяльності. Гідним у цьому випадку є вивчення досвіду країн, які вміло використовують потенціал третього сектора, наприклад соціальні служби Німеччини, які доручають виконання соціальних завдань державним структурам лише за відсутності некомерційної організації, яка здатна їх вирішити.

Таким чином, сьогодні в Україні можна говорити про низький рівень вирішення проблеми формування фондів для НПО. Акумулювання коштів часто перетворюється на основне завдання неприбуткових організацій, а іноді й заступає основну мету, задля якої створена організація.

Література:

1. Ткачук А.Ф. Законодавче регулювання діяльності неприбуткових організацій: світовий досвід та рекомендації для України. – К., 2000. – 36 с.

2. Господарський кодекс України від 16.01.2003 № 436-ІV // Голос України. – 2003. – 14 березня. – № 49–50.

3. Щодо мобілізації коштів до бюджету: Лист ДПА від 04.11.2002 № 16966/7/15-2317.

4. Винников О Дослідження податкового законодавства України щодо НДО // Пріо­ритети. – 2003. – № 7 (13).

5. Білецький В.С. Громадські організації та їх роль у житті суспільства // Схід. – 1997. – № 7. – С.16–19.

6. Третій сектор і законодавча влада: перспективи співпраці // Матеріали „круглого столу”. – К., 2001. – 36 с.

7. Третій сектор в Україні: проблеми становлення / М.Ф. Шевченко, В.А. Головенько, Ю.М. Галустян та ін. – К., 2001. – 173 с.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: