Сторінка
5

Виховання моральних якостей у старших дошкільників

Етичний розвиток дитини, формування її моральних уявлень пов’язані з розвитком емоційної сфери дошкільника. Особливість моральної регуляції поведінки включає вимоги до людини самій оцінити свої дії і відповідним чином направляти свою поведінку. Почуття дітей найбільш інтенсивно розвиваються в старшому дошкільному віці. Моральні якості формуються у дітей в процесі взаємин їх з дорослими та однолітками. Саме тому батьки та педагоги використовують ситуації, в яких дитина може дати оцінку власним діям. Дорослі спонукають оцінювати вчинок, наприклад, такими фразами: «Кому ти допомагав сьогодні?», «Що ти робиш для того, щоб підняти мамі настрій?».

Але для того, щоб моральні звички стали нормою, важливо створити оптимальні умови для тренування дитини виявляти необхідні моральні якості. А моделювання людських взаємин в ігровій формі створює необхідність контакту з однолітками, в результаті чого виникає «Дитяче суспільство», яке є передумовою для розвитку моральності, адже для успішної взаємодії один з одним діти будують свої відносини на основі моральних норм.

Значення гри (зокрема сюжетно-рольової) неоціненне для морального формування особистості дошкільника, яке відбувається при виконанні правил в сюжетно-рольових відносинах і при спілкуванні з однолітками у реальних стосунках з приводу гри.

Суть процесу виховання моральних якостей полягає у взаємодії вихователя і дитини з метою прилучення її до моральних цінностей суспільства, формування морального досвіду, виховання морально-вольових якостей особистості, мотивів поведінки. Процес морального виховання – важливий компонент цілісного педагогічного процесу дитячого садка.

В організації процесу морального виховання необхідно враховувати характерні для віку дітей потреби та інтереси. Схильність дошкільників до засвоєння моральних якостей може лишитись нереалізованою, якщо дорослий не допоможе проникнути у зміст моральних якостей і не вкаже на конкретні способи їх виконання.

В вихованні моральних якостей провідне місце займають сюжетно-рольові ігри. Вони є дуже важливими для розвитку дитини, для її виховання як морального і відповідального члена людського суспільства, для подальшого розвитку дитини і формування навичок її поведінки у соціумі.

Сюжетно-рольові ігри, спрямовані на формування етичних уявлень дитини (зокрема вміння співчувати, бачити взаємозв’язок своєї поведінки з реакцією навколишніх і нести за нього відповідальність), є дуже важливими для розвитку дитини, для її виховання як морального і відповідального члена людського суспільства, для подальшого розвитку дитини і формування навичок її поведінки у соціумі.

Констатувальний експеримент

Для виявлення рівнів вихованості моральних якостей був проведений констатувальний експеримент. Базою дослідження був дошкільний навчальний заклад «Теремок» м. Лохвиці у старшій групі. У експерименті брали участь 20 дітей, віком 5–6 років. Діти були розділені на підгрупи по 10 чоловік.

Мета: експериментально дослідити та обґрунтувати рівні вихованості моральних якостей дітей старшого дошкільного віку за наступними показниками: шанобливе ставлення та повага до батьків, чуйність, справедливість, взаємодопомога.

У процесі дослідження були впровадженні наступні методи: спостереження, бесіда, педагогічний експеримент (констатувальний, формувальний, контрольний).

Ми встановили шкалу оцінювання показників.

6 балів – повне проявлення показника.

3 бали – не досить повне проявлення показника.

1 бал – погане проявлення показника.

Також було встановлено такі рівні вихованості моральних якостей старших дошкільників:

Високий рівень

Середній рівень

Низький рівень

Дамо їм повну характеристеку.

До високого рівня відноситься діти, які шанобливо та з повагою відносяться до батьків, проявляють чуйність, справедливість, взаємодопомогу один до одного.

До середнього рівня відносяться діти, які в недостатньої мірі шанобливо відносяться до батьків, проявляють в недостатньої мірі чуйність, справедливість, взаємодопомогу один одному.

До низького рівня відносяться діти, які епізодично шанобливо відносяться до батьків, епізодично проявляють чуйність, справедливість, взаємодопомогу один одному.

Для виявлення рівня вихованості моральних якостей дітей старшого віку були розроблені такі питання:

1. Як часто ти допомагаєш батькам?

2. Як ти ставишся до менших братів, сестер?

3. Як ти ставишся до своїх товаришів?

4. Як ти ставишся до бабусі та дідуся?

5. Яким чином ти покращуєш настрій своїх батьків?

6. Як ти вважаєш, чому треба поважати старших?

7. Які вірші про матір або тата ти знаєш?

Слід зазначити, що запитання були задані під час індивідуальної бесіди з кожною дитиною.

Результати констатувального експерименту

Рівень

І підгрупа

ІІ підгрупа

Кількість дітей

%

Кількість дітей

%

Високий

3

30%

2

20%

Середній

4

40%

4

40%

Низький

3

30%

4

40%

В результаті проведення констатувального експерименту можна зробити такий висновок, що низький рівень моральної вихованості у 1 підгрупі дітей мають три дитини: Микита К., Ліля А., Даша С. Це 30% від загальної кількості дітей.

Середній рівень мають четверо дітей: Артем С., Свєта Г., Ігор І., Олена М. Що становить 40% від загальної кількості.

А високий рівень у 1 підгрупі мають троє дітей: Максим П.,Марина Ф., Саша Д. Це 30% від загальної кількості.

А результати констатувального експерименту у 2 підгрупі дітей мають наступний вигляд.

З низьким рівнем четверо дітей: Карина Д., Олеся З., Катя М., Ігор Р Це 40% від загальної кількості дітей.

Середній рівень мають також четверо дітей: Михайло О., Ірина А., Марія К., Олена К Це 40% від загальної кількості дітей.

А з високим рівнем у 2 підгрупі лише дві дитини: Олег М., Денис Т Що означає 20% від загальної кількості.

Таким чином ми бачимо, що у другій підгрупі з низьким рівнем дітей більше. Тому саме ця група була обрана як експериментальна.

Формувальний експеримент

Діти відображають у сюжетно-рольовій грі предметну трудову діяльність дорослих (приготування їжі, ремонт квартири), стосунки між людьми, суспільну сутність їхньої діяльності (“лікар” уважно вислуховує своїх “пацієнтів”, призначає “лікування”). Конкретні взаємини між персонажами гри можуть бути різними: співпраця, взаємодопомога, турбота одне про одного. Іноді вони проявляють ворожість, грубість, жорстокість, що залежить від конкретних соціальних умов життя і виховання дитини. Одні й ті самі сюжети можуть мати різне смислове наповнення. ДІти спершу зосереджуються на сюжетах, які відображають предметну діяльність дорослих, невдовзі починають відтворювати стосунки людей, а ще через деякий час — суспільні відносини між ними. Це виявляється навіть у характері їхніх суперечок. Старші дошкільники чітко дотримуються обумовлених роллю правил, бурхливо реагують на їх порушення.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: