Сторінка
5

Гурткова робота у початкових класах у системі трудового навчання і виховання

Гурткова робота - організація та планування

Праця та людина невіддільні одне від одного. У період перебудови загальноосвітньої школи не тільки розгорнулися пошуки нових методів і прийомів навчання й виховання школярів, а й переглядаються вимоги щодо традиційних.

По-новому слід підійти і до гурткової роботи у початковій школі. Адже не секрет, що педагогічна громадськість відвернулась від цих питань. Більшість вчителів прагнули "тихого життя", вважавши таку роботу зайвою, непотрібною у молодших класах. Доцільні на їх думку масові заходи, прогулянки, усякі урочистості.

За правильної постановки гурткової роботи значно зростає пізнавальна пошукова і творча активність учнів, вищим стає рівень їхнього психолого-педагогічного розвитку та вихованості.

Щоб гурткова робота мала суспільно-корисне спрямування, щоб учням було цікаво працювати потрібно заздалегідь врахувати їх потреби, можливості тощо. З цією метою варто провести серед учнів анкетування. Питання анкети можуть звучати таким чином:

1) Якщо у тебе є вільна хвилинка ти любиш:

вишивати;

в’язати спицями;

в’язати гачком;

конструювати і моделювати;

виготовляти сувеніри з різних матеріалів (картон, природні матеріали, текстильні матеріали);

шити;

2) Тобі найбільш подобається працювати з:

тканиною, нитками, хутром;

папером та картоном;

з дерев’яними та залізними предметами;

з різними природними матеріалами;

з пластиліном, глиною;

3)Що ти хотів би зробити із вибраного матеріалу?

пошити одяг для ляльки;

згачкувати прикрасу для свого одягу;

згачкувати обємну іграшку;

виготовити аплікацію, панно;

і свій варіант.

4)Скільки часу ти приділив би улюбленій справі?

по півгодини кожен день;

по годині через день;

декілька годин, 2 -3 рази на тиждень.

Анкета, яка була нами проведена дала нам змогу визначити, що найбільше цікавить дітей, який вид роботи їм подобається. А це, в свою чергу дає можливість добре спланувати роботу, вибрати відповідно тематику, матеріал, тощо.

Плануючи роботу гуртка на рік вчитель враховує шкільні умови і можливості, в деякій мірі національні традиції в розробці і оформленні виробів, від наявного матеріалу.

План гуртка повинен включати теоретичну і практичну роботу. На першому занятті вчитель повинен ознайомити з ним учнів. Це дасть змогу учням вибрати те, що їх найбільше приваблює. План, складений при активній участі гуртківців, буде найбільш реальним, так він стане справою кожного з них. При обговоренні проекту плану з членами гуртка враховуються їх пропозиції і побажання. Це дає можливість гуртківцям самим організувати життя гуртка, відчувати відповідальність за нього.

На основі річного плану роботи гуртка керівник розробляє план окремих занять. У процесі підготовки до кожного заняття, він продумує зміст роботи гуртківців, вибирає необхідні інструменти, матеріали, а в окремих літературу. Інколи в процесі роботи виникає необхідність змінити зміст того чи іншого заняття скоротити чи збільшити об’єм матеріалу з будь-якої теми, чи навіть увести нову тему, до якої у членів гуртка виник підвищений інтерес. При активній і цілеспрямованій роботі такі зміни в плані цілком можливі і доступні. Необхідно лиш фіксувати ці зміни, періодично аналізуючи і оцінюючи хід виконання планом навчально-виховної роботи, відповідно з внесеними змінами з попередньою роботою.

В плані повинні передбачатися бесіди, розповіді, перелік основних практичних занять, заключні заняття по темі, а також екскурсії на виставку декоративно-прикладного мистецтва, на виробництво, в художні учбові заклади.

Заняття гуртка проводиться у просторому світлому приміщенні, що відповідає санітарно-гігієнічним нормам. Красиво оформлене навчальне приміщення, чистота і порядок у ньому, правильно організоване робоче місце має велике виховне значення. Усе це дисциплінує дитину, сприяє підвищенню культури їх праці і творчої активності. Навчальне обладнання кабінету включає комплект меблів, інструменти і пристосування, що необхідні для організації заняття, зберігання і показ наочних посібників.

Гурткові заняття мають багато спільного з уроками в школі. Є чимало відмінних особливостей, які зумовлені різною кінцевою метою і змістом. Неоднорідним складом, добровільністю вибору ними видів занять, варіантністю змісту діяльності, відсутністю стимулюючого поточного і періодичного контролю. Починаючи з першого заняття, вчитель ставить перед собою мету виявляти індивідуальні особливості гуртківців, їх інтереси і нахили. Мотиви, що привели їх у гурток і спонукають їх займатися в ньому постійно. Для стимулюванні учнів позитивного відношення до занять в гуртку, керівником застосовуються різні методи і прийоми. Зокрема, цікаві розповіді, практичні застосування своїх іграшок.

На заняттях завжди є можливість виділити дітей, які працюють і акуратно, бережливо відносяться до інструментів, економно витрачають матеріал, вміють оригінально оформити виріб.

Пояснення нового матеріалу гуртківцям під час занять відбувається різноманітними способами. Швидше всього інформація подається в ході вступної бесіди з мобілізацією і систематизацією попередньо набутих знань, демонструючи наочні посібники моделі, пояснюючи і показуючи прийоми і способи виконання практичних дій чи застосування інструментів.

На кожному занятті вчитель вибирає методи навчання, методичні прийоми з урахуванням знань і практичних навичок, які отримали учні на попередніх заняттях гуртка. А звідси-методика роботи гуртка на початку навчального року відрізняється від тієї, яку застосовують в кінці року. Постійно розвивається інтерес учнів до занять і вчитель намагається вибрати таку форму їх проведення при якій надається учням можливість самостійно, творчо підходити до створення вибору за зразком чи у створенні своїх зразків. Вони залучають до пошуку нових форм, проявляють фантазію в оформленні сувенірів.

Надаючи дітям якомога більше самостійності, вчитель спрямовує їх на творчу діяльність, а це сприяє розвитку в них творчих здібностей, художній смак інтересів, формує вміння та навики учнів у трудовій діяльності.

Особливий інтерес у гуртківців викликають екскурсії в музеї чи на виставки декоративно-прикладного мистецтва. Відвідуючи виставки декоративно-прикладного мистецтва, учні мають можливість ознайомитися з роботами майстрів, що виконані на основі кращих художніх традицій народного мистецтва.

Пояснення теоретичного матеріалу і практичних завдань супроводжується демонстрацією різного роду наочним матеріалом. Демонстрація послідовності виконання вчителем конкретного завдання дає найбільш повне уявлення про процес роботи над виробом, про його зовнішній вигляд, форму, оформлення.

Невід’ємною частиною цієї роботи є наявність технологічних карток щодо конкретного виробу. Вчитель заготовляє їх до кожного виробу згідно плану гуртка.

Виходячи з результатів проведених анкетувань та бесід з учнями, нами розроблено план роботи гуртка.

Планування роботи гуртка "Чарівний клубок"

п/п

Тема заняття

Мета заняття

Обладнання та методи забезпечення

Кількість годин

 

Вступне заняття

Провести запис учнів. Ознайомити їх ї планом на рік. Продемонструвати зразки робіт. Провести інструктаж, щодо правил поведінки учнів під час занять.

Інструменти, матеріали та пристрої необхідні для роботи. Стенд з роботами гуртківців.

4

 

Історія виникнення гачкування

Ознайомлення учнів з історією гачкування, пряжею, різними видами гачків. Формувати риси характеру, як старанність, акуратність, любов до в’язання.

Колекція гачків, ниток, зразки основних елементів

4

 

Косичка. Стовпчик без накиду

Ознайомлення учнів з технікою виконання "косички", "стовпчика без накиду", правильними положенням рук під час в’язання гачком.

Плакати з положеннями рук під час в’язання гачком, зразки елементів "косичка без накиду". Синтетичні, бавовняні, вовняні нитки, гачок.

4

 

Півстовпчик з накидом

Ознайомити учнів з технікою виконання "півстовпчика з накидом".

Зразки елементу "півстовпчика з накидом", нитки, гачок Зразки готових виробів.

4

 

Стовпчик з одним накидом

Ознайомлення учнів з технікою виконання "стовпчика з одним накидом".

Зразки елементу "стовпчик з одним накидом",нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Лицьові та зворотні стовпчики

Ознайомлення учнів з технікою виконання "лицьові та зворотні стовпчики".

Зразки готових виробів. Зразки елементу "лицьові та зворотні стовпчики", нитки, гачок .

4

 

Стовпчик з двома накидами

Ознайомлення учнів з технікою виконання "стовпчика з двома накидами". Формування навиків культури праці.

Зразки готових виробів. Зразки елементу стовпчика з двома накидами", нитки, гачок .

4

 

Стовпчик з трьома накидами

Ознайомлення учнів з технікою виконання "стовпчика з трьома накидами".

Зразки готових виробів. Зразки елементу стовпчика з трьома накидами", нитки, гачок .

4

 

Схрещений стовпчик

Ознайомлення учнів з технікою виконання "схрещеного стовпчика".

Зразки елементу "схрещеного стовпчика", нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Піко

Ознайомлення учнів з технікою виконання "піко".

Зразки елементу "піко", нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Дужки з повітряних петель

Ознайомлення учнів з технікою виконання "Дужки з повітряних петель". Вдосконалення майстерності гуртківців у виконанні елементів.

Зразки елементу "дужки з повітряних петель", нитки, гачок .

4

 

Пишний стовпчик

Ознайомлення учнів з технікою виконання "пишного стовпчика". Формування навиків культури праці.

Зразки елементу "пишного стовпчика", нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Довгі петлі

Ознайомлення учнів з технікою виконання "довгої петлі". Вдосконалення майстерності гуртківців у виконанні елементів.

Зразки елементу "довгої петлі", нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Збільшення і зменшення стовпчиків

Ознайомлення учнів з технікою виконання "збільшення і зменшення стовпчиків".

Зразки елементу "збільшення і зменшення стовпчиків", нитки, гачок . Зразки готових виробів.

4

 

Аплікація з простого ланцюжка.

Навчити дітей складати ескіз малюнка для виконання аплікації. Прищеплювати естетичні смаки у підборі ниток. Вчити практично застосовувати виріб

Розглянути вироби відомих митців в галузі гачкування. Проаналізувати і узагальнити елементи роботи конкретного виробу. Гачок, нитки, тканина, малюнки. Придумати назви готових виробів.

10

 

В’язання квіток, листочків

Вчити дітей добирати товщину пряжі, її колір. Вчити гачкувати квітку, листочок. Прищеплювати любов до природи.

Різні форми листків, квіток. Аналіз форм листків та пелюсток. Правильний підбір кольорів.

8

 

В’язання вази з квітами (аплікація)

Навчити дітей складати різні узори з квіток. Вдосконалення майстерності гуртківців у виконанні аплікацій.

Готовий виріб зразок. Тканина для тла, гачок, нитки. Попереднє складання ескізу для аплікації.

10

 

Обвязування серветок

Вчити дітей створювати красу щоденного побуту. Прищеплювати бажання зробити щоденне життя гарним.

Зразки різних серветок. Альбом "Художні промисли України". Розділ "Серветка на твоєму столі".

10

 

В’язання нескладної серветки

Вчити дітей в’язати нескладні серветки. Розвивати у них творчу уяву, фантазію.

Зразки різноманітних серветок, гачок, нитки.

10

 

В’язання закладок

Вдосконалення майстерності гуртківців у виконанні простих узорів, виховувати дбайливе ставлення до книги, як джерела знань.

Зразки закладок, нитки, гачок. Касета – запис казки про книгу. Зустріч з бібліотекарем.

8

 

В’язання іграшок: левеня, кошеня

Розвивати в дітей емоційно-естетичні почуття: любов, лагідність. Вправляти гуртківців у створення своєї іграшки.

Готові вироби для зразків. Придумати назву своєю творінню.

16

 

Підсумкове заняття

Провести підсумки роботи гуртка за рік. Зробити виставку кращих робіт гуртківців.

 

2

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: