Сторінка
12

Особливості поєднання інтерактивних методів навчання з традиційними на уроках у початковій школі

2. Розглянуті методи інтерактивного навчання можуть бути значною мірою розширені. По-перше, застосування в різних формах навчання надає їм додаткові відтінки. По-друге, одні з них можуть виступати частиною інших. По-третє, багато з перерахованих методів та методик являють собою складний комплекс дій, і їх можна використовувати не тільки цілісно, але й частково.

3. В роботі теоретично і практично обґрунтовано, що інтерактивні методи і методики можуть застосовуватися не лише на практичних заняттях, в експериментальних (інноваційних) програмах і курсах. Їх доцільно використовувати і в традиційному навчальному процесі з врахуванням певних психолого-педагогічних умов. На уроках освітньої галузі “Людина і світ” ці методи та їх елементи доречно включати в різноманітні форми занять: традиційні уроки доповнювати дискусіями, дебатами, роботою в мікрогрупах, ігровими методами, тренінговими вправами тощо.

Використання інтерактивних методів навчання наповнює новим змістом уроки в початковій школі оскільки вони відкривають широкий простір для творчості, самостійної роботи учнів, підвищення рівня їх соціалізації. Водночас слід зазначити, що нові інтерактивні методи навчання не можна абсолютизувати.

Інтерактивні методи навчання також мають свої вади. При використанні деяких з методів учитель практично не може контролювати рівень підготовки і глибину знань кожного учня, отже, не може точно оцінити зусилля кожного члена групи. Усвідомлення невідповідності затрачених зусиль отриманій оцінці, необов'язковості перевірки вчителем кожного виконаного завдання нівелює інтерес до роботи взагалі і групової роботи, зокрема. Немає впевненості і в тому, що кожен учень правильно зрозумів тему.

4. Використання інтерактивних методів навчання змінює вимоги до роботи педагога як на етапі підготовки до заняття, коли потрібно підготувати велику кількість матеріалу (текстів, карток), так і під час самого заняття. Найбільш важливими якостями і вміннями викладача, який успішно працює в інтерактивному режимі, стають: комунікабельність, розвинуті комунікативні вміння, які дозволяють знайти підхід до кожного учня, зацікавлено і уважно вислухати його, бути природним, толерантним; вміння організовувати навчальне середовище, яке сприяє діалогу, вести діалог, аналізувати і коректувати хід обговорення в класі; використовувати “підтримуючі” прийоми спілкування; зберігаючи свій авторитет, допомагати учням не потрапляти під його залежність, яка сковує їх мислення, а проявляти самостійність в інтелектуальній поведінці; вміння створювати спеціальні ситуації, які сприяють інтеграції зусиль для рішення поставленої задачі тощо.

Володіння інтерактивними методами і формами роботи ефективне не тільки під час навчальних занять, але і безпосередньо в професійній діяльності самого вчителя. При використанні інтерактивних методів, основаних на навчанні через взаємодію, відтворюються ситуації, взаємовідносини і задачі, характерні для повсякденної діяльності спеціалістів, які працюють з людьми.

5. На уроках має домінувати активна модель навчання. Це хоч і вимагає від учителя дуже високого рівня інтенсифікації праці та професіоналізму, проте дає можливість реально співпрацювати з кожною дитиною, використовуючи індивідуальний і диференційований підхід. Поєднання активної моделі навчання з елементами інтерактивної і пасивної дасть бажаний результат у досягненні оптимального рівня знань, умінь і навичок учнів.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: