Сторінка
4

Фінансування охорони праці: сучасний стан і проблеми

Чинним законодавством встановлюється мінімальна сума витрат на охорону праці, але немає верхньої межі, тому спроби обмеження віднесення вказаних витрат на валові витрати є необґрунтованими.

На сьогодні формування коштів на фінансування охорони праці (особливо бюджетне) залишається проблемою як у регіонах, так і в Україні в цілому. На сьогодні наша держава за станом охорони праці посідає у світі 90–92 місце. Якщо коефіцієнт частоти нещасних випадків зі смертельними наслідками (на тисячу працюючих) у таких країнах, як Великобританія, Японія, Швеція, Фінляндія, Німеччина, колишніх республіках Радянського Союзу, становить 0,016 – 0,053, то в Україні – 0,1. Крім людських втрат, матеріальні збитки від смертельних нещасних випадків щорічно становлять понад 100 млн грн. На думку науковців і фахівців, визначальним фактором розквіту та економічного благополуччя будь-якої країни в сучасних умовах є не тільки рівень національного доходу та рівень розвитку виробничої й соціальної сфери, але й загальний стан охорони здоров’я, до якого також відносять охорону праці.

Незадовільне фінансування та нехтування таким фактором, як охорона праці, призводить до швидкого погіршення в цілому стану виробництва, відтоку значної частини продуктивних сил в інші галузі (в основному в невиробничу сферу, а для України – в торгівельно-посередницьку діяльність), дисбалансу та нестабільності економіки.

На регіональному рівні оптимальне вирішення питань фінансування охорони праці може бути вирішене тільки шляхом розбудови фінансової бази органів місцевого самоврядування та надання їм широких повноважень в умовах реальної бюджетної самостійності та фінансової децентралізації. На нашу думку, основою дохідної частини місцевих бюджетів повинні бути місцеві податки і збори, які в Україні, незважаючи на їх велику кількість (два податки і чотирнадцять зборів), не є ефективним джерелом наповнення місцевого бюджету. При доопрацюванні проекту Податкового кодексу необхідно віднести до місцевих податків і зборів податок на доходи фізичних осіб, податок на землю, податок на нерухоме майно, які будуть найвагомішими джерелами наповнення місцевих бюджетів, як це має місце в економічно розвинених країнах. Важливим джерелом фінансування охорони праці на регіональному рівні може бути система екологічних податків і зборів.

Таким чином, без змін у підходах до фінансування охорони праці на всіх рівнях при бюджетуванні витрат забезпечення дії самого Закону „Про охорону праці” буде декларативним ще протягом довгого часу.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4 


Інші реферати на тему «Фінанси»: