Сторінка
2

Методичні аспекти вивчення зі школярами технології виготовлення панно із соломки

З найдавніших часів визнавалася виняткова роль хліба в житті людини. У хлібі відбилися працьовитість, благополуччя, народна фантазія.

Скільки легенд, загадок, приказок склали про хліб. Людина цінувала не тільки хлібне колосся, але і стебло - прекрасний виробний матеріал, з якого виготовлялися плетені кошики, скриньки, ляльки для збереження зерна, борошна, посуд, іграшки, підвісні прикраси, килими.

Мистецтво виготовлення виробів із соломки — цікавий і своєрідний вид народного декоративно-прикладного мистецтва.

З огляду на простоту обробки соломки, приступність технології виготовлення і, порівняно легко досяжний декоративний ефект, соломка володіє поруч переваг серед природних матеріалів, використовуваних у педагогічній практиці. Цей матеріал дає широкі можливості для побудови розвиваючих бесід. Учні виховують у собі дбайливе відношення до природи, до сировини, розвивається їхній художній смак, власна фантазія, працьовитість. При цьому в молодших класах раціонально виконувати із соломки аплікаційні роботи, а в старших класах можна виконувати інкрустацію, що вимагає великого уміння.

Прийомами декорування виробів соломкою володіли багато народів світу. На жаль, майже не збереглися вироби, декоровані соломкою, але ті деякі зразки, що знаходяться в музейних колекціях, датуються ХУШ - початком XX століття і говорять про широке поширення цього виду народної творчості. На початку XX століття в Білорусії вдалося знайти в двох напівзруйнованих церквах вівтарні двері, виготовлені в XVIII столітті. Спочатку рельєфні прикраси на них були прийняті за найтонше дерев'яне різьблення з позолоттю. Але при ближчому розгляді позначилося, що вони оббиті численними деталями, сплетеними із соломи. Використовуючи, по суті справи, обмежений набір плетінок різної величини, старі майстри, зуміли створити оригінальні орнаментальні композиції. Вівтарні двері, прикрашені солом'яним плетивом, - це унікальні добутки народного декоративно - прикладного мистецтва. Судячи з тому, з якою майстерністю були виконані плетені деталі орнаменту, можна припустити, що корені цієї майстерності ідуть у глибоку давнину.

Ще в ХVШ столітті в Європі рясно обклеювали різноманітними візерунками із соломки всілякі коробочки, дрібні предмети, покриваючи орнаментом усі їхньої площини.

Створюючи необхідні предмети побуту, сільські майстри прагнули прикрасити їх. Замість дорогих і рідких матеріалів, наприклад, кістки, використовували дешеву, доступну, але не менш красиву соломку. У Польщі, Чехословаччини, Росії соломкою прикрашали крашанки, іграшки, рамочки для фотографій, скриньки, табакерки. Нескладні по своєму конструктивному рішенню предмети, орнаментовані візерунком геометричного чи рослинного характеру, здобували небуденну красу і виразність.

Накопичений поколіннями досвід, вивчення і розвиток визначених прийомів і техніки виготовлення - підняли це ремесло на високий рівень.

Починаючи із середини XX століття, настає період організаційного розвитку у виді державних підприємств. Так, наприклад, у середині 50-х років сформувалися промисли в місті Жлобині і Бресті (Білорусії). У 70-х роках - в Ужгороді Закарпатської області й ін. Вироби, декоровані соломкою є постійними експонатами виставок декоративного мистецтва, як за кордоном, так і в нашій країні і користаються попитом у покупців.

Солома, що має приємне бурштинове фарбування і м'який мерехтливий блиск, постійно залучала народних умільців. Заворожлива краса природного матеріалу сприяла виникненню мистецтва роботи із соломкою, що одержала широкий розвиток у Білорусії, Росії і на Україні.

Декор в утилітарних виробах відіграє залежну роль, підкреслюючи форму, обсяг, пропорції. У декоративних композиціях зображення має самостійне визначальне значення : викликає в нас асоціативні зв'язки з реальним світом. Декор в інкрустації може бути орнаментальним і складно-образотворчим, але необхідно пам'ятати, що яким би ні був принцип побудови візерунка, всі елементи декору повинні бути строго урівноважені.

По своєму ідейному задумі і розмаїтості прийомів декорування сюжетно-образотворчі чи тематичні композиції більш складні в порівнянні з орнаментальними. Вони найчастіше тяжіють до станкового мистецтва до зображення дій, різних подій, образів народної лірики, розповідь очних сюжетів. У сюжетно-образотворчих композиціях виявляється здатність художника помічати найбільш цікаве, уміння створювати художній образ.

Пейзаж, натюрморт також можна віднести до цього напрямку. В останні час сюжетно - образотворчі добутки, наприклад декоративні панно, знаходять усе більш широке застосування в оформленні інтер'єрів.

Рішення композиції починається з вибору теми відповідно до призначення предмета. При розробці декору необхідно визначити, яка частина предмета буде нести основне орнаментальне навантаження: у скриньках, хлібницях - кришки, у тацях - денця, у сільничках - передня і задня стінки і т.д.

Потім виконуємо ряд чорно-білих чи кольорових ескізів. Зупинивши свій вибір на кращому малюнку, продовжуємо працювати над уточненням деталей задуманої композиції і переходимо до виготовлення виробу. Починати працювати над композицією слід з простих виробів і поступово переходити до більш складного.

При створенні творів декоративно-прикладного мистецтва, інкрустованих соломкою, будь то декоративне панно, скринька чи таця, важливо врахувати урівноваженість елементів декору, їхнє ритмічне чергування, співвідношення колірних тонів

При розробці композиції величезне значення має виділення окремих груп візерунка і їхнє об'єднання через сполучні елементи в єдине ціле. Варто уникати фрагментарних рішень. Візерунок повинний бути закінченим, замкнутим у даній площині, і не порушувати при цьому цілісності сприйняття виробу. Твором прикладного мистецтва предмет може стати тільки тоді, коли виникає синтез декоративного оформлення і форми предмета, коли не можна всупереч художнього образу що-небудь переставити місцями чи забрати. Краса будь-якої речі полягає в дотриманні відповідності декоративного оформлення і форми предмета.

Панно із соломки, особливо красиві, коли вдало знайдена колірна гама. Використовується колір для посилення образного рішення, але необхідно пам'ятати, що прекрасну по малюнку річ випадковим розподілом кольору можна роздрібнити так, що від ретельно: продуманої композиції нічого не залишиться.

При розробці орнаментальних і сюжетно - образотворчих композицій необхідно використовувати все багатство відтінків теплих і холодних тонів. До теплого відноситься - червоний, жовтогарячий, жовтий кольори до холодних - зелений, синій, фіолетовий і їхні відтінки. Ведуче місце в інкрустованих композиціях не повинний займати природний колір соломки.

При розробці виробів необхідно приділяти увага вибору тла, тому що від його насиченості, гармонічного сполучення з природною і підфарбованою соломкою залежить виразність і краса набору. Митецька ретельна графічна розробка малюнка допомагає в процесі роботи уникнути грубих помилок. Отже, необхідне сполучення майстерності і фантазії, почуття міри і вимогливого смаку.

Перейти на сторінку номер:
 1  2  3  4  5  6  7  8 


Інші реферати на тему «Педагогіка, виховання»: